Jeśli zauważysz, że Twój pies drapie się, liże lub ociera bardziej niż zwykle, może cierpieć na schorzenie skóry. Jeśli zauważysz jedno z tych zachowań u swojego psa, przyjrzyj się miejscom, które wydają się powodować najwięcej problemów. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej występujących przyczyn problemów dermatologicznych u psów:
- Czerwone plamy, punkty, grudki lub krosty
- Strupy lub zgrubienia skórne
- Łuszczące się obszary
- Swędzenie, drapanie, ocieranie lub lizanie
- Utrata sierści
- Brzydki zapach skóry
Jeżeli zauważysz jeden z wymienionych objawów problemów skórnych u psa, skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów się na dokładne badanie.
Przyczyny schorzeń skóry psów
Alergie środowiskowe
Problemy skórne u psów są czasami powodowane przez alergeny środowiskowe. Alergie skórne u psów zwykle objawiają się w określonych miejscach, m.in.: na pysku, uszach, łapach, u podstawy ogona, pod łokciami i w okolicy pachwiny. Alergie zwykle lekarza weterynarii się u zwierząt w wieku od 3 miesięcy do 6 lat. Koniecznie zapytaj weterynarza, czy należy przeprowadzić testy alergiczne psa.
Skórne alergie u psów najczęściej są przewlekłe i wymagają leczenia przez całe życie. Oznacza to kąpanie psa z użyciem szamponu łagodzącego swędzenie, który pomoże ukoić podrażnienia skóry. Żywienie również odgrywa kluczową rolę w zdrowym stanie skóry psa - zmiana karmy na opracowaną w celu wspierania zdrowego stanu skóry może pomóc złagodzić podrażnienie.
Pasożyty i pchły
Pchły, wszy i roztocza mogą powodować podrażnienie skóry psa. Ugryzienia pasożytów powodują podrażnienia, przez co psy gryzą i drapią się same, uszkadzając skórę. Niektóre psy są szczególnie wrażliwe, lub „nadwrażliwe”, na ugryzienia pasożytów, a wtedy nawet jedno ugryzienie pchły może powodować ogromny dyskomfort czworonoga.
Infekcje
fekcje bakteryjne i grzybiczne mają wpływ na ogólny stan zdrowia i mogą wywoływać problemy skórne u psów. Powodów infekcji może być wiele: alergie, otwarte rany, skaleczenia. Wszystkie te czynniki mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie i stanowić zagrożenie dla prawidłowego wyglądu skóry. Jeżeli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na infekcję skórną skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Alergie pokarmowe
Podobnie jak u ludzi, u psów również mogą występować alergie pokarmowe. Częstą przyczyną są reakcje na występowanie w karmie pewnych typów białek. Lekarz weterynarii może przeprowadzić odpowiedni test, w którym stwierdzi czy pies cierpi na alergie pokarmowe. po wykonaniu testu oraz zdiagnozowaniu alergii, lekarz weterynarii może zalecić podawanie specjalnie opracowanej karmy w celu złagodzenia objawów alergii
Wspieranie zdrowego stanu skóry Twojego psa
Kiedy podejrzewa się jakiś problem skórny u psa, najpierw należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Tylko w ten sposób skutecznie można pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny podrażnienia skóry i wybrać najlepsze leczenie. Lekarz weterynarii wówczas może wybrać odpowiednie rozwiązanie dla swojego pacjenta.
Leczenie
Może pomóc poradzić sobie z infekcjami skóry lub silnym swędzeniem
Żywienie
Może zapewnić wsparcie poprzez ukojenie podrażnionej skóry. Może również pomóc w dotarciu do pierwotnej przyczyny problemu, ułatwiając jej zdiagnozowanie (np. nadwrażliwości pokarmowej). Karma o wysokiej zawartości kluczowych kwasów tłuszczowych wspiera również zdrowy stan skóry i błyszczącą sierść psa.
Suplementy
Dostarczają niezbędne składniki pokarmowe oraz odżywcze, które mogą wspomagać zdrowie oraz prawidłowy stan skóry.