
Czyszczenie szczenięcia
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Szczeniaka należy codziennie szczotkować. I to nie tylko po to, by poprawić wygląd skóry i sierści. Dzięki tej czynności można przyzwyczaić psa do dotyku rąk. Umacnia ona także więź między wami. Dzięki częstemu dotykaniu możesz poznać ciało swojego szczeniaka. Jest to szczególnie ważne, gdyż pozwala we wczesnych miesiącach życia psa zauważyć wszelkie problemy zdrowotne.
Weź się za szczotkowanie
Szczeniaka trzeba szczotkować codziennie, niezależnie od długości jego sierści. Nie powinno być z tym większego problemu, ponieważ większość psów lubi szczotkowanie i głaskanie, zwłaszcza jeśli zaczyna się to robić w młodym wieku.
Zacznij szczotkowanie od krótkich sesji – tylko tyle, by dotrzeć jednorazowo do każdego miejsca na ciele – używając specjalnej szczotki, przeznaczonej wyłącznie dla Twojego szczeniaka. Stopniowo wydłużaj czas szczotkowania. Jeśli pies znosi spokojnie to co robisz i przez chwilę stoi grzecznie, przerwij czesanie i daj mu nagrodę. Może nią być spacer, zabawa, albo smakołyk. Dzięki temu szczeniak zrozumie, że stanie spokojnie wiąże się z korzyścią dla niego, przez co czesanie będzie łatwiejsze i dostarczy wam więcej radości.
Czesanie na stole: Jeśli będziesz od czasu do czasu czesać szczeniaka na stole, przyzwyczai się do takiego ustawienia, co przyda się później podczas wizyt u lekarza weterynarii lub psiego fryzjera.
Wrażliwe miejsca: Głowa szczeniaka jest szczególnie wrażliwym miejscem, bądź więc bardzo delikatny kiedy ją czeszesz. Zwróć się do lekarza weterynarii, jeśli zauważysz jakąkolwiek wydzielinę z uszu lub nosa.
Jeśli szczeniak zaczyna się wiercić, stanowczo przytrzymaj go obydwiema rękami, dopóki nie przestanie. Kiedy jest spokojny, mów do niego i chwal go.
Strzyżenie szczeniaka
Od czasu do czasu możesz przycinać sierść swojego szczeniaka. Zwłaszcza tę w okolicach oczu, uszu i stóp. W zasadzie jest to coś, co możesz robić sam. Zwróć się jednak do psiego fryzjera, jeżeli masz szczeniaka rasy, która ze względów estetycznych wymaga specjalnego strzyżenia lub trymowania.
Pazury: Należy regularnie sprawdzać pazury szczeniaka i dbać o to, aby zawsze były odpowiednio przycięte. Dzięki temu zapobiega się kłopotliwemu zaczepianiu o przedmioty i bolesnym dla psa przypadkom naderwania pazura. I znowu, możesz czuć się na siłach by robić to samemu, ale jeśli brakuje Ci pewności, lekarz weterynarii lub psi fryzjer zrobi to za Ciebie.
Uważaj, by nie przyciąć pazurów szczeniaka zbyt krótko, jeśli zdecydujesz się robić to sam. Może to bowiem spowodować krwawienie i bolesność, ponieważ poza samym końcem pazur psa jest bardzo wrażliwy.
Czas wykąpać szczeniaka
Obecnie na rynku jest prawie tyle produktów do kąpieli przeznaczonych dla psów, co ludzkich. Są one jednak dużo lepiej dobrane do typu skóry niż nasze szampony. Zdecyduj się więc na szampon, który jest najlepiej dopasowany do typu włosów Twojego szczeniaka. Sierść psów długowłosych łatwo ulega skołtunieniu, poza tym zwierzęta takie szybciej się brudzą i trzeba je częściej kąpać. Uważaj, aby podczas kąpieli szczeniaka mydło nie dostało się do jego oczu.
Bezpieczna kąpiel: Zakup gumowej maty antypoślizgowej i umieszczenie jej na dnie wanny spowoduje, że szczeniak będzie się mniej ślizgał i rzadziej upadał. Dzięki temu będzie się czuł pewniej podczas kąpieli.
Czy wynająć fryzjera?
W przypadku większości psów znaczną część zabiegów szczotkowania można wykonywać samodzielnie. Jest to przyjemne doświadczenie, zbliżające właściciela i jego pupila i na pewno z radością znajdziecie na to czas.
Jeśli jednak z Twojego szczeniaka wyrośnie pies o długiej sierści, będzie potrzebował większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej, żeby strzyżeniem i trymowaniem zajmował się profesjonalny fryzjer. Oczywiście chciałbyś, aby była to osoba, która uczyni szczotkowanie zabiegiem przyjemnym dla szczeniaka. Zapewne zechcesz również dowiedzieć się czegoś o jej kwalifikacjach i doświadczeniu, a być może także obejrzeć inne psy przez nią strzyżone.
Jeżeli chcesz wynająć profesjonalnego fryzjera dla swojego szczeniaka, Twój lekarz weterynarii na pewno Ci kogoś poleci.