
Czy Twój kot cierpi na problemy skórne?
W idealnej sytuacji sierść Twojego kota powinna być czysta i puszysta, a w dotyku miękka i gładka. Dlatego, jeśli zauważysz zaczerwienienie, grudki, łuszczenie się lub inne objawy podrażnienia podczas pieszczot swojego kociaka, może on cierpieć na schorzenie skóry wymagające leczenia. Zwracaj również uwagę na zwiększenie natężenia drapania się, lizania lub swędzenia w miejscach, które częściej pielęgnuje.
Jakie są przyczyny problemów skórnych u kotów?
Swędząca i sucha skóra u kotów może mieć wiele przyczyn. Jeżeli zaobserwujesz, że Twój kot ma widoczne podrażnienia na skórze, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę poprzez przeprowadzenie odpowiednich badań. Do najczęstszych przyczyn należą:
Nietolerancje pokarmowe
Mogą występować w wyniku reakcji na pewne rodzaje białek w karmie podawanej kotu.
Inne alergie
Twój kot może mieć alergię na „wdychane” alergeny, jak kurz, pyłek, pleśń, itp. Niektóre środki do zwalczania pcheł mogą powodować alergie „kontaktowe”.
Pasożyty
Pchły, wszy i roztocza mogą powodować podrażnienie skóry. Ugryzienia pasożytów powodują podrażnienia, przez co koty gryzą i drapią się same, uszkadzając skórę.
BRAK RÓWNOWAGI HORMONALNEJ
Nadmiar lub niedobór pewnych hormonów może narażać koty na problemy ze skórą. Brak równowagi hormonalnej może wskazywać na inne poważne problemy, które mogą wymagać specjalistycznej diagnozy oraz leczenia.
Infekcje
Infekcje bakteryjne mogą wywoływać problemy skórne.

Jeśli masz kota, z pewnością wiesz, ile wysiłku kosztuje go utrzymanie futerka w czystości. Jednakże, ponieważ na zewnątrz jest tak doskonale zadbany, może trochę potrwać, zanim zauważysz schorzenia skóry, z którymi może się borykać. W rzeczywistości możesz nawet nie zauważyć żadnego podrażnienia, dopóki nie zwrócisz uwagi na poniższe dolegliwości:
- Czerwona plamy, punkty, grudki lub krosty
- Strupy lub zgrubienia skórne
- Łuszczące się lub suche obszary
- Utrata sierści
- Brzydki zapach skóry
- Swędzenie, drapanie, mocniejsze ocieranie lub lizanie

Sprawdź, czy nie ma pasożytów
Sprawdź dokładnie sierść i skórę kota, szukając kleszczy, pcheł, roztoczy, wszy lub innych pasożytów. Jeśli jakieś zauważysz, poproś weterynarza o poradę i zastosuj odpowiednie leczenie.

Weź pod uwagę alergie
Jeśli Twój kot nie ma pasożytów i innych problemów ze zdrowiem, jego dyskomfort może powodować reakcja alergiczna na coś w jego otoczeniu, np. pyłek, kurz lub pleśń. Może to prowadzić do alergicznego zapalenia skóry, które prowadzi do lizania, drapania, utraty sierści oraz wysuszonej i łuszczącej się skóry.

Odpowiednio karm swojego kota
Nawet jeśli przyczyna schorzenia skóry kota nie jest związana z żywieniem, kotu może pomóc wysokiej jakości karma o składzie specjalnie opracowanym pod kątem wrażliwej skóry. Szukaj karmy zawierającej wysokiej jakości biało, kluczowe kwasy tłuszczowe oraz przeciwutleniacze - wszystkie te składniki to ważne składniki pokarmowe, które mogą pomóc uleczyć i chronić skórę kota.
Porozmawiaj z lekarzem weterynarii
Schorzenia skóry mogą mieć bardzo wiele przyczyn - od pasożytów po alergie, od nierównowagi hormonalnej po bakterie, infekcje, stres i wiele więcej. Koniecznie porozmawiaj z weterynarzem o zdrowiu kota i dostępnych dla niego opcjach leczenia, a także zapytaj, czy zmiana karmy może pomóc.