Dobry początek przyjaźni z pupilem

Opiekujesz się psem po raz pierwszy? Oto kilka wskazówek od ekspertów i materiały, które mogą pomóc Tobie i Twojemu nowemu przyjacielowi w łagodnej adaptacji.

Czego możesz się spodziewać po swoim nowym psie

Dodanie nowego futrzanego członka do rodziny może być ekscytujące, ale może też być stresujące, jeśli nie jesteś przygotowany(-a). Nie wiesz, co będzie Ci potrzebne w pierwszym tygodniu? Pierwszym miesiącu? Wybierz jedną z opcji poniżej, aby dowiedzieć się, co Cię czeka.

Najczęściej zadawane pytania psich rodziców

Jeden nowy pies jest wart miliona pytań, ale oto kilka najczęściej zadawanych, których nie musisz już szukać:

 • Jakie rzeczy będą mi potrzebne, zanim zaadoptuję psa?

  Zrób miejsce w swoim budżecie na kilka niezbędnych rzeczy, takich jak:

  • Rachunki za weterynarza
  • Skrzynki
  • Bramy
  • Obroża
  • Szczotka do czesania
  • Smycz
  • Znacznik identyfikacyjny
  • Miski na & jedzenie i wodę
  • Pościel
  • Cążki do paznokci

  Będą też mniejsze rzeczy, które będzie trzeba kupować regularnie. Na przykład:

  • Szampon
  • Leki przeciwko pasożytom
  • Zabawki
  • Karma dla psów
  • Produkty przeciw pchłom i kleszczom
  • Przysmaki
 • Jak mogę przygotować swój dom na przyjęcie nowego przyjaciela?

  Zanim pies pojawi się w domu, musisz się upewnić, że wszyscy domownicy rozumieją, jak przywitają nowego przyjaciela i jakie będą ich nowe obowiązki.

  Pamiętaj, że szczeniaki mają mnóstwo energii i mogą chcieć gryźć, wskakiwać i „oznaczać” różne rzeczy i miejsca w domu.

  Z drugiej strony psy-seniorzy często mają mniej energii niż psy młodsze, więc ustal oczekiwania z dziećmi i innymi członkami rodziny, żeby nie przytłoczyć nowego przyjaciela.

  Zastanów się nad szkoleniem w klatce, aby wprowadzić regularną rutynę korzystania z łazienki, a także znaleźć sposób na uspokojenie psa, kiedy nie ma Cię w domu.

 • Jak często po pierwszym roku życia pies powinien być odwiedzany przez lekarza?

  Zdrowy pies potrzebuje przynajmniej jednego dokładnego badania weterynaryjnego w roku. Psy potrafią ukrywać objawy urazów i chorób, więc to do Ciebie należy ustalenie, co jest „normalnym” zachowaniem Twojego psa i zwracanie uwagi na wszystko, co wydaje się nietypowe.

 • Czym mogę karmić mojego nowego psa?

  W zależności od etapu życia psa, będzie trzeba odpowiednio dostosować jego pożywienie.

  Szczenięta (poniżej 1. roku życia)

  Bardzo ważne jest, aby podawać szczeniętom odpowiednią karmę, która zapewni im prawidłowy rozwój i wzrost. Koniecznie porozmawiaj z lekarzem weterynarii o karmie dla szczeniąt, która zapewni im odpowiednie składniki odżywcze, biorąc pod uwagę ich potencjalną wielkość w wieku dorosłym.

  Sprawdź karmy dla szczeniąt

  Dorosłe psy (1-7 lat)

  Zdrowe psy w kwiecie wieku potrzebują karmy dla dorosłych psów, która zawiera zbilansowane składniki wysokiej jakości oraz przeciwutleniacze i kwasy tłuszczowe omega-6, które wspomagają ich codzienne potrzeby.

  Karmy dla dorosłych psów

  Starsze psy (wiek 7+)

  Starsze psy nie wymagają takich samych ilości białka i fosforu, więc Twój starszy przyjaciel będzie prawdopodobnie potrzebował wsparcia bardziej specyficznych potrzeb związanych z poruszaniem się i funkcjonowaniem mózgu, takich jak fitoskładniki i L-karnityna. Szukaj karmy dla psów seniorów, która zaspokoi potrzeby Twojego starszego przyjaciela przez całe złote lata.

  Karmy dla starszych psów

 • Czy mogę karmić mojego psa jedzeniem dla ludzi?

  Wbrew powszechnej opinii, regularne karmienie psa ludzkim jedzeniem może prowadzić do otyłości, problemów z zębami, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i wybrednych nawyków żywieniowych. Ważne jest, żeby wiedzieć, jakich rodzajów pokarmów nie podawać psom, żeby zmniejszyć potencjalne ryzyko dla zdrowia.

  Zamiast podawać psu ludzkie jedzenie jako przysmaki, zapytaj swojego lekarza weterynarii o zdrowszą alternatywę przeznaczoną dla psów.

  Zobacz, co psy mogą, a czego nie mogą jeść 

 • Ile będzie kosztować opieka nad moim psem?

  Bez względu na to, w jakim wieku jest Twój pies, zapewnienie mu szczęśliwego i zdrowego życia wiąże się z pewnymi kosztami. ASPCA szacuje, że roczne koszty opieki nad psem wynoszą od 1800 do 3500 zł, a to nie obejmuje niespodziewanych wizyt u lekarza weterynarii czy chwil słabości, kiedy widzisz zabawkę dla psa, którą Twój futrzany przyjaciel „musi mieć”. Upewnij się, że jesteś gotowy(-a), aby opiekować się psem fizycznie, emocjonalnie i finansowo, zanim zdecydujesz się na przygarnięcie przyjaciela na zawsze.

 • Co zrobić, jeśli mój pies żuje wszystko?

  Psy poznają cały swój świat przez pysk. Nic dziwnego, że żucie różnych przedmiotów jest dla nich sposobem na pozbycie się stresu lub okazanie niepokoju. Inna możliwość jest taka, że Twój pies po prostu się nudzi! Istnieje wiele sposobów, aby z czasem skorygować to zachowanie, więc bądź cierpliwy(-a) i pamiętaj, aby zbadać wszystkie możliwości.

 • Dlaczego mój pies ciągle ma wypadki lub wymiotuje?

  Ludzie zwykle zakładają, że pies jest złośliwy lub celowo znakuje, ale istnieją mniej złośliwe powody tego typu zachowań. Siusianie na przedmioty w domu jest często oznaką niepokoju, a nawet potencjalnego stanu chorobowego, który dotyka Twojego psa.

  Lęk u psów może objawiać się także w postaci problemów trawiennych, więc choć łatwo jest zrzucić winę na karmę, którą karmisz psa, to jedną z najgorszych rzeczy, jaką możesz zrobić, żeby poprawić sytuację, jest natychmiastowa zmiana karmy.

  Ważne, aby pamiętać, że nie należy tracić nadziei. Kiedy Twój pies zacznie czuć się pewniej w domu, a lekarz weterynarii wyeliminuje wszelkie potencjalne problemy zdrowotne, możesz pracować nad wzmacnianiem dobrego nawyku załatwiania się na dworze, chwaląc psa.

karma dla psów

Znajdź odpowiednią karmę dla swojego nowego psa

Warto wiedzieć, czego potrzebuje Twój pies, a czego nie. Sprawdź, co naukowo kryje się za naszym żywieniem psów tutaj.

Dowiedz się więcej

Artykuły o pielęgnacji psów

Dzięki tym przydatnym narzędziom, zasobom i artykułom Twój nowy najlepszy przyjaciel będzie szczęśliwy i zdrowy przez długie lata.