Rasy małych psów: co należy o nich wiedzieć

Published by
min czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Małe psy są niezaprzeczalnie urocze. Ale jeśli myślisz, że tylko to mają do zaoferowania, to się mylisz! Psy ras małych i miniaturowych może i są niewielkie, ale to wciąż psy, dlatego posiadają wszystkie różnorodne cechy psów większych ras, jednak zawarte w małym opakowaniu. Nie oznacza to jednak, że małe rasy psów nie odznaczają się pewnymi wyjątkowymi cechami. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją małego psa, możesz dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy o rasach małych psów z naszego artykułu.

Różnorodność ras małych psów

A cute yorkshire terrier peeking from around a woman's shoulder

Często myśląc o małych psach, ludzie kojarzą je z najmniejszymi psami należącymi do grupy ras miniaturowych zdefiniowanej przez grupę kynologiczną UK Kennel Club, takimi jak yorkshire terrier lub bichon frise.

Jednak małe psy można znaleźć w prawie każdej grupie ras. Na przykład, niewielkich rozmiarów jamnik należy do grupy ras myśliwskich, a rat terrier i Jack Russel terrier należą do grupy terrierów.

Wybierając rasę psa należy zastanowić się nad głównymi cechami grupy ras, które będą miały większy wpływ na temperament i osobowość psa niż jego rozmiar. Podczas gdy wiele małych psów, zwłaszcza ras miniaturowych, jest dobrze przystosowanych do życia i mieszkania w mieście, jamniki i niektóre teriery, które zostały wyhodowane do łapania szkodników i innej drobnej zwierzyny, czułyby się dobrze również w domu na farmie lub na wsi, gdzie mogłyby wykorzystać swój instynkt łowiecki.

Najważniejsze, aby pamiętać, że tak jak w przypadku większych ras, małe rasy psów różnią się temperamentem i wymaganiami fizycznymi. Ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się uważnie każdej rasie, której adopcję rozważasz i upewnić się, że będzie ona dobrze pasować do Twojej rodziny i stylu życia.

Co jest takiego fajnego w małych rasach psów

Rasy małych psów mają wiele dobrych stron. Jak wspomniano, zazwyczaj potrzebują one mniej miejsca, aby żyć wygodne i szczęśliwe, co czyni je dobrym wyborem, jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub małym domu. Jednak to, że są mniejsze, nie oznacza, że nie potrzebują przestrzeni, aby ćwiczyć swoje małe nóżki. Często mają w sobie stłumioną energię, więc jeśli nie masz ogrodu, w którym mogłyby się bawić, idealnym rozwiązaniem jest mieszkanie w pobliżu parku przyjaznego psom lub ścieżki spacerowej. Małe psy zwykle jedzą mniej, a ich podstawowa opieka kosztuje mniej niż w przypadku dużych ras. Gubią mniej sierści (jeśli chodzi o ogólną ilość) i mają mniejszą tendencję do robienia bałaganu (lub przynajmniej mniejszego bałaganu) niż duże psy. Łatwiej je kontrolować na smyczy lub biorąc na ręce. Wystarczy się zastanowić —czy wolałbyś powstrzymać 10-kilogramowego psiaka czy 40-kilogramowego olbrzyma od gonienia za wiewiórką? Według organizacji charytatywnej PDSA małe psy przeciętnie żyją dłużej niż większe.

Wyzwania związane z posiadaniem małego psa

Mimo tych zalet, małe psy wiążą się z pewnymi wyzwaniami. Chociaż zazwyczaj są bardziej odporne, jeśli chodzi o zdrowie, ich małe ciała są bardziej delikatne i podatne na urazy, zwłaszcza jeśli są opuszczone, bawią się zbyt energicznie oraz jeśli spadają lub skaczą z mebli, które są zbyt wysokie. Z tego powodu, szczególnie psy ras miniaturowych nie są dobrym wyborem dla gospodarstw domowych z bardzo małymi dziećmi, a starsze dzieci powinny być nadzorowane i uczone, jak prawidłowo obchodzić się z małymi psami. Wiele małych ras jest również podatnych na różne schorzenia, takie jak zapadająca się tchawica lub zwichnięcie rzepki, kiedy to rzepka znajduje się w niewłaściwej pozycji przy zgiętym kolanie. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli u Twojego zwierzęcia występują te (lub inne) schorzenia, ponieważ może on zalecić specjalne instrukcje postępowania. Na przykład, jeśli Twoje zwierzę ma zapadającą się tchawicę, może potrzebować uprzęży zakładanej na klatkę piersiową zamiast standardowej smyczy i obroży.

Małe psy są często uważane za pieski kanapowe, które uwielbiają się przytulać, ale prawda jest taka, że małe rasy są często kłębkiem energii, a niektóre potrzebują więcej ruchu niż inne. Jeśli nie lubisz chodzić na spacery i nie masz dużego ogrodu, w którym pies mógłby biegać i bawić się, powinieneś poszukać rasy, która może wykonać potrzebne ćwiczenia dzięki zabawie w domu. Psy małych ras są często kłębkiem energii. Chociaż mogą nie potrzebować bawić się i ćwiczyć tak długo jak inne psy, krótkie i częste zabawy pomogą zapewnić im niezbędną dawkę ruchu.Warto również zauważyć, że według badań przeprowadzonych w 2021 roku przez Uniwersytet w Helsinkach, dwie z trzech najbardziej agresywnych ras psów okazały się być rasami małymi (sznaucer miniaturowy i pudel miniaturowy). Naukowcy zauważyli, że agresywność była najsilniej związana z lękiem, a ich małe rozmiary sprawiały, że małe psy czuły się niespokojne, bezbronne i skłonne do nieprzewidywalnego zachowania. Zauważyli również, że agresywne zachowanie może być nasilone przez brak szkolenia i nadmierne pobłażanie ze strony opiekunów zwierząt domowych, którzy pozwalają na takie zachowanie, ponieważ wydaje się ono niegroźne, a nawet urocze. Wniosek z tego jest taki, że jeśli chodzi o wychowanie przyjaznego, grzecznego psa, właściwa socjalizacja i szkolenie w zakresie posłuszeństwa są tak samo ważne dla małych psów, jak i dla dużych. Może i jest niezwykle słodki, ale oprzyj się chęci traktowania swojego małego psiego towarzysza jak dziecka. Może i jest malutki, ale jest psem i liczy na to, że opiekun będzie go szkolił i prowadził jak każdego innego psa.

Wymagania żywieniowe ras małych psów

Cinnamon Chihuahua puppy dressed in a black and red argile sweater eating out of a bowl.Mimo, że małe psy jedzą mniej niż duże, w przeliczeniu na funty, małe rasy potrzebują więcej kalorii. Brytyjska organizacja kynologiczna UK Kennel Club twierdzi, że małe psy mają tendencję do szybszego spalania energii niż większe, ale oczywiście mają znacznie mniejsze żołądki. Oznacza to, że pies rasy małej lub miniaturowej będzie musiał jeść mniejsze, bardziej kaloryczne posiłki i będzie musiał jeść częściej niż większy pies. Rosnące szczenięta muszą być karmione jeszcze częściej, aby uniknąć rozwoju hipoglikemii, czyli niskiego poziomu cukru we krwi, co może skutkować osłabieniem i sennością, drżeniem mięśni, drgawkami, a nawet śmiercią.

Możesz upewnić się, że Twój mały pies otrzymuje odpowiednią ilość kalorii karmiąc go specjalnie opracowaną karmą dla psów małych ras, która jest bardziej bogata w kalorie niż karma przeznaczona dla większych ras. Ze względu na dłuższy okres życia, małe psy korzystają również z karmy o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom spowodowanym długotrwałym narażeniem na działanie wolnych rodników podczas ich długiego życia.

Małe psy często mają wielkie osobowości. To nie tylko sprawia, że są bardzo fajne, ale również może sprawić, że idealnie nadają się jako pieski do towarzystwa w odpowiednich okolicznościach. Teraz już wiesz, czego możesz się spodziewać po małym psie, więc możesz bez obaw wybrać odpowiednią rasę do swojego domu.

Informacja o autorze

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus to opiekująca się w swoim domu zwierzętami i pisząca o nich blogerka i pisarka mieszkająca w Tulsa, w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem swojej futrzastej gromadki.

 

Powiązane artykuły

Powiązane produkty