Bieganie we śnie i inne dziwne zachowania psów podczas snu
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Jeśli masz psa, najpewniej zdarzyło Ci się zobaczyć, jak Twój pupil biegnie we śnie i zastanawiałeś się, jakim cudem łapy śpiącego zwierzaka mogą wykonywać takie ruchy. Koniec z niepewnością! Zaraz wyjaśnimy Ci, dlaczego psy biegają i robią inne dziwne rzeczy podczas snu.
Bieganie, wierzganie i szczekanie
Na pierwszy rzut oka bieganie we śnie wygląda zupełnie inaczej od wierzgania, poszczekiwania czy innych wokalizacji występujących u śpiących czworonogów, jednak w rzeczywistości wszystkie te zachowania są powiązane i dlatego często dochodzi do nich w podobnym czasie. Bieganie we śnie, wierzganie, szczekanie i skomlenie – to wszystko typowe zachowania występujące wtedy, gdy Twój pupil oddaje się sennym marzeniom.
Według portalu Psychology Today psi mózg jest zbudowany podobnie do ludzkiego i w trakcie cyklu snu przechodzą przez niego takie same impulsy elektryczne jak u nas. Dotyczy to także fazy snu REM, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych i marzenia senne. Wiele psów próbuje poruszać ciałem w taki sam sposób, jak robią to we śnie – który często polega na przywołaniu wspomnień dotyczących aktywności w trakcie minionego dnia – i to jest właśnie przyczyną biegania we śnie, szczekania i wierzgania.
Pozycja podczas snu
Być może zastanawiasz się, dlaczego Twój pies zawsze zwija się w kłębek do snu, nawet gdy nie jest zimno. Zdaniem portalu Vetstreet takie zachowanie jest ewolucyjną pozostałością po psich przodkach. W warunkach naturalnych wilki i dzikie psy zwijają się w kłębek na czas snu, aby chronić wrażliwe narządy ciała przed atakiem.
Dlaczego więc niektóre psy sypiają, leżąc na plecach i odsłaniając brzuch? Niewielki odsetek psów lubi spać właśnie w takiej pozycji – portal Vetstreet szacuje, że jest to od 5 do 10% całej populacji. Takie ułożenie ciała preferują spokojne, dobrze ułożone psy, których temperament nie ma prawie nic wspólnego z wilczymi kuzynami i przodkami. Jeśli Twój pupil lubi spać na plecach, oznacza to, że ma do Ciebie zaufanie i czuje się bezpiecznie w swoim otoczeniu.
Kręcenie się w kółko i kopanie
Innym dziwnym zachowaniem, które mogłeś zaobserwować w trakcie układania się psa do snu, jest nawyk drapania po podłodze i kręcenia się w kółko przed położeniem się, również na miękkiej powierzchni, takiej jak legowisko czy poduszka. Ma to swoje źródło w tym samym instynkcie wicia gniazda, który skłania psy do zwijania się w kłębek na czas snu. W warunkach naturalnych psi przodkowie kopali w ziemi, aby ją spulchnić i przygotować gniazda, które zapewniały im dodatkową ochronę na czas snu i pomagały wyregulować temperaturę ciała. Oprócz tego psy okrążały tak przygotowane gniazdo, aby usunąć brud, liście i trawę z jego obszaru, poprawiając sobie komfort wypoczynku. Pozostaje zagadką, dlaczego instynkt ten przetrwał tysiące lat i nadal silnie przejawia się u udomowionych psów.
Chrapanie
Większości psów zdarza się czasem chrapać podczas snu, ale niektóre robią to częściej niż inne. Psy chrapią z tego samego powodu, co ludzie – ponieważ w ich drogach oddechowych występuje jakaś przeszkoda. Taka niedrożność może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym alergią lub chorobą układu oddechowego, otyłością lub kształtem pyska. Przykładowo buldogi chrapią praktycznie zawsze, ponieważ mają spłaszczony pysk.
Okazjonalne pochrapywanie nie stanowi powodu do obaw, ale jeśli Twój pupil chrapie na co dzień, może to oznaczać jakiś poważniejszy problem. Najprawdopodobniej pies, który często chrapie podczas snu, ma również problemy z oddychaniem na jawie, ostrzega portal PetMD. Ponieważ psy wykorzystują dyszenie, aby regulować temperaturę swojego ciała, niezdolność do takiego mechanizmu oddychania może poważnie odbić się na ich zdrowiu. Jeśli więc chrapanie towarzyszy Twojemu pupilowi na co dzień, wybierz się z nim do lekarza weterynarii, aby odkryć przyczynę takiego stanu rzeczy.
Psy śpią przez długie godziny w ciągu dnia, masz więc wiele okazji, aby zaobserwować ich dziwaczne zachowania. Tak więc następnym razem, gdy zauważysz, że Twój pies biega we śnie, możesz się uśmiechnąć, wiedząc, że ugania się za wiewiórkami lub aportuje w świecie wyobraźni.
Contributor Bio
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus jest miłośniczką zwierząt i blogerką z Tulsy w Oklahomie. Pracuje zazwyczaj w domowym zaciszu, otoczona futrzastymi pupilami.