Dlaczego małe rasy psów żyją dłużej?

Opublikowany przez
medical badge Recenzja i korekta: DR. Emma Milne .
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

W naturze im większe zwierzę, tym dłuższe jest jego życie. Słonie żyją około 70 lat, a myszy tylko rok. U psów jest odwrotnie – im większy pies, tym krótsza długość życia. Wielu naukowców bada tę kwestię i wydaje się, że nikt jeszcze nie zna wszystkich odpowiedzi. Lepszym pytaniem byłoby: dlaczego większe psy umierają młodziej? Wydaje się, że wpływ na to może mieć wiele czynników: od szybszego starzenia się chromosomów dużych psów, po problemy związane z rasą, takie jak choroby serca i nowotwory, które znacznie skracają życie niektórych dużych i olbrzymich psów.

Dlaczego małe rasy psów żyją dłużej?

Mówiąc o średniej długości życia psów ras małych, średnich, dużych i olbrzymich, należy pamiętać, że są to średnie wartości. Oznacza to, że niektóre psy będą żyły krócej niż średnia, a inne dłużej. Jeśli tak jest, to dlaczego małe psy żyją dłużej niż duże?

Uważa się, że duże psy po prostu starzeją się szybciej niż małe. Nierzadko zdarza się, że niektóre olbrzymie rasy przybierają w ciągu roku nawet 45 kilogramów, podczas gdy małe rasy tylko 5 kilogramów. Szybki wzrost niektórych olbrzymich ras wydaje się negatywnie wpływać na ich długowieczność. Patrząc na średnią długość życia psów w zależności od rasy, często pojawiają się pewne uogólnienia; jednak nawet w tej samej kategorii wielkości, niektóre psy mogą żyć dłużej niż inne ze względu na wspólne problemy zdrowotne związane z konkretną rasą.

Uroczy maltańczyk siedzący na polu z trawą

Jaka jest średnia długość życia psa?

Średnia długość życia psa zależy od tego, czy jest to rasa psów małych, średnich, dużych czy olbrzymich – dlatego odpowiedź jest różna.

Psy małych ras

Mniejsze rasy, takie jak chihuahua i maltańczyk, które są popularne ze względu na ich mobilność, ważą średnio mniej niż 10 kilogramów i mają średnią długość życia od 10 do 15 lat. Jednak najstarszy znany chihuahua o imieniu Megabyte odszedł w wieku 20 lat i 265 dni.

Średnie i duże rasy psów

Średnie rasy psów, takie jak wiele ras spanieli, ważą około 10-20 kilogramów, a duże rasy, takie jak popularny labrador retriever i bokser, zwykle ważą ponad 20 kilogramów. Średnia długość życia dla średnich i dużych ras wynosi około 10-13 lat.

Olbrzymie rasy psów

Za psy olbrzymie uważa się zwykle psy o wadze powyżej 40 kilogramów. Średnia długość życia rasy olbrzymiej, takiej jak królewski Great Dane, wynosi niestety tylko 6-8 lat, ale niektóre z nich dożywają 11-12 lat lub więcej.

Ponadto psy mieszane żyją średnio o 1,2 roku dłużej niż psy czystej rasy tej samej wielkości.

Obecny rekord najdłużej żyjącego psa, ustanowiony przez Księgę Rekordów Guinnessa, należy do psa średniej rasy urodzonego w Australii w 1910 r., Australian cattle dog o imieniu Bluey, który żył 29 lat i 5 miesięcy.

Jak opiekunowie zwierząt mogą pomóc swoim psom żyć dłużej?

Jest wiele rzeczy, które opiekunowie zwierząt mogą zrobić, aby ich towarzysz żył dłużej, niezależnie od wielkości i rasy. Poniższe czynności sprawią, że Twój pupil będzie szczęśliwy i zdrowy:

 • Zapewnij rutynową opiekę weterynaryjną: Obejmuje to regularne badania lekarskie, odpowiednie szczepienia i inne środki zapobiegawcze, w tym regularne stosowanie środków odrobaczających i zapobiegających pchłom i kleszczom, rutynowe czyszczenie zębów i monitorowanie wyników badań krwi, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Ta rutynowa opieka może pomóc każdemu psu żyć dłużej.
 • Pies Great Dane leżący na łóżkuKastracja lub sterylizacja: Kastracja i sterylizacja może mieć wpływ na dłuższe życie psa. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów — takich jak rak sutka, jajnika i jądra — lub infekcji macicy (które mogą zagrażać życiu) oraz potencjalnych urazów. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, jaki wiek jest najlepszy do kastracji psa danej wielkości i płci.
 • Utrzymuj zdrową masę ciała: Zapewnij swojemu pupilowi regularne, codzienne ćwiczenia, dzięki którym będzie szczupły i aktywny. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o to, jaka ilość ruchu jest odpowiednia dla wielkości i wieku Twojego psa. People’s Dispensary for Sick Animals (PDSA) ostrzega, że otyłość może narażać psy na poważne problemy zdrowotne, a nawet skracać ich życie. Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała powoduje mniejsze obciążenie stawów i organów ciała.

Różne rasy mają różne problemy zdrowotne, które opiekunowie zwierząt powinni monitorować wraz z lekarzem weterynarii. Zaleca się, aby przed adopcją opiekun zapoznał się z charakterystyką i problemami zdrowotnymi danej rasy lub psa mieszanego. Pomaga to we wczesnym rozpoznaniu problemów zdrowotnych, dzięki czemu można je odpowiednio wcześnie rozwiązać z rodzinnym lekarzem weterynarii.

Dzięki rutynowej opiece weterynaryjnej, ćwiczeniom i dużej dozie miłości możesz dać swojemu psu najlepszą szansę na dłuższe, zdrowsze życie. Miejmy nadzieję, że dzięki postępowi w dziedzinie opieki weterynaryjnej i żywienia nadejdzie taki dzień w przyszłości, w którym nie będziemy już musieli zadawać pytań typu „dlaczego małe psy żyją dłużej niż duże”.

Informacja o autorce

Jessica Seid

Jessica Seid

Jessica Seid jest lekarką weterynarii pracującą w rejonie Nowej Anglii w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentką Medycyny Weterynaryjnej na Kolegium Stanowym Karoliny Północnej i pracuje w branży od ponad dziesięciu lat. Kiedy nie pomaga pacjentom, lubi spędzać czas z mężem, córką i psem.

Powiązane artykuły

 • Ocena stanu zdrowia kota domowego

  Ocena kondycji ciała (BCS) to pomiar mający na celu sprawdzić, czy Twój kot ma prawidłową masę ciała, czy jest ona zbyt wysoka. Dowiedz się więcej!
 • Kontroluj wagę swojego szczenięcia

  Czy wiesz, że otyłość u zwierząt definiuje się jako przekroczenie ich idealnej wagi o 15% lub więcej? Przekłada się to na zaledwie 330 gramów u małego psa, takiego jak chihuahua, ale już ponad 7,5 kilograma u rottweilera.
 • Zaburzenia trawienia – jeden z najczęstszych powodów konsultacji z lekarzem weterynarii

  Beagle lies on a couch Poznaj najważniejsze problemy trawienne i żołądkowo-jelitowe u psów, takie jak biegunka i zaburzenia wchłaniania. Dowiedz się, jak możesz pomóc swojemu zwierzakowi poczuć się lepiej.
 • Czy Twój pies jest w dobrej kondycji?

  Dogs running Jak rozpoznać, czy Twój pies ma nadwagę? Po pierwsze, lekarz weterynarii waży psa podczas regularnych wizyt kontrolnych. Między wizytami kontrolnymi połóż dłonie na żebrach psa. Czy są one trudne lub niemożliwe do wyczucia? Jeśli tak, Twój pies ma prawdopodobnie nadwagę.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »