Jak dbać o zęby psa? Higiena jamy ustnej

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Możesz wierzyć albo nie, ale higiena zębów u Twojego psa jest tak samo ważna jak higiena Twoich własnych. Ma ona bowiem kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia psa..Monty the dog smiling

Płytka i kamień

Ślina. Połączone białka, bakterie i cząstki pokarmu tworzą płytkę, która będzie się stopniowo powiększała, jeżeli nie zostanie z powierzchni zębów usunięta. Składniki mineralne znajdujące się w ślinie ulegną następnie przekształceniu w kamień nazębny i na linii dziąseł zacznie odkładać się żółtawy osad. Kamień może drażnić dziąsła i powodować ich zapalenie, które jest początkiem choroby przyzębia.

Problem starszych psów

Z roku na rok problem może być coraz poważniejszy. Bakterie i i ich toksyny atakują zęby, kości, dziąsła i tkankę łączną, co może prowadzić do poważnych zakażeń oraz do wypadania zębów.

Bakterie, które powodują zakażenia w jamie ustnej, po przedostaniu się do krwi mogą się rozprzestrzeniać do płuc, wątroby, nerek i serca.

Dlatego higiena jamy ustnej u Twojego psa nie tylko sprawia, że pies jest zdrowszy, ale także pozwala na uniknięcie wysokich rachunków za zabiegi stomatologiczne.

Objawy zwiastunowe

Twój lekarz weterynarii będzie w stanie zauważyć wszelkie problemy podczas dorocznej wizyty kontrolnej, ale do tego momentu możesz sam zwracać uwagę na pewne objawy:

  • Żółty i brązowy kamień na linii dziąseł
  • Trudności w jedzeniu
  • Obrzęknięte i krwawiące dziąsła
  • Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Pamiętaj, że przyczyny nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej psa mogą być bardzo różne, dlatego nie traktuj tego jako typowego objawu normalnego starzenia się psa

Dobra szczotka

Jak więc dbać o higienę zębów psa? Tak naprawdę w taki sam sposób, w jaki dbasz o higienę własnych zębów – regularne szczotkowanie, dobra dieta oraz regularne badanie kontrolne. Szczotkowanie będzie łatwiejsze, kiedy zaczniesz je wykonywać gdy zwierzę jest jeszcze młode, chociaż można do niego przyzwyczaić także starsze psy.
Nie używaj pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi, ponieważ psy nie lubią tworzącej się piany, która może powodować u nich zaburzenia żołądkowe. Istnieją pasty przeznaczone specjalnie dla zwierząt, które są bezpieczniejsze i mają bardziej akceptowany dla psów smak.

W zależności od wielkości zębów i jamy ustnej Twojego psa, być może będziesz mógł używać normalnej szczoteczki przeznaczonej dla ludzi. Istnieją jednak także specjalne szczoteczki, które są zakładane na palec, dzięki czemu szczotkowanie jest dużo łatwiejsze. Zapytaj  swojego lekarza weterynarii, jak rodzaj szczoteczki zaleca.

Powoli się przyzwyczai

Aby przyzwyczaić swojego psa do szczotkowanie zębów musisz uzbroić się w cierpliwości postarać się go uspokoić przed rozpoczęciem pierwszych prób. Musisz pozwolić mu poznać smak pasty, a następnie delikatnie masować zęby, aby przyzwyczaić go do tego uczucia.

Na początku może tego nie lubić, ale bądź cierpliwy, a Twoje wysiłki zostaną uwieńczone sukcesem.

Zęby należy szczotkować ruchami okrężnymi, zwracają szczególną uwagę na miejsce, w których zęby łączą się z dziąsłami. Następnie, kiedy kończysz, postaraj się szczotkować zęby pionowo w kierunku wnętrza jamy ustnej, aby usunąć płytkę, która udało się oderwać od powierzchni zębów.

Powinieneś szczotkować zęby swojemu psy przynajmniej raz w tygodniu, ale najlepiej byłoby raz dziennie.

Alternatywy dla szczotkowania

Istnieją specjalnie opracowane karmy i przekąski dla psów, które zmniejszają kamień i pozwalają na uniknięcie występowania choroby przyzębia.

Jest to najprostszy sposób zapewnienia, że pies będzie miał każdego dnia zapewnione pewnego rodzaju „szczotkowanie” zębów.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii, jaka jest preferowana przez niego karma lub metoda utrzymania higieny jamy ustnej u psów. Pamiętaj jednak, że utrzymanie zdrowia zębów w dobrym stanie jest niezbędne do utrzymania dobrego ogólnego stanu jego zdrowia.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane