Czy winogrona i rodzynki są szkodliwe dla psów?

Opublikowany przez Dr Laci Schaible
Min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jako rodzic zwierząt domowych prawdopodobnie wiesz, że winogrona nie są wskazane dla Twoich futrzanych przyjaciół. I to jest prawda! Podczas gdy winogrona są zdrową i smaczną przekąską dla ludzi, winogrona i ich suszone odpowiedniki, rodzynki, są dla piesków szkodliwe. Ale dlaczego winogrona są złe dla psów? Dowiedz się więcej o tym, jak winogrona mogą zaszkodzić Twoim futrzanym członkom rodziny.

Dlaczego winogrona są złe dla psów?

Według Journal of Veterinary Internal Medicine, u psów główne obrażenia wewnętrzne spowodowane przez winogrona występują w nerkach. W rzeczywistości psy, które zjadły winogrona lub rodzynki, są narażone na całkowitą niewydolność nerek w ciągu 48 do 72 godzin od spożycia tych zakazanych owoców.

Młoda kobieta trzymająca czerwonego husky'ego syberyjskiego

Uważa się, że im ciemniejszy kolor winogron, tym większe prawdopodobieństwo, że są one toksyczne. Ze względu na obniżoną zawartość wody i skoncentrowane pozostałe składniki, rodzynki stanowią znacznie podwyższone ryzyko dla psów. Dokładna formuła określająca, ile winogron na kilogram masy ciała jest śmiertelnych dla psów, nie została jeszcze ustalona, ale według Merck Veterinary Manual zaledwie od czterech do pięciu winogron było przyczyną śmierci psa o wadze 8,16 kg.

Mój pies zjadł winogrona: Na jakie objawy należy uważać?

U większości chorych psów pierwsze objawy zatrucia pojawiają się w ciągu 6-12 godzin. Objawy kliniczne, które mogą wystąpić po zjedzeniu winogron przez psa to:

 • Wymioty
 • Biegunka
 • Duża nerwowość we wczesnych fazach
 • Letarg w miarę upływu czasu
 • Anoreksja
 • Ból brzucha
 • Osłabienie
 • Odwodnienie
 • Zwiększone oddawanie moczu w początkowym stadium
 • Drgawki
 • Zatrzymanie moczu z powodu niewydolności nerek

Wszystkie psy są podatne na zatrucie winogronami i rodzynkami – niezależnie od tego, czy są to samce czy samice, wykastrowane czy nie, Chihuahuas czy dogi niemieckie, szczenięta czy psy starsze. Połknięcie zaledwie kilku rodzynek może być śmiertelne, w zależności od wielkości psa i innych czynników, z których wiele jest niezrozumiałych. Psy z niewydolnymi nerkami są bardziej narażone na toksyczne działanie winogron i rodzynek.

Jak szybko należy szukać pomocy weterynaryjnej?

Spożycie winogron lub rodzynek przez psa jest nagłym przypadkiem wymagającym natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Jeśli winogrona zostały połknięte w ciągu ostatniej godziny, lekarz weterynarii prawdopodobnie podejmie próbę wywołania wymiotów, aby usunąć winogrona z organizmu. Jeśli odzyskiwanie winogron poprzez wymioty jest nieskuteczne lub jeśli minęło kilka godzin od spożycia winogron, lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci hospitalizację w celu podania płynów dożylnych i dokładnego monitorowania parametrów nerek. W większości przypadków zalecane jest pozostawienie psa w szpitalu przez cały okres wysokiego ryzyka (czyli około 48-72 godzin).

Berneński pies górski siedzący obok i patrzący w górę na człowieka zrywającego winogrona z winorośli w winnicy.

W diagnozie często wystarczającym dowodem na toksyczność winogron lub rodzynek jest wywiad lub dowody na ich spożycie. Stałe objawy kliniczne są cenną wskazówką dla lekarza weterynarii, który może ocenić stopień uszkodzenia. Należy pamiętać, że postawienie diagnozy może zająć trochę czasu i że nie ma specjalnych testów potwierdzających zatrucie winogronami lub rodzynkami. Podstawowe badania krwi i moczu są niezbędne do wykrycia nieprawidłowej pracy nerek.

Rokowanie po zatruciu winogronami/rodzynkami: Czego się spodziewać

Po wypisaniu psa do domu mogą być zalecane okresowe badania laboratoryjne w celu monitorowania funkcji nerek. Testy te są nieinwazyjne i zazwyczaj obejmują badanie krwi i/lub moczu. Monitorowanie może być konieczne przez kilka tygodni, ponieważ powrót funkcji nerek do normy może zająć trochę czasu.

Psy, które nie wykazują żadnych objawów klinicznych, mogą mieć dobre rokowania, jeśli są wcześnie leczone. Rokowania mogą być jednak niepewne, jeśli leczenie jest opóźnione lub jeśli istnieje możliwość wystąpienia niewydolności nerek. Powrót funkcji nerek do normy może często trwać kilka dni lub tygodni, ale w niektórych przypadkach funkcja nerek może nigdy nie powrócić. Na szczęście wiele psów może prowadzić zdrowe, szczęśliwe życie nawet przy obniżonej funkcji nerek, jeśli do ich codziennej rutyny zastosujemy odpowiednią karmę. Jeśli lekarz weterynarii zdiagnozuje u Twojego psa obniżoną funkcję nerek, pamiętaj, aby zapytać go o potencjalnie lecznicze karmy dla psów, które wspomagają pracę nerek.

Informacja o autorce

Dr Laci Schaible

Dr Laci Schaible

Dr Laci Schaible jest lekarką weterynarii, zajmującą się małymi zwierzętami, i pisarzem weterynaryjnym. Otrzymała wiele nagród za swoje zaangażowanie w edukację właścicieli zwierząt i jest uznawana za czołowego eksperta w dziedzinie telezdrowia weterynaryjnego.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »