Co oznacza zachowanie mojego szczeniaka?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

W miarę jak szczenięta uczą się chodzić, bawić i odczytywać zachowania innych szczeniąt, uczą się również mówić. Chociaż szczenięta i psy nie używają słów, komunikują swoje myśli i uczucia poprzez mowę ciała i inne ekspresyjne zachowania. Rozumiejąc mowę ciała swojego szczenięcia, łatwiej się z nim „dogadasz”.

Odczytywanie mowy ciała szczeniąt

Miny Twojego szczenięcia mogą Cię rozbawić lub rozczulić, ale pamiętaj – siła wyrazu zwierząt nie ogranicza się tylko do futrzastego pyska. Szczenięta komunikują się całym swoim ciałem, od oczu aż po ogon, twierdzi portal The Spruce Pets.

Oczy: Przymrużone oczy i opadające powieki oznaczają szczęście lub zadowolenie, zwłaszcza w trakcie przyjemnej aktywności, takiej jak pieszczoty. Szeroko otwarte oczy sygnalizują czujność. Odwracanie wzroku i unikanie kontaktu wzrokowego świadczy o uległości lub stresie, podczas gdy wpatrywanie się jest wyzwaniem i znakiem, że Twój szczeniak potwierdza swoją dominację. Zwróć również uwagę na źrenice. U agresywnych szczeniąt źrenice rozszerzają się, gdy zwierzę ma zamiar zaatakować.

Uszy: Rozmiar i kształt uszu wpływa na to, jak łatwo odczytać płynące z nich sygnały. Uszy szczenięcia w stanie podwyższonej czujności są wyprostowane i skierowane do przodu. Uszy położone po sobie oznaczają strach lub uległość.

Usta: Częściowo otwarte usta i poruszający się język wskazują na szczęśliwe i zrelaksowane szczenię. Lizanie lub wykonywanie językiem ruchów przypominających lizanie sygnalizują pokojowe zamiary zwierzęcia. Jeśli szczenię chwyta lub podgryza usta lub kaganiec innego psa, chce okazać swoją dominację. Te gesty dość łatwo odczytać, ale kiedy szczenię obnaża zęby, sprawa się komplikuje. Wargi podciągnięte do góry w celu odsłonięcia kłów są oznaką dominacji i agresji, zaś wargi rozchylone w przyjaznym uśmiechu świadczą o uległości.

Postawa: Postawa Twojego pupila to prawdziwa skarbnica wiedzy. Pewne siebie psy i te, które chcą okazać dominację, chodzą z wyprostowaną sylwetką. Inne pozycje charakterystyczne dla dominacji to uderzanie i opieranie się o inne psy lub osoby, popychanie ich oraz podchodzenie blisko. Szczenięta, które czują się mniej bezpieczne, starają się wyglądać na mniejsze poprzez spłaszczenie uszu, opuszczenie głowy i podkulanie ogona. Wyciąganie luźno łapy i przewracanie się w celu odsłonięcia brzuszka to także oznaki uległości lub tego, że Twoja obecność jest mile widziana.

Sierść: Nawet sierść szczenięcia wiele mówi o jego nastawieniu. U psów, które się boją lub są agresywne, sierść na karku jest najeżona.

Ogon: Przyjęło się, że merdanie ogonem jest oznaką szczęścia i przyjaznego nastawienia, jednak w zależności od innych sygnałów wysyłanych przez ciało psa ruchy ogona mogą również świadczyć o innych nastrojach, twierdzi portal The Spruce Pets. Jeśli tylna część tułowia Twojego szczenięcia lub całe jego ciało „chodzi” wraz z ogonem, merdanie jest rzeczywiście oznaką radości na Twój widok. Wolne merdanie ogonem może wyrażać niepewność i wahanie, natomiast wysoko uniesiony ogon, który porusza się w wąskim zakresie, sygnalizuje strach lub agresję.

Zmiana zachowania szczeniąt w miarę dorastania

Pewne zachowania szczeniąt są charakterystyczne dla poszczególnych faz rozwojowych.

Ząbkowanie: W okolicy trzeciego tygodnia życia szczenięta zaczynają podszczypywać i gryźć – to oznaka, że wyrastają im zęby mleczne. Intensywne gryzienie i żucie połączone ze wzrostem agresji występuje pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem i oznacza, że u szczeniąt zaczynają pojawiać się zęby stałe, twierdzi portal Cuteness. Wówczas warto kupić pupilowi zabawkę do gryzienia i dobrze ukryć przed nim buty oraz inne cenne rzeczy.

Socjalizacja: W wieku około czterech tygodni szczenięta przejawiają odwagę i ciekawość. Zaczynają oddalać się od matki i rodzeństwa na coraz większe odległości, aby poznawać świat. Ten okres to świetny czas na socjalizację w postaci zapoznawania szczeniąt z nowymi ludźmi, zwierzętami i doświadczeniami.

Okres młodzieńczy: Mniej więcej w 12. tygodniu życia Twoje szczenię będzie chciał zaznaczyć swoją dominację i zacznie testować wyznaczone granice, próbując zorientować się co do swojej pozycji wśród domowników. W tym okresie musisz postępować stanowczo, ale też zapewnić swojemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa. Do szóstego miesiąca życia Twój pupil powinien poczuć się pewniej co do swojej pozycji w rodzinie i oswoić się z wyznaczoną rolą.

Dojrzałość płciowa: Choć pod tym względem występują niewielkie różnice w zależności od rasy, szczenięta zazwyczaj osiągają dojrzałość płciową w wieku około sześciu miesięcy. Suczki wykazują objawy fizyczne podobne do ludzkiej menstruacji. Samce na tym etapie mogą zaznaczać swoje terytorium, podejmować próby wędrówek z dala od domu i wspinać się na niemalże wszystko na swojej drodze, uważa American Kennel Club. Kastracja lub sterylizacja szczenięcia jest najlepszym sposobem na uniknięcie niechcianej ciąży i ograniczenie niepożądanych zachowań.

Dostrzeżenie znaczenia pewnych zachowań szczeniąt i nauka rozumienia ich mowy ciała to ważne umiejętności dla każdego psiego opiekuna, które nie tylko pomagają budować więź z pupilem, lecz także lepiej zaspokajać jego emocjonalne potrzeby, tak by wyrósł na zrównoważonego, szczęśliwego psa.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus jest miłośniczką zwierząt i blogerką z Tulsy w Oklahomie. Pracuje zazwyczaj w domowym zaciszu, otoczona futrzastymi pupilami.

Artykuły powiązane

  • Czy mój pies lubi być głaskany?

    Czy Twój pies naprawdę lubi być głaskany? Jesteś nowym opiekunem szczenięcia? Sprawdź, gdzie psy lubią być głaskane najbardziej, oraz dowiedz się, których części ciała należy unikać podczas głaskania.
  • Mój pies przesypia całe dnie: Czy to jest normalne?

    Martwisz się, że Twój pies przesypia całe dnie? Dowiedz się, ile godzin pies powinien spać i dlaczego takie czynniki jak wiek mają wpływ na jego nawyki związane ze snem.
  • Nauka o psie i jego zachowaniu

    Odkryj, w jaki sposób nauka o psach daje nam coraz więcej informacji na temat wewnętrznego funkcjonowania naszych najlepszych futrzanych przyjaciół.
  • Jaka rasa psa do mnie pracuje? Adopcja psa

    Zastanawiasz się nad adopcją pod swój dach psa? Dowiedz się jaka rasa do Ciebie pasuje pod kątem aktywności, warunków mieszkaniowych czy posiadanego budżetu.

Produkty powiązane