Dlaczego mój pies traci na wadze?

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Wyżeł uchwycony w powietrzu, gdy skacze, by złapać żółtą piłkę tenisową. Pies jest zdecydowanie aktywny i ma prawidłową wagę

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

W dzisiejszych czasach większość ludzi bardziej martwi się przyrostem masy ciała niż jej utratą, ale jeśli Twój pies nagle traci na wadze bez konkretnego powodu, może to być powodem do niepokoju. Możesz nie zauważyć utraty wagi, dopóki nie będzie ona dość znaczna, zwłaszcza jeśli Twój pies ma długą lub gęstą sierść. Ważenie psa co miesiąc przez całe życie jest doskonałym nawykiem, dzięki któremu można szybko zaobserwować przyrost lub utratę masy ciała.

Masa ciała to prosta równowaga między przyjmowanymi a spalanymi kaloriami, więc jeśli pies traci na wadze, oznacza to, że ta równowaga została zachwiana. Może to wynikać z tego, że przyjmuje on mniej kalorii, ciało nagle spala więcej kalorii lub składniki odżywcze z pożywienia nie docierają tam, gdzie powinny. Istnieją różne potencjalne przyczyny takiego stanu rzeczy. Przyjrzyjmy się niektórym z najczęstszych przyczyn nagłej, niewyjaśnionej lub niespodziewanej utraty wagi u psów.

Przyczyny zmniejszonego spożycia kalorii

  • Brak apetytu, nazywany również anoreksją, może być spowodowany wieloma czynnikami. Pies może być mniej zainteresowany jedzeniem, ponieważ źle się czuje lub ma mdłości z powodu choroby, takiej jak choroba wątroby lub nerek, lub ze względu na stres i lęk wywołany pojawieniem się dziecka lub dużymi zmianami w domu.
  • Ból. Jeśli pies odczuwa ból, może być przygnębiony lub po prostu nie chcieć się ruszyć, żeby coś zjeść. Dzieje się tak szczególnie w przypadku bólu jamy ustnej, zębów lub szyi.

Przyczyny zwiększonego spalania kalorii

  • Zwiększona aktywność fizyczna. Może to zabrzmieć głupio, ale jeśli nagle masz więcej czasu na spacery z psem, pies poznał nowego przyjaciela, z którym może się bawić, lub ktoś inny częściej wyprowadza psa na spacer, utrata wagi może być związana we wzmożoną aktywnością fizyczną i pies może potrzebować większej ilości jedzenia. Zapytaj lekarza weterynarii, czy karma, którą obecnie podajesz pupilowi, jest odpowiednia.

     

  • Ciąża i laktacja pochłaniają wiele energii. Jeśli suczka jest w ciąży lub karmi szczenięta, będzie potrzebowała nieograniczonego dostępu do karmy dla szczeniąt, by utrzymać prawidłowy bilans energetyczny.

  • Niektóre choroby, takie jak nowotwór czy cukrzyca, mogą sprawiać, że pies traci na wadze, mimo że spożywa normalne ilości jedzenia lub nawet je więcej.

Składniki odżywcze nie docierają tam, gdzie są potrzebne

  • Prawie każda choroba przewodu pokarmowego może powodować utratę wagi. Pokarm spożywany przez psa może przechodzić przez jelita za szybko, by mógł zostać prawidłowo wchłonięty, np. w przypadku biegunki. Niedobór niektórych enzymów może oznaczać, że nie są one w stanie trawić tłuszczu lub określonego składnika spożywczego, co prowadzi do niedożywienia i utraty wagi.
  • Pasożyty, takie jak robaki żyjące w jelitach, mogą „kraść” znaczną część pożywienia psa. Upewnij się, że przestrzegasz harmonogramu dotyczącego profilaktyki zdrowotnej, i że jest ona dopasowana do stylu życia Twojego psa.

Czy powinieneś się martwić?

O ile świadomie nie podjąłeś działań, by zmniejszyć masę ciała psa, każda niewyjaśniona utrata wagi powinna zostać zbadana. Staraj się być spostrzegawczym opiekunem. Czy apetyt psa się zwiększył lub zmalał? Czy pije on więcej niż zwykle? Czy zauważyłeś biegunkę lub zmiany w kolorze lub częstotliwości stolca? Czy istnieje możliwość, że jest w ciąży? Czy w domu zaszły drastyczne zmiany, takie jak np. pojawienie się nowej osoby?

Im więcej informacji możesz udzielić lekarzowi weterynarii, tym lepiej. Niemal na pewno będzie on chciał wykonać badania krwi i moczu oraz standardowe badanie fizykalne. Pomocne również będzie pobranie próbki kału.

Jak wspominaliśmy na początku, utrata masy ciała jest często wczesnym objawem choroby, więc regularna kontrola masy ciała jest konieczna, by jak najszybciej wykryć zmiany i móc uzyskać pomoc. Jak zawsze, jeśli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Zawsze lepiej jest dmuchać na zimne.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA