Nadwrażliwość skórna i nietolerancja pokarmowa

 

Czy Twój pies się drapie?

 

 

Jeśli zauważysz, że Twój pies drapie się, liże lub ociera bardziej niż zwykle, może cierpieć na schorzenie skóry. Jeśli zauważysz jedno z tych zachowań u swojego psa, przyjrzyj się miejscom, które wydają się powodować najwięcej problemów. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej występujących przyczyn problemów dermatologicznych u psów:

 • Czerwone plamy, punkty, grudki lub krosty
 • Strupy lub zgrubienia skórne
 • Łuszczące się obszary
 • Swędzenie, drapanie, ocieranie lub lizanie
 • Utrata sierści
 • Brzydki zapach skóry

Jeżeli zauważysz jeden z wymienionych objawów problemów skórnych u psa, skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów się na dokładne badanie.

Przyczyny schorzeń skóry psów

 

Alergie środowiskowe


Problemy skórne u psów są czasami powodowane przez alergeny środowiskowe. Alergie skórne u psów zwykle objawiają się w określonych miejscach, m.in.: na pysku, uszach, łapach, u podstawy ogona, pod łokciami i w okolicy pachwiny. Alergie zwykle lekarza weterynarii się u zwierząt w wieku od 3 miesięcy do 6 lat. Koniecznie zapytaj weterynarza, czy należy przeprowadzić testy alergiczne psa.

Skórne alergie u psów najczęściej są przewlekłe i wymagają leczenia przez całe życie. Oznacza to kąpanie psa z użyciem szamponu łagodzącego swędzenie, który pomoże ukoić podrażnienia skóry. Żywienie również odgrywa kluczową rolę w zdrowym stanie skóry psa - zmiana karmy na opracowaną w celu wspierania zdrowego stanu skóry może pomóc złagodzić podrażnienie.

Pasożyty i pchły

Pchły, wszy i roztocza mogą powodować podrażnienie skóry psa. Ugryzienia pasożytów powodują podrażnienia, przez co psy gryzą i drapią się same, uszkadzając skórę. Niektóre psy są szczególnie wrażliwe, lub „nadwrażliwe”, na ugryzienia pasożytów, a wtedy nawet jedno ugryzienie pchły może powodować ogromny dyskomfort czworonoga.

Infekcje

fekcje bakteryjne i grzybiczne mają wpływ na ogólny stan zdrowia i mogą wywoływać problemy skórne u psów. Powodów infekcji może być wiele: alergie, otwarte rany, skaleczenia. Wszystkie te czynniki mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie i stanowić zagrożenie dla prawidłowego wyglądu skóry. Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na infekcję skórną skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Alergie pokarmowe

Podobnie jak u ludzi, u psów również mogą występować alergie pokarmowe. Częstą przyczyną są reakcje na występowanie w karmie pewnych typów białek. Lekarz weterynarii może przeprowadzić  odpowiedni test, w którym stwierdzi czy pies cierpi na alergie pokarmowe. po wykonaniu testu oraz zdiagnozowaniu alergii, lekarz weterynarii może zalecić podawanie specjalnie opracowanej karmy  w celu złagodzenia objawów alergii

 

Wspieranie zdrowego stanu skóry Twojego psa

 

Kiedy podejrzewa się jakiś problem skórny u psa, najpierw należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tylko w ten sposób skutecznie można pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny podrażnienia skóry i wybrać najlepsze leczenie. Lekarz weterynarii wówczas może wybrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego pacjenta.

 

Leczenie

Może pomóc poradzić sobie z infekcjami skóry lub silnym swędzeniem

Żywienie

Może zapewnić wsparcie poprzez ukojenie podrażnionej skóry. Może również pomóc w dotarciu do pierwotnej przyczyny problemu, ułatwiając jej zdiagnozowanie (np. nadwrażliwości pokarmowej). Karma o wysokiej zawartości kluczowych kwasów tłuszczowych wspiera również zdrowy stan skóry i błyszczącą sierść psa.

Suplementy

Dostarczają niezbędne składniki pokarmowe oraz odżywcze, które mogą wspomagać zdrowie oraz prawidłowy stan skóry.

 

 

Porozmawiaj z weterynarzem

 

Zdrowy stan skóry psa ma kluczowe znaczenie dla jego ogólnego stanu zdrowia. Odpowiednie kąpanie, regularne badanie sierści i skóry oraz coroczne kontrole u weterynarza to doskonały sposób na zapobieganie problemom ze skórą u psa, który pozwoli mu pozostawać szczęśliwym i zdrowym. Pamiętaj również, aby porozmawiać z weterynarzem o asortymencie karm i smakołyków Hill’s poświęconym nadwrażliwość pokarmowej i pielęgnacji skóry, dzięki czemu dowiesz się, czy jedna z karm nie jest czasem dobrym wyborem dla zdrowia skóry Twojego psa.

 

Pielęgnacja Twojego psa

ARTYKUŁY I NARZĘDZIA

Centrum pielęgnacji zwierząt

 • Opieka zdrowotna psa | Hill's Pet

  Dowiedz się, dlaczego Twój pies może mieć problem ze zdrowiem i jak żywienie może być kluczem do profilaktyki. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zachowanie i wygląd psa | Hill's Pet

  Poznaj fizjologię stojącą za dziwnymi zachowaniami psa i znaczenie wyrazów jego pyska. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej
 • Zabawki i zabawy dla psa | Hill's Pet

  Poznaj zabawne sposoby utrzymania zdrowia i aktywności psa przy użyciu zabawek, zabaw i innych rodzajów ruchu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Nowi opiekunowie zwierzęcia: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, co kupić i jak się przygotować, jeśli po raz pierwszy przynosisz nowego psa do domu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Żywienie i karmienie: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, jakie składniki karmy dla psa są istotne i jak wybrać najlepszą karmę dla swojego psa. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zasoby i narzędzia dotyczące psów | Hill's Pet

  Zapoznaj się z naszą szczegółową biblioteką artykułów i zasobów dotyczących psów, opracowaną, aby pomóc Ci w różnych wyzwaniach związanych z posiadaniem psa.