Ile powinien ważyć Twój kot?

 

Tylko dodatkowe pół kilograma lub dodatkowy kilogram może bardzo zmienić zdrowie, ogólne samopoczucie i jakość życia kota. Dla wszystkich kotów można określić idealną wagą dla ich rozmiarów i rasy, a weterynarz potrafi to zrobić.

Nadwaga może ograniczać czas poświęcany na zabawę i prowadzić do depresji. Może nawet znacząco skrócić oczekiwany czas życia kota w porównaniu do zwierzęcia o zdrowej wadze. Kotów z nadwagą i otyłością dotyczy znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na poważne schorzenia, takie jak cukrzyca, zwyrodnieniowa choroba stawów, kamica moczowa, choroby serca, problemy z oddychaniem, a nawet nowotwór pęcherza moczowego.

Jeśli Twój kot ma nadwagę, nie jesteś sam. Aż 1/3 zwierząt domowych w Wielkiej Brytanii ma nadwagę.* Trudno zauważyć, że zwierzę tyje, ponieważ odbywa się to stopniowo przez długi okres. Liczy się podjęcie odpowiednich działań, aby pomóc kotu pozbyć się nadmiaru wagi i uzyskać zdrową wagę.

Co powoduje wzrost wagi u kotów?

 

Wzrost wagi kota wynika ze zwiększonej zawartości tłuszczu w ciele. Jest to zwykle spowodowane jedzeniem zbyt dużych ilości pokarmu, szczególnie w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej. Ale mogą do tego przyczyniać się również inne czynniki.

 

Wiek

Starsze koty są mniej aktywne, mają mniej energii i potrzebują mniej kalorii. Są narażone na tycie.

Rasa

Niektóre rasy kotów łatwiej przybierają na wadze. Szczególnie dotyczy to kotów ras mieszanych.

Płeć

Samice są bardziej narażone na otyłość.

Problemy zdrowotne

Bardzo rzadko przybieranie na wadze związane jest ze schorzeniem, które może wymagać specjalistycznego leczenia.

Kastracja/sterylizacja

Badania kliniczne wykazały, że tempo podstawowego metabolizmu kotów wykastrowanych/wysterylizowanych jest niższe. Takie koty tak naprawdę potrzebują mniej kalorii. Kotów wysterylizowanych lub wykastrowanych dotyczy dwukrotnie wyższe ryzyko otyłości wynikające z bardziej siedzącego stylu życia. (Istnieje wiele ważnych powodów, dla których kota należy wykastrować/wysterylizować - pamiętaj tylko, aby monitorować jego wagę).

 

Przekarmienie

Koty z nieograniczonym dostępem do pożywienia, co zrozumiałe, jedzą więcej, niż potrzebują.

Przejadanie się

Wiele karm dostępnych w sprzedaży jest przeładowana solą i tłuszczem. Może poprawiają one smak, ale sprawiają, że kot nie może przestać jeść.

Nawyki związane z karmieniem

Dawanie kotu resztek ze stołu lub „ludzkiego jedzenia” może prowadzić do otyłości.

Brak aktywności fizycznej

Nadmiar jedzenia i niedobór aktywności fizycznej daje typowy rezultat: otyłość.

 

Pamiętaj, że jeśli nawet kot nie ma objawów nadwagi, ważne jest regularne kontrolowanie jego wagi w gabinecie weterynaryjnym, co pozwoli uzyskać pewność, że kot utrzymuje idealną wagę.

 

 

 

Objawy nadwagi u kota

 

 

W czasie pomiędzy kontrolami można przeprowadzić prosty test, który pozwoli stwierdzić, czy kot utrzymuje zdrową wagę. Połóż dłonie na boku kota - czy jego żebra są trudno wyczuwalne lub prawie niewyczuwalne? Jeśli tak jest, prawdopodobnie ma nadwagę. Możesz również zauważyć dodatkowe objawy:

 • Utrata wyraźnie widocznej talii
 • Konieczność poluzowania obroży
 • Trudności w chodzeniu
 • Powolne ruchy
 • Brak tchu
 • Złe samopoczucie
 • Spanie dłużej niż zwykle

 

Podjęcie działań na rzecz utraty wagi przez kota

 

Poza podawaniem kotu odpowiedniej karmy, wspieranie regularnego ruchu pomoże w procesie zdrowej utraty wagi. Przedstawiamy kilka porad dotyczących ruchu i ćwiczeń, które możesz robić razem ze swoim kotem:

 

Zabawa zabawkami

 

Danie kotu zrobionych własnoręcznie lub kupionych w sklepie zoologicznym zabawek zachęci go do ruchu.

Łapanie światełka

 

Świeć białą latarką po ścianach i pozwól kotu łapać światełko. Ale uważaj, aby nie używać czerwonego lasera, bo jego światło może uszkodzić wzrok kota.

Intensywny spacer

 

Spróbuj wybrać się z kotem na spacer w uprzęży. Uprzęże dla kotów są dostępne w sklepach zoologicznych. Podczas spaceru zachęcaj kota do skakania i zabawy przy pomocy naturalnych „zabawek”, takich jak kupki liści.

Zapytaj lekarza weterynarii o karmę dla kota

 

Dieta kota to prawdopodobnie najważniejszy czynnik we wspieraniu go w utrzymaniu idealnej wagi. Zapytaj weterynarza o karmę zalecaną do utraty wagi, dowiedz się jakiej karmy i ile podawać kotu, a następnie rób wszystko, co w Twojej mocy, aby przestrzegać zaleceń. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ gdy kot już raz ma nadwagę, może być bardziej narażony na ponowne nadmierne przybranie na wadze. Kot powinien być objęty stałym programem kontroli wagi opartym o dobre żywienie, aktywność fizyczną oraz regularne kontrole u lekarza weterynarii z ważeniem.

 

*Dane w archiwum. Hill’s Pet Nutrition, Inc.

anchor

Pielęgnacja zwierzęcia

ARTYKUŁY I NARZĘDZIA

Centrum pielęgnacji zwierząt

 • Zachowanie i wygląd kotów | Hill's Pet

  Odkryj, dlaczego Twój kot zachowuje się tak, a nie inaczej, oraz co oznacza wyraz jego pyszczka i język ciała. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Kot | Nowy Opiekun Zwierzęcia | Hill's Pet

  Dowiedz się, czego oczekiwać i jak się przygotować, jeśli po raz pierwszy przynosisz kota do domu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Opieka zdrowotna kotów | Hill's Pet

  Ocena kondycji ciała (BCS) to pomiar mający na celu sprawdzić, czy Twoje zwierzę ma prawidłową masę ciała, czy jest ona zbyt wysoka. Jednym ze sposobów lekarzy weterynarii na określenie kondycji zwierzęcia jest określenie z jaką łatwością można wyczuć jego żebra.
 • Szkolenie kotów | Hill's Pet

  Informacje z Hill's pet na temat diety szczeniąt i kociąt oraz żywienia dorosłych psów i kotów
 • Regularna pielęgnacja kotów | Hill's Pet

  Odkryj podstawy prawidłowej opieki nad kotem. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zabawa i Aktywność Fizyczna: Kot | Hill's Pet

  Odkryj, jakie zabawy kocimi zabawkami mogą spodobać się Twojemu futrzanemu przyjacielowi i o tym, że jest to wspaniały sposób na aktywność fizyczną. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej

 


Zacznij działać i zadbaj o utratę nadwagi u Twojego kota

 

Jeżeli Twój kot ma problemy z wagą, istnieje wiele sposobów na to, by mu pomóc.

 

Dowiedz się więcej