Jaka jest najlepsza karma dla psów małych ras?

Opublikowany przez DR. EMMA MILNE BVSC FRCVS
min: Czas czytania

Mały, biały pies stoi na tylnych łapach, czekając na podanie miski z suchą karmą. Pies wygląda na szczęśliwego i podekscytowanego, ma błyszczące oczy i szeroko otwartą buzię

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zanim przejdziemy do najlepszej karmy dla psów małych ras, zastanówmy się, co rozumiemy przez „małe rasy”? Ogólnie za psy małych ras uznaje się te, których waga w dorosłym życiu nie przekracza 12-15 kg. Za przykład mogą posłużyć Jack Russel teriery, Yorkshire teriery, Lhasa apso i cocker spaniele. Czasem mniejsze rasy małych psów nazywamy również rasami miniaturowymi lub rasami typu toy, jak np. chihuahua czy szpic miniaturowy.

Jeśli chodzi o żywienie, wszystkie te psy można zaliczyć do grupy psów małych i miniaturowych. Niektórzy mogą jednak powiedzieć „psy to psy”. Dlaczego karmić je inaczej? Cóż, jeśli porównamy rozmiar, wagę, metabolizm i długość życia np. wilczarza irlandzkiego i jednej z wymienionych przez nas ras miniaturowych, z pewnością zauważalne będą pewne różnice.

Najważniejsze różnice między psami małymi i miniaturowymi a psami większych ras

  • Dłuższa średnia długość życia. Zwykle mniejsze psy żyją dłużej niż psy większych ras. Z tego powodu korzystna jest dla nich większa zawartość przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać zużycie i starzenie się komórek.

  • Szybszy metabolizm. Mniejsze psy mają wyższe tempo metabolizmu niż większe psy. Szybciej tracą ciepło i spalają więcej kalorii na kilogram masy ciała. Oznacza to, że czasem mają trudności z utrzymaniem wagi.

     

  • Mogą być one bardziej podatne na stres niż psy większych ras. Możesz sobie wyobrazić, że jeśli jest się bardzo małym, świat, zwierzęta i ludzie, którzy w nim żyją, mogą być nieco przytłaczający.

  • Wzrost i zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Psy ras dużych i olbrzymich rosną i dojrzewają wolniej niż psy ras małych. Z tego powodu obie grupy potrzebują nieco innych proporcji minerałów, by ich szkielet i mięśnie mogły zdrowo rosnąć i by być w jak najlepszej kondycji.

  • Małe pyski. Może się to wydawać oczywiste, ale niektóre małe psy mają małe pyszczki i po prostu potrzebują karmy o innej wielkości niż ta, którą spożywają większe psy.

Jaka jest najlepsza karma dla psów małych i miniaturowych?

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od upodobań psa oraz tego, czy wolisz podawać mu karmę suchą, mokrą czy łączyć obydwa rodzaje karmy. Karma dla małego psa musi być jednak kompletna i zbilansowana. Oznacza to, że musi ona zawierać wszystkie składniki odżywcze w proporcjach odpowiednich dla danego etapu życia psa. Jeśli podajesz psu zarówno karmę mokrą, jak i suchą - co wiele psów małych ras uwielbia - po prostu upewnij się, że obie formuły są kompletne i zbilansowane, a następnie możesz podawać je w dowolnych proporcjach.

Ze względu na wyższe zapotrzebowanie na energię i mniejsze zęby psa zapytaj lekarza weterynarii jakie karmy są odpowiednie dla Twojego pupila i w jakich ilościach należy je podawać. Bardzo ważne jest, by psy były szczupłe przez całe życie. Może się jednak, że spożywanie kilku mniejszych posiłków dziennie, zamiast jednego lub dwóch dużych posiłków, bardziej odpowiada Twojemu małemu pupilowi i pomaga mu utrzymać wagę.

Jak już wspominaliśmy, małe psy mogą być bardziej narażone na stres. Od razu na początku zapytaj lekarza weterynarii lub zespół pielęgniarski, jak wybrać spokojniejsze i odpowiednio przystosowane szczenię oraz jak je socjalizować i przyzwyczaić do otaczającego je, wielkiego świata. Należy to robić w pozytywny sposób i być cierpliwym. Jeśli jednak masz psa, dla którego życie jest nieco stresujące, możesz sięgnąć po karmę dla psów małych ras, zawierającą naturalne składniki zmniejszające niepokój i pomagające w radzeniu sobie z objawami stresu. Karmienie psa odpowiednią karmą i dbanie o jego szczupłą sylwetkę zapewni wam długą i piękną przyjaźń.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA