Żywienie i Karmienie: Kot

Zastanawiasz się, czym żywić kota? Te artykuły powinny Ci pomóc.  

0 Wyniki uporządkowane według

Stosowność

Zdrowe życie rozpoczyna się od karmy

Niezależnie od tego, czy właśnie adoptowałeś kota, czy Twój kot wchodzi w kolejny etap życia, pewnie zdarzyło Ci się stanąć przy regale w sklepie zoologicznym i zastanawiać, czy prawidłowo odżywiasz swojego kota. Prawdą jest, że żywienie kota wysokiej jakości i dobrze zbilansowaną karmą to jedna z najlepszych rzeczy, którą możesz zrobić, aby pomóc mu żyć długo i zdrowo.   

Najlepsze żywienie Twojego kota

Bycie opiekunem zwierzęcia polega właśnie na zapewnianiu kotu szczęśliwego życia, a wszystko rozpoczyna się od prawidłowego żywienia. Poza dużą ilości wody, kot potrzebuje odpowiedniej diety dostosowanej do jego etapu życia. Dopilnuj zawsze, aby pożywienie obejmowało białko i węglowodany, witaminy, minerały i pewne typy tłuszczów. Jeśli Twój kot cierpi na problemy z trawieniem, układem moczowym, alergie skórne lub wymaga dodatkowej pielęgnacji jamy ustnej, możesz zapoznać się ze specjalnymi karmami, specjalnie opracowanymi w celu zaspokajania tych szczególnych potrzeb. 

Zmiana karmy kota

Wielu ludzi uważa, że koty powinny jeść tę samą karmę całe życie. Ale w rzeczywistości potrzeby żywieniowe kotów mogą się zmieniać i rzeczywiście zmieniają się z uwagi na takie czynniki, jak etap życia, poziom aktywności i ogólny stan zdrowia. Na przykład, karma dla starszych kotów zawierająca niewiele sodu, białka i tłuszczów może być doskonała dla kocich seniorów, którzy powinni zrzucić pół kilograma lub kilogram nadwagi. Ale ta sama karma nie wystarczy dla kociaka, który potrzebuje więcej składników odżywczych gwarantujących prawidłowy wzrost. 

Karmy, których należy unikać

Sam pewnie jesteś w stanie podać kilka przyczyn, dlaczego koty nie powinny z Tobą zasiadać do obiadu - choćby dlatego, że ludzkie jedzenie nie jest dobre dla ich zdrowia, bo często zawiera za dużo kalorii dla małego zwierzęcia, a niektóre pokarmy mogą być trujące dla kotów. W domu jest dużo trujących pokarmów i środków, na które trzeba uważać. Poniżej przedstawiamy kilka z nich: Cebula i czosnek są trujące i mogą prowadzić u kotów do anemii. Alkohol, nawet w niewielkich ilościach, jest trujący dla kotów. Jeśli kiedykolwiek zauważysz, że Twój kot dziwnie się zachowuje po spożyciu jednej z tych rzeczy, niezwłocznie zadzwoń do lekarza weterynarii.