Zachowanie i wygląd kotów

Dowiedz się więcej o różnych typach osobowości kotów, zapoznając się z artykułami poniżej. 

0 Wyniki uporządkowane według

Użyteczność

Co mówi Ci Twój kot? 

Gdyby koty potrafiły mówić, ich opiekunowie mogliby zadać im serię pytań. Na przykład: Jesteś głodny? Dlaczego lubisz się chować w papierowych torbach? I czy koniecznie musisz używać kanapy jako drapaka? Bez wątpienia koty są tajemniczymi istotami, ale warto spróbować zrozumieć, co myślą i dlaczego zachowują się w taki, a nie inny sposób. Możesz dowiedzieć się, jak mówić „po kociemu”, zwracając uwagę na różnorodne sygnały, jak pozycja ciała, wyraz pyszczka i odgłosy. Nie tylko zbliży Cię to do kota, ale również pozwoli nauczyć go, jak nie wolno mu się zachowywać. 

Psychologia i zachowanie kotów 

Niezależnie od tego, jaką osobowość ma Twój kot, niewątpliwie jest ona silna. Zadziorny, spokojny, lubiący figle - każdy kot ma własną osobowość pełną tajemnic. Każdy posiadacz kota zgodzi się, że futrzane kociaki czasami robią dziwne i śmieszne rzeczy. Mogą chować się w zlewie, ugniatać Ci głowę, gdy śpisz, lub atakować zaciekle kawałek karmy. Mimo że możesz postrzegać ich zachowanie jako coś śmiesznego i zabawnego, kot po prostu zachowuje się zgodnie z kocimi instynktami. Jeśli jednak  zachowanie Twojego kota jest niewłaściwe, pamiętaj, że prawdopodobnie kot próbuje Ci coś powiedzieć. Jednym ze sposobów odszyfrowania znaczenia komunikatów kota jest słuchanie dźwięków wydawanych przez niego. Czy to miauczenie, mruczenie, syczenie, jęczenie lub nawet ćwierkanie, każdy sygnał dźwiękowy pozwala nam zajrzeć w proces myślowy kota. 

Język kociego ciała

Koty używają języka ciała prawie wyłącznie do komunikowania swoich potrzeb i emocji. Gdy chcą powiedzieć „pobaw się ze mną” lub „lepiej mnie nie zaczepiaj”, kocie ogony to dobre wskaźniki ich nastroju. Weźmy przykład kociego ogona - ogon wygięty w znak zapytania oznacza, że kot pragnie Twojej uwagi. Ogon ustawiony pionowo w dół może sygnalizować agresję. Inne zachowanie np. ocieranie się pyskiem o nogę lub przewracanie się na plecy oznacza, że kot czuje się z Tobą swobodnie i Ci ufa. Kocie uszy również mogą przekazywać informacje, np. kot rozzłoszczony kładzie uszy płasko, jeśli uszy są wyprostowane i nachylone naprzód, kot jest zrelaksowany i szczęśliwy.