Małe psy mają duży apetyt na życie

Odpowiednia karma dla psów małych ras ma zoptymalizowany skład i wartości odżywcze dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb.

Małe psy mają duży apetyt na życie

Psy małych i miniaturowych ras, zwykle te poniżej 10 kg, w wieku dorosłym są powszechnie klasyfikowane jako psy „zabawkowe”, „miniaturowe” lub „towarzyszące”. Przez stulecia byli ulubionymi przyjaciółmi ludzi na całym świecie, od zakochanych w Himalajach spanieli mnichów tybetańskich, po nagradzaną przez Papillon europejską rodzinę królewską. Inne małe rasy, takie jak teriery, hodowano niestrudzenie w towarzystwie ich ulubionych ludzi. Bez względu na swój pierwotny cel, dzisiaj psy te z pewnością zdobędą serca każdego, gdziekolwiek się pojawią.

Yorkshire terrier looks over the shoulder of his owner.

Małe psy mają wyjątkowe potrzeby ze względu na ich biologię, rasę oraz usposobienie.

  • Wielki świat może być przytłaczający dla małego psa. Nawet przedmioty codziennego użytku, takie jak odkurzacz, są dla niego duże. Zmiany w rutynie - na przykład podróżowanie, wizyta u lekarza weterynarii lub poznawanie nowych ludzi - oddzielenie się od rodziny, czy głośne dźwięki mogą wywołać stres.
  • Ze względu na swój rozmiar małe psy żyją dłużej. Oznacza to jednak również, że są narażone na dłuższą ekspozycję na wolne rodniki, które mogą uszkodzić komórki i DNA.
  • Twój pies może wyglądać dobrze, ale idealna waga zależy od wielkości i rasy. Twój lekarz weterynarii podpowie Tobie, jaka jest idealna waga Twojego pupila.

Codzienne sytuacje wywołujące stres

Możemy pomóc naszym zwierzętom domowym, ograniczając stresogenne czynniki w ich życiu tam, gdzie to możliwe oraz dając im poczucie otuchy i bezpieczeństwa wśród najbliższych ludzi. Pies powinien mieć swoją „własną przestrzeń”, kosz lub matę, w której będzie mógł czuć się bezpiecznie i spokojnie. Odpowiednia karma, taka jak Hill's Science Plan Calm & Happy, z uspokajającymi składnikami, takimi jak hydrolizowane białko mleka, może również pomóc w utrzymaniu równowagi emocjonalnej u małych psów.

Dowiedz się więcej

Lęk separacyjny

Zachowanie codziennego porządku dnia wraz z regularnym czasem karmienia, spacerami oraz zabawą może pomóc Twojemu psu poczuć się pewniej.

 

Wrażliwość na hałas

 

Rozważ odtwarzanie delikatnej muzyki, aby przytłumić inne dźwięki.

 

 

 

Zmiany w porządku dnia i otoczeniu

Psy uwielbiają mieć wygodne miejsce do odpoczynku. Znajomy koc lub stary sweter będzie uspokajającym łóżkiem podczas podróży.

 

Ingerencja w przestrzeń osobistą

Małe dzieci szczególnie mogą potrzebować wskazówek, jak ostrożnie obchodzić się ze zwierzętami, oraz kiedy należy dać im odpocząć i zrelaksować.

Black and brown terrier looks up intently.

Pielęgnacja

Potrzeby pielęgnacyjne różnią się w zależności od rasy psa. Puszyste pudle i jedwabiste włosy Yorków wymagają więcej pielęgnacji, niż rasy krótkowłose, takie jak Shiba Inus czy Pinczery miniaturowe. Długowłose psy powinny być szczotkowane co najmniej raz dziennie, aby utrzymać je w dobrej kondycji oraz w celu zapobieżenia splątaniu, które może być bolesne przy ponownej próbie rozczesania. Zawsze szczotkuj delikatnie w kierunku, w którym rosną włosy i upewnij się, że każda część ciała psa jest zakryta. Właściwe jedzenie może mieć duże znaczenie - składniki takie jak kwasy tłuszczowe Omega-6 pomagają utrzymać zdrową skórę i lśniącą sierść.

Dobre nawyki pielęgnacyjne są ważne dla psów małych ras:

  • Pamiętaj, aby używać letniej wody, która jest komfortowa dla Twojego zwierzęcia.
  • Używaj specjalistycznego szamponu dla psa takiej rasy, jak Twój - nigdy nie używaj produktów ludzkich.
  • Użyjwaj szczotki ułatwiającej rozczesywanie, przeznaczonej dla psów o długich włosach.
  • Dobrze spłucz, aby uniknąć problemów skórnych.
  • Użyj ręcznika do wysuszenia, aby uspokoić swojego psa.
  • Zapewnij suszenie sierści psa w najprzyjemniejszym dla niego otoczeniu; osusz go ręcznikiem, jeśli Twój pies wydaje się zdenerwowany.

Zabawa jest najważniejsza

Zabawa z zabawkami to dla Twojego psa ważna okazja, aby poćwiczyć, pobudzić umysł i spędzić z Tobą czas. Możesz w pełni wykorzystać zabawki swojego psa, dająć mu niewielki wybór i zmieniając je co kilka tygodni, aby zabawki pozostały nowatorskie i interesujące dla Twojego psa.

Podaruj mu zabawkę odpowiednich rozmiarów

Zabawki, które są zbyt małe, mogą spowodować zadławienie i zostać połknięte przez psa.

 

Zapewnij bezpieczną zabawę

Sznurek, wstążki lub gumki mogą być interesujące dla Twojego psa, ale mogą tworzyć niebezpieczne zabawki.

 

Artykuły gospodarstwa domowego nie są zabawkami

Artykuły gospodarstwa domowego mogą wydawać się zabawne dla Twojego psa, ale mogą być toksyczne lub rozpryskiwać się.

Czas na nową zabawkę

Dobrą zasadą w przypadku każdej zabawki jest wymiana, gdy zacznie się strzępić lub rozpadać,

 

 

 

Produkty powiązane

Pielęgnacja szczeniąt

Porady i wskazówki

Centrum Pielęgnacji Zwierząt