Wykrywanie i zwalczanie pcheł u psów
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Dla opiekunów psów niewiele rzeczy jest równie frustrujących co pchły u psa. Pchły są jedną z najczęstszych przyczyn chorób i świądu skóry u psów. Mogą one powodować bolesne ukąszenia, wywoływać reakcje alergiczne, a w niektórych przypadkach przenosić choroby. Niektórzy ludzie obawiają się też, że obecność pcheł oznacza, że ich dom lub ich pies jest brudny. Bez obaw, wcale tak nie jest. Pchły są bardzo powszechnym zjawiskiem i każdy pies może się nimi czasem zarazić podczas zwyczajnych spacerów i wychodzenia do ogrodu. Mimo że infestacja jest irytująca, można się z nią uporać. Zwalczanie pcheł i zapobieganie im wymaga tylko trochę pracy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
Co to są pchły?
Pierwszym krokiem, by uporać się z pchłami, jest zrozumienie tego tematu. Pchły to małe, nielotne owady, które żywią się krwią. Powinny być widoczne gołym okiem, jednak jeśli Twój pies ma ciemną sierść, może być Ci łatwiej zauważyć je na skórze. W przeciwnym razie trzeba na nie polować.
Ciekawostka: za większość infestacji pcheł u psów w rzeczywistości odpowiedzialne są gatunki pcheł kocich, które wskoczyły na psa, żeby spróbować czegoś nowego. Mogą one przetrwać na psach i innych zwierzętach, jednak to koty są ich głównym źródłem pożywienia i pomagają im się przemieszczać.
Cykl życia pchły
Cykl życia pchły składa się z czterech etapów: jaja, larwy, poczwarki i dorosłego osobnika. Dorosłe samice składają jaja w partiach po ok. 20 sztuk. Jaja są bardzo małe, owalne i mają szary lub biały kolor.
Jaja składane są na żywicielu, ale zazwyczaj szybko spadają na ziemię. Jaja mogą spaść z psa, gdy ten się trzęsie, drapie lub po prostu chodzi po domu. Mogą się następnie ukrywać w dywanach, miękkich meblach, a nawet w pęknięciach lub szczelinach w twardych podłogach.
Należy pamiętać, że po upadku jaja pcheł mogą przetrwać tygodnie, a nawet miesiące bez żywiciela, czekając tylko na odpowiednie warunki do wyklucia. W tym czasie mogą być roznoszone po domu przez kapcie, łapy i inne przedmioty. Dlatego też okres wiosenny po infestacji jest często szczytowym okresem aktywności pcheł w domu, gdyż rosnąca temperatura sprzyja rozwijaniu się i wykluwaniu się pcheł z jaj, które przetrwały. Obecnie, przy centralnym ogrzewaniu, pchły mogą stanowić problem przez cały rok.
Z pchlich jaj wykluwają się larwy, które żywią się głównie odpadami, takimi jak odchody, martwe owady lub materia roślinna. W ciągu następnego tygodnia lub dwóch, larwy przędą kokony i „przepoczwarzają się” przez kolejny tydzień lub dwa. Następnie pojawiają się dorosłe pchły, które muszą natychmiast znaleźć żywiciela, by mieć dostęp do krwi.
Pchły zwykle specjalizują się w konkretnych typach żywicieli. Gatunek pcheł, który można znaleźć na psie, zwykle nie żywi się ludzką krwią, choć zawsze są wyjątki.
Profilaktyka
O wiele lepiej jest zapobiegać infestacji pcheł, niż starać się je później wyeliminować. W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele środków profilaktycznych, takich jak preparaty do stosowania punktowego, których można używać w różnych odstępach czasu w ciągu roku, w zależności od produktu.
Wykrywanie objawów infestacji pcheł
Najczęstszymi objawami pojawienia się u psa pcheł są świąd i drapanie, szczególnie w okolicach szyi i nasady ogona. Możesz też zauważyć wypadanie włosów i strupy na skórze.
Jako że pchły nie spędzają na zwierzęciu dużej ilości czasu, mogą być trudne do wykrycia, chyba że jest ich dużo. Jednak na każdą pchłę znalezioną na psie przypada 100 pcheł w domu! Świetnym sposobem na wykrycie pcheł jest szukanie pchlich odchodów. Przetrzyj psa kawałkiem ręcznika papierowego, a następnie go zwilż. Jeśli pozostanie na nim brudny kolor - jest to brud. Jeśli kolor zmieni się na czerwony - jest to pchla kupa wypełniona krwią!
Zwalczanie pcheł
Lekarz weterynarii może zalecić szereg środków, które pomogą szybko wyeliminować pchły i ich jaja. Zazwyczaj działają one poprzez zabijanie dorosłych pcheł lub osłabianie larw.
Z racji tego, że leczenie działa tylko na pchły w określonym stadium życia, ważne jest, by dodatkowo dokładnie wyczyścić legowisko psa oraz wszystkie meble i koce, na których mógł on leżeć.
Należy uważać na produkty zwalczające pchły, które nie zostały dostarczone lub polecone przez lekarza weterynarii, ponieważ mogą one być nieskuteczne lub niebezpieczne. Jak zwykle, przed rozpoczęciem leczenia psa dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii. Psa należy leczyć wyłącznie preparatami przeznaczonymi dla psów, a kotów, królików ani innych gatunków zwierząt nie należy leczyć preparatami przeznaczonymi dla psów. Stosowanie preparatu na pchły przeznaczonego dla innego gatunku zwierząt może być śmiertelne.
Powinieneś też wyczyścić dom. Poproś lekarza weterynarii o polecenie odpowiedniego preparatu, żeby mieć pewność, że jest on bezpieczny dla innych zwierząt i członków rodziny mieszkających w domu. Staranne odkurzanie, ze szczególnym uwzględnieniem zakamarków, szczelin i mebli tapicerowanych, w znaczący sposób pomoże pozbyć się jaj, larw i kokonów. Wibracje odkurzacza podczas sprzątania będą stymulować jaja do wyklucia, co sprawi, że działanie preparatu będzie bardziej skuteczne.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS