Niebezpieczeństwa związane z nasionami traw w psiej sierści

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

A Golden Retriever stands on its hind legs as its owner stands in front with a ball raised. The dog is happy and engaged in the play session

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zawsze przyjemnie jest patrzeć, jak pies szaleje na polach i łąkach, pełen wiosennej radości, ale czyha tam na niego niebezpieczeństwo. Nasiona traw mają kształt rzutek, z których wystaje wiele małych, ostrych listków. Ten kształt sprawia, że nasiona skutecznie przemieszczają się tylko w jednym kierunku. Jeśli chwycisz nasiono trawy i przesuniesz je między palcami, poczujesz, dlaczego niemożliwe jest przesunięcie go w „niewłaściwym” kierunku. Jest to bardzo dobre w przypadku nasion trawy zasianych w glebie lub runie leśnym, ale może być koszmarem dla psów.

Kiedy psy biegają po trawie, nasiona bardzo łatwo przyczepiają się do ich sierści, a następnie, dzięki swojej spiczastej budowie, zaczynają wnikać głębiej, niezależnie od umiejscowienia. Dwa miejsca, w których nasiona traw najczęściej powodują problemy to uszy i stopy. Najczęsciej dotyczy to psów z oklapniętymi, pokrytymi sierścią uszami, takich jak spaniele, oraz psy o średniej lub długiej sierści na nogach i łapach.

Kiedy nasiona trawy trafią do kanału słuchowego psa, bardzo szybko zaczynają się w nim przemieszczać. Jest to niezwykle niekomfortowa uczucie, a pies zwykle wykazuje bardzo widoczne objawy, takie jak potrząsanie głową i drapanie się za uchem. Jeśli zauważysz to niedługo po spacerze, sprawdź uszy psa lub jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Pozostawione w kanale słuchowym nasiona traw mogą przebić się przez błonę bębenkową i spowodować wiele szkód.

Nasiona traw są tak ukształtowane, że mogą nawet przebić skórę i rozpocząć przenikanie w głąb ciała. Często zdarza się też, że nasiona traw utkną między palcami. Nasiona przebijają skórę i zaczynają wnikać do środka. Możesz sobie wyobrazić, jak niewygodne to jest dla psa. Zauważysz wówczas, że pies będzie spędzał dużo czasu na lizaniu obszaru, w którym osadzone jest nasiono. Na łapie pojawi się opuchlizna, stan zapalny, a często także infekcja, a pies może zacząć kuleć.

W wielu przypadkach, zanim pies pojawi się u lekarza weterynarii, nasienie wnika całkowicie w głąb skóry i może znajdować się już bardzo głęboko. 

Usuwanie nasion traw z sierści psa

Lekarz weterynarii często może usunąć nasiona znajdujące się w kanale słuchowym bez konieczności podawania psu środków uspokajających. Używamy do tego otoskopu - wydrążonej, powiększającej latarki wykorzystywanej do badań uszu - oraz długich kleszczy do chwytania i ekstrakcji nasion. Twój pies poczuje ogromną ulgę po ich wyjęciu! Jeśli nasiona były w uchu przez dłuższy czas, pojawił się stan zapalny lub pies odczuwa ból, konieczne może być podanie środka uspokajającego lub znieczulenia.

W przypadku penetracji w głąb łapy lub innej części ciała, niezbędne jest zastosowanie środka uspokajającego lub pełnego znieczulenia, a także dobrego środka przeciwbólowego. Nasiona traw mogą być bardzo trudne do znalezienia, jeśli wbiły się głęboko. Podczas „podróży” może również dojść do ich rozdrobnienia, a usunięcie wszystkich części może być niezwykle trudne. Każdy lekarz weterynarii potwierdzi, że wyciągnięcie nienaruszonego nasiona trawy z głębi opuchniętej łapy lub ucha jest jedną z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, które może zrobić lekarz weterynarii!

Nigdy nie lekceważ niebezpieczeństw związanych z nasionami traw

Prawdopodobnie zaskoczy Cię fakt, że te pozornie niewinne drobinki mogą doprowadzić do śmierci psa. Jeśli znajdują się w powietrzu, po wdechu mogą się one przedostać do płuc i spowodować śmiertelne infekcje. Gdy już znajdą się w organizmie, mogą przemieścić się niemal wszędzie, jeśli mają wystarczająco dużo czasu.

Jeśli masz kudłatego psa, rozważ przycięcie mu sierści w okresie wiosennym i letnim. Po powrocie ze spacerów zawsze sprawdzaj całe ciało psa, podnosząc również jego uszy, by sprawdzić, czy nie dostały się tam nasiona trawy. Ten prosty nawyk może zaoszczędzić Twojemu psu wiele dyskomfortu, a Tobie czasu, pieniędzy i bólu serca.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA