Pies w bandanie przebywający na zewnątrz

Czym jest choroba nerek u psów?

Przewlekła choroba nerek (PChN) jest definiowana jako dowolna nieprawidłowość w funkcjonowaniu jednej lub obu nerek występująca przez kilka miesięcy. Przewlekła choroba nerek dotyka średnio co dziesiątego psa.1

Nerki psa są niezbędne do usuwania substancji odpadowych z krwiobiegu i utrzymywania równowagi płynów i minerałów w organizmie. Jeśli jednak nerki nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, może to zagrażać życiu psa.

Pies bawiący się na zewnątrz z opiekunem

Co prowadzi do choroby nerek u psów?

Istnieją dwie główne kategorie chorób nerek u psów: ostra niewydolność nerek i przewlekła choroba nerek. Objawy ostrej niewydolności nerek zwykle pojawiają się w ciągu tygodnia lub miesiąca, podczas gdy przewlekłą chorobę nerek definiuje się jako uszkodzenie nerek występujące od co najmniej trzech miesięcy. Powszechne przyczyny choroby nerek i jej rozwoju są następujące:

ikona psa i zegara

Wiek

Ryzyko wystąpienia choroby nerek wzrasta wraz z wiekiem psa.1

 

Ikona odżywiania

Odżywianie

Niektóre karmy dla psów o wysokiej zawartości fosforu, sodu i białka mogą przyspieszyć postęp choroby.

 

Ikona genu

Genetyka

U niektórych ras ryzyko wystąpienia chorób nerek jest większe.

Ikona schowka

Choroba

Inne choroby i problemy zdrowotne mogą przyczynić się do zaostrzenia przewlekłej choroby nerek.

 

Ikona nawodnienia

Odwodnienie

Wszelkie stany prowadzące do odwodnienia (np. wymioty, biegunka, wstrząs) mogą pogorszyć czynność nerek i przyczynić się do postępu PChN.

 

Starszy pies kładący głowę na kolanach

Wczesne wykrywanie niewydolności nerek u psa

Objawy poważnej choroby pojawiają się dopiero, gdy nerki utracą już 75% swoich funkcji1, więc im szybciej choroba nerek zostanie zdiagnozowana, tym więcej czasu pozostanie na wykrycie i wyeliminowanie jej przyczyny lub spowolnienie postępu choroby. Przewlekła choroba nerek jest postępująca i nieodwracalna, ale lekarz weterynarii może zapewnić psu długoterminową opiekę i pokazać Ci, jak rozpoznać objawy u starszych psów.

Jakie są znaki ostrzegawcze i objawy choroby nerek u psów?

W początkowym stadium objawy choroby nerek są niezauważalne. W momencie postawienia diagnozy, przewlekła choroba nerek jest już obecna od pewnego czasu, ale można spowolnić jej postęp dzięki zatwierdzonej przez lekarza weterynarii karmie na nerki dla psów. Objawy choroby nerek w późnym stadium są zwykle podobne, ale są zdecydowanie bardziej widoczne dla opiekunów zwierząt.

Objawy choroby nerek

  • Wzmożone pragnienie 
  • Częste oddawanie moczu lub jego brak
  • Zmniejszony apetyt
  • Utrata masy ciała
  • Nieświeży oddech lub owrzodzenie jamy ustnej
  • Apatia lub osłabienie
  • Wymioty i biegunka
  • Zaparcia
Pies, który dostaje miskę z karmą

Dieta dla psów z chorymi nerkami

Jeśli Twój pies ma problemy z nerkami, odpowiednia dieta może mieć pozytywny wpływ na jakość jego życia, a nawet potencjalnie wydłużyć jego życie. Podawanie specjalnie opracowanej karmy na nerki dla psów może być korzystne, ponieważ zawiera ona mniej białka i fosforu niż inne karmy dla zwierząt. Ograniczenie fosforu może spowolnić postęp uszkodzenia nerek, a kontrolowana ilość wysokiej jakości białka może zmniejszyć nasilenie objawów i pomóc przywrócić prawidłowy poziom kwasowo-zasadowy.

Odżywiaj mikrobiom swojego pupila

Nowe badania potwierdzają związek między zdrowiem jelit a zdrowiem nerek.2 Pokarm zawierający składniki, które odżywiają mikrobiom jelitowy, może pomóc w zmniejszeniu ilości produktów przemiany materii, które mogą być szkodliwe dla nerek.

Czy psu należy podawać drożdże odżywcze?

Chociaż drożdże zyskały pewną popularność w Internecie, są one stosunkowo bogate w fosfor, co może stanowić problem w przypadku psów z przewlekłą chorobą nerek. Podobnie też wiele stron internetowych proponuje stosowanie surowej diety dla psów z chorobą nerek, jednak nie wspominają one o szeregu czynników, które należy przy tym wziąć pod uwagę, takich jak ryzyko zanieczyszczenia, odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych i ogólny koszt. Szukając różnych opcji żywieniowych dla psów z chorobą nerek, zawsze najlepiej jest poprosić lekarza weterynarii o konkretne zalecenia.

Powiązane produkty dla psów z chorobami nerek

Centrum opieki nad zwierzętami domowymi Hill’s

Odwiedź Centrum opieki nad zwierzętami domowymiHill's, by uzyskać więcej informacji i artykułów o tym, jak możesz pomóc swojemu psu zachować zdrowie

Bibliografia:
1Brown SA. Renal dysfunction in small animals. Strona internetowa Merck Veterinary Manual. 2013 [https://www.msdvetmanual.com/urinary-system/noninfectious-diseases-of-the-urinary-system-in-small-animals/renal-dysfunction-in-small-animals]

2Sprawozdanie z dowodów klinicznych Hill's: Nourishing the gut microbiome helps support kidney health in cats and dogs with chronic kidney disease. 2023