Pielęgnacja szczenięcia

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Pielęgnowanie szczenięcia sprawia, że stajecie się sobie bliżsi

Wszystkie szczenięta powinny być pielęgnowane na co dzień, a nie tylko żeby poprawić stan skóry i sierści. Pielęgnacja pomaga szczenięciu przyzwyczaić się do bycia obracanym i dotykanym, a Tobie pozwala poznać jego ciało. Jest to szczególnie istotne w kwestii wykrywania problemów zdrowotnych w pierwszych miesiącach życia szczenięcia. Codzienna pielęgnacja pozwoli Ci szybko wykryć problemy skórne, takie jak wysypka czy egzema, oraz pasożyty, jak np. roztocza, kleszcze i pchły. Co więcej, jest to również świetny sposób na wzmocnienie między wami więzi.

Zacznij pielęgnację

Szczenięta powinno się pielęgnować codziennie, niezależnie od długości sierści, jednak szczenięta ras o dłuższej sierści będą potrzebowały więcej czasu i uwagi. Większość psów lubi być pielęgnowana i głaskana, zwłaszcza jeśli są one do tego przyzwyczajone od wczesnych etapów życia.

Nagrody. Na początku pielęgnacja szczenięcia może być krótka. Używaj do niej specjalnej szczotki dla szczeniąt i przejedź nią po całym ciele szczenięcia, a następnie stopniowo wydłużaj czas pielęgnacji. Jeśli pies akceptuje to, co robisz, i przez chwilę stoi nieruchomo, zaprzestań i daj mu nagrodę w postaci spaceru, zabawy lub zdrowej przekąski. Pomoże to zrozumieć szczenięciu, że stanie w miejscu wiąże się z nagrodą, dzięki czemu pielęgnacja będzie łatwiejsza i przyjemniejsza dla was obojga.

Pielęgnacja na stole. Jeśli zdarza Ci się czasem pielęgnować szczenię na stole, przyzwyczai się ono do tej pozycji, co może być przydatne podczas wizyt u lekarza weterynarii lub groomera. Jednak niezależnie od wieku psa, nigdy nie zostawiaj go na stole bez opieki, ponieważ w razie upadku może on doznać poważnych obrażeń. Jeśli Twój pies wydaje się bać przebywania na stole, pielęgnuj go na podłodze.

Wrażliwe miejsca. Głowa szczenięcia jest niezwykle wrażliwa, więc szczotkuj ją bardzo delikatnie. A jeśli zauważysz jakąkolwiek wydzielinę z oczu lub z uszu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Wiercenie się. Jeśli szczenię zacznie się wiercić, przytrzymaj je stanowczo obiema rękami, aż przestanie. Mów do szczenięcia, dodawaj mu otuchy i chwal je, kiedy się nie rusza.

Trymowanie szczenięcia

Włosy. Od czasu do czasu warto wytrymować sierść szczenięcia, zwłaszcza w okolicach oczu, uszu i nóg. Zachowaj w tych okolicach szczególną ostrożność, bo wiercące się szczenięta i nożyczki to nie zawsze najlepsze połączenie! Jeśli masz rasę psa, która najlepiej wygląda po specjalnym strzyżeniu lub trymowaniu, albo po prostu chcesz czuć się pewniej, zasięgnij porady profesjonalnego groomera dla psów. 

Pazury. Pazury szczeniąt naturalnie się ścierają, gdy zaczynają one chodzić na spacery, kopać w ogrodzie i odkrywać świat. Wiele osób uważa, że wymagają one przycinania, ale nie powinno się tego robić. U wielu psów kończy się to bardzo bolesnym doświadczeniem, jeśli ich pazury zostały obcięte za krótko lub niepotrzebnie, co może wywołać u nich negatywne skojarzenia z dotykaniem łap. Jeśli martwisz się, że pazury Twojego szczenięcia mogą być za długie, poproś lekarza weterynarii lub pielęgniarza/pielęgniarkę, żeby to sprawdził.

Czy szczenięta potrzebują kąpieli?

Nadmierne kąpiele mogą pozbawić sierść psów naturalnych olei i substancji ochronnych. Większość ras krótko- i średniowłosych wymaga kąpieli tylko wtedy, gdy pies zabrudzi się podczas spaceru w dużej ilości błota, lub gdy wytarza się w czymś nieprzyjemnym. To samo dotyczy psów o dłuższej sierści, jeśli dzięki codziennej pielęgnacji nie mają one kołtunów. 

Bezpieczna kąpiel: Ślizganie się i poślizgnięcia mogą obniżyć poczucie pewności i zaufania szczenięcia, a także narazić szczenię na ryzyko kontuzji. Jeśli uważasz, że szczenię potrzebuje kąpieli, umieść w wannie matę antypoślizgową, aby czuło się ono pewnie i bezpiecznie. I pamiętaj - zawsze używaj specjalnego szamponu dla szczeniąt.

 

Czy powinieneś rozważyć wizytę u groomera?

W większości przypadków psy można pielęgnować samodzielnie. Jest to przyjemne doświadczenie, które pozwoli Ci zacieśnić więzy ze zwierzęciem, a znalezienie na to czasu przyniesie Ci wiele radości.

Jednak szczenięta, które wyrosną na dorosłe psy o długiej sierści, będą wymagały częstszych zabiegów pielęgnacyjncyh. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może być powierzenie strzyżenia i trymowania profesjonalnemu groomerowi. Oczywiście warto wybrać groomera, który sprawi, że pielęgnacja szczenięcia będzie przyjemna. Warto też zapytać o jego doświadczenie i kwalifikacje, a może nawet zobaczyć inne psy, które były przez niego pielęgnowane.

Jeśli chcesz znaleźć profesjonalnego groomera dla swojego szczenięcia, lekarz weterynarii może Ci doradzić i udzielić kilku rekomendacji.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty