Jak ważyć psa w domu

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Wyżeł o prawidłowej masie ciała uchwycony z żółtą piłkę tenisową złapaną podczas treningu na trawie, na świeżym powietrzu.

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Monitorowanie wagi psa przez całe życie to doskonały nawyk dla zdrowia, który warto wyrobić sobie od samego początku. W tym artykule powiemy, w jaki sposób można zważyć psa w domu i dlaczego jest to ważne…

Dlaczego ważenie psa jest ważne?

Szczupłe zwierzęta żyją dłużej, a ryzyko wystąpienia u nich chorób związanych z wagą jest mniejsze. Kontrolowanie wagi pomoże Ci więc spędzić jak najwięcej czasu ze swoim futrzastym przyjacielem i zapewnić mu wysoką jakość życia.

Zmiany masy ciała, niezależnie od kierunku, mogą być wczesnymi objawami choroby, więc umiejętność wczesnego wykrycia przyrostu lub utraty masy ciała może pomóc w jak najszybszym rozwiązaniu problemów zdrowotnych. Jeśli przyjąłeś do domu psa w okresie szczenięcym, monitorowanie wagi jest bardzo ważne, by móc śledzić, czy rośnie on w zdrowym tempie.

Jaka jest odpowiednia waga dla psa?

Prawidłowa waga psa zależy od różnych czynników, takich jak rasa i wiek. Lekarz weterynarii będzie w stanie określić zakres prawidłowej masy ciała Twojego psa i udzielić Ci informacji na temat tzw. wskaźnika kondycji ciała (BCS). Jest to wizualna ocena ciała psa, która może pomóc szybko zidentyfikować oznaki nadwagi (lub utraty wagi).

W miarę wzrostu szczenięta powinny oczywiście przybierać na wadze, ale ważne jest, aby nie przybierały za dużo. Szczupłe szczenięta zwykle pozostają szczupłe w dorosłym życiu, podczas gdy szczenięta z nadwagą mają do niej tendencję również w wieku dorosłym. Lekarz weterynarii może dać Ci wykres wzrostu, na którym będziesz mógł śledzić wagę szczeniaka, by upewnić się, że rośnie w zdrowym tempie.

Jak ważyć psa w domu

Szczenięta powinno się ważyć co dwa tygodnie, a dorosłe psy raz w miesiącu. Istnieją dwa podstawowe sposoby ważenia psa w domu:

  • Jeśli Twój pies jest wystarczająco mały, umieść go bezpośrednio na wadze łazienkowej. Pomoże Ci w tym trzymanie pysznego smakołyku. Upewnij się, że gdy siedzi, jego łapy i pupa nie wystają poza krawędź wagi i nie dotykają podłogi (ogon prawdopodobnie nie będzie stanowił dużej różnicy). Jeśli zwierzę jest małe, młode i zbyt ruchliwe, można umieścić je w transporterze dla psa lub kota i zważyć je w nim, a następnie zważyć pusty transporter. Różnica wagi pozwoli określić wagę Twojego psa. Pamiętaj tylko, by przed ponownym zważeniem nie wyjmować z transportera pościeli ani innych przedmiotów.

  • Weź psa na ręce i zważ się razem z nim. Stań sam na wadze i zapisz swoją wagę. Nie ma znaczenia, czy jesteś ubrany, czy nie, ale prawdopodobnie lepiej to będzie zrobić w ubraniu! Następnie weź psa na ręce i ponownie stań na wadze. Oblicz wagę psa, odejmując swoją wagę od waszej wspólnej wagi. To proste!

    Stosuj tę metodę tylko, jeśli pies jest na tyle lekki, że można go łatwo podnieść bez ryzyka odniesienia jakichkolwiek obrażeń! Pamiętaj również, że psy nie są przyzwyczajone do bycia podnoszonymi, więc może to być dla nich bardzo stresujące. Należy to robić tylko wtedy, gdy pies jest spokojny i zrelaksowany, gdy się go trzyma. Jeśli pies zacznie panikować lub się wyrywać, oboje będziecie narażeni na obrażenia.

Ważenie psa w klinice weterynaryjnej

Jeśli Twój pies jest zbyt ruchliwy, ciężki lub zestresowany, by móc go bezpiecznie zważyć w domu, warto wiedzieć, że często można to zrobić w klinice weterynaryjnej. Większość lekarzy weterynarii chętnie oferuje możliwość zważenia psa w dowolnym momencie, a usługa ta jest zwykle bezpłatna. Regularne wizyty u lekarza weterynarii pozwalają nie tylko w łatwy sposób zważyć psa na dużej wadze podłogowej, ale też wzbudzić u psa pozytywne skojarzenia z kliniką. Jeśli Twój pies regularnie chodzi do lekarza weterynarii i nie dzieje mu się nic złego - po prostu wita się ze wszystkimi i może dostać smakołyk od Ciebie lub pielęgniarki - będzie również chętnie chodził do kliniki na szczepienia lub gdy będzie chory.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA