Czego możesz się spodziewać po swoim nowym psie
Dodanie nowego futrzanego członka do rodziny może być ekscytujące, ale może też być stresujące, jeśli nie jesteś przygotowany(-a). Nie wiesz, co będzie Ci potrzebne w pierwszym tygodniu? Pierwszym miesiącu? Wybierz jedną z opcji poniżej, aby dowiedzieć się, co Cię czeka.
-
W ciągu pierwszego tygodnia:
Szczeniaki tryskają energią i chęcią eksploracji. Przygotuj się na dużo miłości, kilka nieprzespanych nocy oraz mokrych „wypadków” na dywanie. Aby poznać więcej szczegółów, sprawdź tę oś czasu szczeniaka.
-
W ciągu pierwszego miesiąca:
Początkowa ekscytacja szczeniaka opadnie, ale nadal będzie miał mnóstwo energii do spalenia. Zaplanuj trochę czasu na zabawę każdego dnia, ale zanim rozbijesz bank na zabawki, spróbuj zbudować kilka własnych.
Spróbuj przyzwyczaić swojego szczeniaka do czesania i pielęgnacji — to także fajny sposób na nawiązanie więzi!
Gdy szczeniak się zadomowi, rozważ szkolenie z posłuszeństwa, aby zapewnić mu bezpieczeństwo w otoczeniu innych.
-
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy:
Twój szczeniak wkrótce osiągnie dorosłe rozmiary, ale teraz, bardziej niż kiedykolwiek, trzymanie się zdrowej rutyny będzie kluczowe dla jego dobrego samopoczucia.
Upewnij się, że szczeniak jest gotowy na spotkanie z innymi psami poza domem, umawiając się na drugą wizytę u lekarza weterynarii w celu wykonania dodatkowych szczepień.
Będąc u lekarza, nie zapomnij zapytać o preparaty przeciw kleszczom.
Gdy Twój szczeniak jest gotowy na przygody na dworze, warto rozpocząć szkolenie na smyczy, dzięki któremu codzienne spacery będą przebiegać nieco spokojniej.
W końcu Ty i Twój szczeniak będziecie chcieli wyruszyć na przygody poza osiedle. Przygotuj się dzięki tym pomocnym wskazówkom dla podróżujących.
-
W ciągu pierwszego tygodnia:
Twój pies będzie potrzebował trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia i ludzi. Okaż cierpliwość, ponieważ dzieci mogą nadal zaznaczać, ukrywać się i badać granice.
Pomóż swojemu psu poczuć się komfortowo, powoli zapoznając go z innymi zwierzętami i członkami rodziny.
Twój pies może być już nauczony korzystania z nocnika, ale możesz chcieć przeszkolić nowego psa w klatce, dopóki nie oswoi się z domem.
-
W ciągu pierwszego miesiąca:
W miarę jak Twój pies będzie się przystosowywał do życia w domu, teraz jest dobry moment, aby zacząć wzmacniać w nim zdrowe nawyki i zachowania potrzebne w codziennym życiu.
Aby mieć pewność, że Twój nowy pies jest w najlepszej formie, zaplanuj wizytę u lekarza weterynarii, który udzieli porad i zaleceń żywieniowych.
Będąc u lekarza weterynarii, nie zapomnij zapytać opreparaty przeciw kleszczom.
Twój pies może potrzebować jeszcze innych szczepień lub szczepionek przypominających, więc skonsultuj się z lekarzem weterynarii podczas wizyty.
Twój pies będzie miał mnóstwo energii do spalenia, więc zaangażuj go w kilka zabaw.
-
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy:
Do tej pory Twój pies prawdopodobnie czuje się już jak członek rodziny. Ten nowy poziom komfortu oznacza, że możecie wprowadzać nowe formy szkolenia i wspólnie przeżywać nowe, ekscytujące doświadczenia.
Osobowość Twojego nowego psa zacznie się ujawniać. Oto jak zrozumieć ich dziwaczne zachowania.
Twój pies bez wątpienia dołączy do Ciebie podczas przygód w drodze, a nawet w powietrzu. Przygotuj się dzięki tym pomocnym wskazówkom dla podróżujących.
Twój pies nigdy nie jest za stary, aby zacząć uczyć się czegoś nowego, więc zacznij go szkolić tak szybko, jak to możliwe.
-
W ciągu pierwszego miesiąca:
Chociaż jest mniej prawdopodobne, że będziesz ganiać za nimi po podwórku, pewien poziom aktywności może pomóc utrzymać ich złote lata w jak najlepszym zdrowiu.
Aby upewnić się, że Twój nowy pies jest w dobrej formie i otrzymać zalecenia żywieniowe, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.
Będąc u lekarza weterynarii, nie zapomnij zapytać o preparaty przeciw kleszczom.
Twój pies może już nie być szczeniakiem, ale nadal może potrzebować innych szczepień lub szczepionek przypominających.
Psy-seniorzy być może zwolnili już tempo w stosunku do czasów szczenięcych, ale mimo to należy wypróbować te zabawne ćwiczenia zamaskowane jako grę.
-
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy:
Starsze psy nadal zasługują na szansę przeżywania przygód, więc przygotuj się, korzystając z tych pomocnych wskazówek dotyczących podróży.
Twój pies nigdy nie jest za stary, aby zacząć uczyć się czegoś nowego, więc zacznij go szkolić tak szybko, jak to możliwe.
-
Jakie rzeczy będą mi potrzebne, zanim zaadoptuję psa?
Zrób miejsce w swoim budżecie na kilka niezbędnych rzeczy, takich jak:
- Rachunki za weterynarza
- Skrzynki
- Bramy
- Obroża
- Szczotka do czesania
- Smycz
- Znacznik identyfikacyjny
- Miski na & jedzenie i wodę
- Pościel
- Cążki do paznokci
Będą też mniejsze rzeczy, które będzie trzeba kupować regularnie. Na przykład:
- Szampon
- Leki przeciwko pasożytom
- Zabawki
- Karma dla psów
- Produkty przeciw pchłom i kleszczom
- Przysmaki
-
Jak mogę przygotować swój dom na przyjęcie nowego przyjaciela?
Zanim pies pojawi się w domu, musisz się upewnić, że wszyscy domownicy rozumieją, jak przywitają nowego przyjaciela i jakie będą ich nowe obowiązki.
Pamiętaj, że szczeniaki mają mnóstwo energii i mogą chcieć gryźć, wskakiwać i „oznaczać” różne rzeczy i miejsca w domu.
Z drugiej strony psy-seniorzy często mają mniej energii niż psy młodsze, więc ustal oczekiwania z dziećmi i innymi członkami rodziny, żeby nie przytłoczyć nowego przyjaciela.
Zastanów się nad szkoleniem w klatce, aby wprowadzić regularną rutynę korzystania z łazienki, a także znaleźć sposób na uspokojenie psa, kiedy nie ma Cię w domu. -
Jak często po pierwszym roku życia pies powinien być odwiedzany przez lekarza?
-
Czym mogę karmić mojego nowego psa?
W zależności od etapu życia psa, będzie trzeba odpowiednio dostosować jego pożywienie.
Szczenięta (poniżej 1. roku życia)
Bardzo ważne jest, aby podawać szczeniętom odpowiednią karmę, która zapewni im prawidłowy rozwój i wzrost. Koniecznie porozmawiaj z lekarzem weterynarii o karmie dla szczeniąt, która zapewni im odpowiednie składniki odżywcze, biorąc pod uwagę ich potencjalną wielkość w wieku dorosłym.
Dorosłe psy (1-7 lat)
Zdrowe psy w kwiecie wieku potrzebują karmy dla dorosłych psów, która zawiera zbilansowane składniki wysokiej jakości oraz przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-6, które wspomagają ich codzienne potrzeby.
Starsze psy (wiek 7+)
Starsze psy nie wymagają takich samych ilości białka i fosforu, więc Twój starszy przyjaciel będzie prawdopodobnie potrzebował wsparcia bardziej specyficznych potrzeb związanych z poruszaniem się i funkcjonowaniem mózgu, takich jak fitoskładniki i L-karnityna. Szukaj karmy dla psów seniorów, która zaspokoi potrzeby Twojego starszego przyjaciela przez całe złote lata.
-
Czy mogę karmić mojego psa jedzeniem dla ludzi?
Wbrew powszechnej opinii, regularne karmienie psa ludzkim jedzeniem może prowadzić do otyłości, problemów z zębami, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i wybrednych nawyków żywieniowych. Ważne jest, żeby wiedzieć, jakich rodzajów pokarmów nie podawać psom, żeby zmniejszyć potencjalne ryzyko dla zdrowia.
Zamiast podawać psu ludzkie jedzenie jako przysmaki, zapytaj swojego lekarza weterynarii o zdrowszą alternatywę przeznaczoną dla psów.
-
Ile będzie kosztować opieka nad moim psem?
Bez względu na to, w jakim wieku jest Twój pies, zapewnienie mu szczęśliwego i zdrowego życia wiąże się z pewnymi kosztami. ASPCA szacuje, że roczne koszty opieki nad psem wynoszą od 1800 do 3500 zł, a to nie obejmuje niespodziewanych wizyt u lekarza weterynarii czy chwil słabości, kiedy widzisz zabawkę dla psa, którą Twój futrzany przyjaciel „musi mieć”. Upewnij się, że jesteś gotowy(-a), aby opiekować się psem fizycznie, emocjonalnie i finansowo, zanim zdecydujesz się na przygarnięcie przyjaciela na zawsze.
-
Co zrobić, jeśli mój pies żuje wszystko?
Psy poznają cały swój świat przez pysk. Nic dziwnego, że żucie różnych przedmiotów jest dla nich sposobem na pozbycie się stresu lub okazanie niepokoju. Inna możliwość jest taka, że Twój pies po prostu się nudzi! Istnieje wiele sposobów, aby z czasem skorygować to zachowanie, więc bądź cierpliwy(-a) i pamiętaj, aby zbadać wszystkie możliwości.
-
Dlaczego mój pies ciągle ma wypadki lub wymiotuje?
Ludzie zwykle zakładają, że pies jest złośliwy lub celowo znakuje, ale istnieją mniej złośliwe powody tego typu zachowań. Siusianie na przedmioty w domu jest często oznaką niepokoju, a nawet potencjalnego stanu chorobowego, który dotyka Twojego psa.
Lęk u psów może objawiać się także w postaci problemów trawiennych, więc choć łatwo jest zrzucić winę na karmę, którą karmisz psa, to jedną z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić, żeby poprawić sytuację, jest natychmiastowa zmiana karmy.
Ważne, aby pamiętać, że nie należy tracić nadziei. Kiedy Twój pies zacznie czuć się pewniej w domu, a lekarz weterynarii wyeliminuje wszelkie potencjalne problemy zdrowotne, możesz pracować nad wzmacnianiem dobrego nawyku załatwiania się na dworze, chwaląc psa.