Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Przyjęcie do domu kociaka to zawsze ekscytujący czas. Zakup akcesoriów i stworzenie dla pupila idealnego kąta to część oczekiwania na powitanie nowego członka rodziny. Ale kocięta to nie po prostu małe kotki. Po urodzeniu nadal się rozwijają, aby zakończyć proces rozpoczęty przez naturę i ich matkę. Kocięta rodzą się z zamkniętymi oczami i, podobnie jak ludzkie dzieci, bez zębów. Zęby mleczne u kociąt pojawiają się między trzecim a szóstym tygodniem życia.
Być może zastanawiałeś się kiedyś, czy kocięta tracą zęby. Odpowiedź brzmi: tak, podobnie jak my. W tym artykule przyjrzymy się temu, kiedy pojawiają się zęby, kiedy ponownie znikają i jak można pomóc kociakowi utrzymać zęby w doskonałej formie przez całe życie.
Dbanie o zęby kociaka podczas ząbkowania
Wszystko o ząbkowaniu możesz przeczytać tutaj ale w skrócie oś czasu pojawiania się i wypadania zębów wygląda następująco:
3-6 tydzień. Zaczynają wyrzynać się zęby mleczne, zwane również mleczakami.
8. tydzień. Wszystkie zęby mleczne (26) są na swoim miejscu.
3-4 miesiąc. Zęby mleczne zaczynają wypadać. Zaczną pojawiać się zęby stałe.
6-7 miesiąc. Pojawiły się już wszystkie stałe zęby (30). U niektórych kociąt występują tak zwane „przetrwałe zęby mleczne” lub „zatrzymane zęby mleczne”. Jest to sytuacja, w której zęby mleczne, zwykle kły, nie wypadają i zostają zaklinowane obok zębów dorosłych. Może to powodować przedwczesne tworzenie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, a następnie choroby dziąseł. Lekarz weterynarii zazwyczaj zaleca usunięcie tych zębów, a zabieg ten jest najczęściej wykonany przy znieczuleniu.
Ząbkowanie może powodować pewien dyskomfort, ponieważ zęby muszą przebić się wrażliwą tkankę dziąseł. Podobnie jak w przypadku dzieci, niektóre kocięta są bardziej wrażliwe na ból niż inne. Możesz zauważyć, że kociak ma nieświeży oddech lub halitozę, ślini się, unika jedzenia lub przykłada łapki do pyszczka. Możesz zauważyć, że kocię rzadziej się myje i zaczyna gryźć przedmioty domowego użytku.
Dbanie o zęby mleczne
Karma. Z kilku powodów najlepiej jest karmić kocięta mokrą i suchą karmą, aby nie uzależniły się od określonej konsystencji. Podczas ząbkowania kocię może woleć mokrą karmę lub namoczone herbatniki, ponieważ są one delikatniejsze dla obolałych dziąseł. Oferuj mu również suche herbatniki, aby zawsze miał wybór.
Zabawki. Kociak będzie chciał żuć różne przedmioty, aby złagodzić ból. Upewnij się, że nie ma one dostępu do miejsc, w których mógłby gryźć niebezpieczne przedmioty, takie jak kable elektryczne. Pomocne może być zapewnienie mu gumowych zabawek do żucia.
Mycie zębów. Mycie zębów to najbardziej sprawdzony sposób na utrzymanie zdrowych zębów. Jeśli przyzwyczaisz kocię do codziennego mycia zębów, będzie to o wiele łatwiejsze niż w przypadku dorosłego kota. Nie zaczynaj myć kotu zębów, dopóki nie będziesz pewny, że wszystkie zęby mleczne są w pełni wyrznięte, a kocię nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Oto kilka wskazówek dotyczących mycia zębów;
Używaj pasty do zębów dla kotów. Ludzka pasta do zębów spienia się, trzeba ją wypluwać i jest miętowa. Nic z tego nie spodoba się Twojemu kociakowi!
Używaj specjalnie zaprojektowanej szczoteczki do zębów. Kocięta mają małe usta, więc może się okazać, że najlepiej sprawdza się mała szczoteczka, która mieści się na palcu.
Bądź delikatny. Zachęć kocię na początku, aby na zlizało trochę pasty do zębów o smaku mięsnym z palca, a następnie delikatnie unieś jego wargę i użyj palca do pocierania dziąseł, zanim użyjesz szczoteczki do zębów.
Zacznij od tyłu. Siekacze i kły w przedniej części jamy ustnej są bardziej wrażliwe niż zęby tylne. Zacznij od tylnych zębów, aby ułatwić pupilowi proces akceptacji.
Zacznij stopniowo. Na początku wykonaj kilka małych obrotów po jednej stronie i stopniowo zwiększaj ich liczbę.
Najlepiej codziennie. Staraj się myć kociakowi zęby codziennie. Jeśli to niemożliwe, rób to tak często, jak możesz i nie obwiniaj się — to i tak jest lepsze niż nic!
Miej na uwadze czas, w którym kociak zaczyna tracić zęby mleczne i zaczynają wyrzynać się zęby stałe. Zwykle okres ten nie jest tak bolesny, ponieważ otwory już są, ale jeśli zauważysz, że kocię nie chce otwierać pyszczka, uzbrój się w cierpliwość i wznów rutynę pielęgnacyjną, gdy pojawią się już zęby stałe, a ból ustąpi.
Nawyki związane z pielęgnacją zębów u kotów
Jak już wspominaliśmy, mycie zębów pomaga zapobiegać chorobom zębów i dziąseł bardziej niż cokolwiek innego. Choroby zębów są bardzo powszechne u dorosłych kotów i pogarszają się wraz z wiekiem. Mogą powodować ból, stany zapalne, a w najgorszym przypadku infekcje, które mogą dostać się do krwiobiegu i powodować problemy z innymi narządami, takimi jak serce i nerki.
Najważniejsze wskazówki dotyczące prawidłowej opieki stomatologicznej przez całe życie;
Mycie zębów!
Karma czyszcząca. Niektóre suche karmy są specjalnie opracowane, aby zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Są one duże, przez co kot musi je żuć, a ich włókna są specjalnie ułożone, by ocierać zęby kota podczas gryzienia. Zapytaj lekarza weterynarii, w jaki sposób możesz uzupełnić codzienne mycie zębów, stosując takie specjalne karmy.
Regularne badania kontrolne. Co roku Twój kot będzie przechodził pełne badanie u lekarza weterynarii wraz ze szczepieniami. Przestrzegaj jego rad dotyczących profesjonalnego mycia zębów. Lepiej rozpocząć rutynę pielęgnacyjną, zanim pojawi się problem.
Bezpieczna strona. Zwracaj uwagę na zęby kota pomiędzy rutynowymi wizytami kontrolnymi. Jeśli zauważysz zaczerwienienie dziąseł, popękane lub wyszczerbione zęby lub brązowy/żółty kamień nazębny, poproś lekarza weterynarii, aby to obejrzał. Im szybciej podjęte zostaną odpowiednie zadania, tym lepiej dla wszystkich.
Dobry stan jamy ustnej może mieć ogromny wpływ na jakość życia kota. Wdrażając dobre nawyki od samego początku, będziesz miał przewagę i łatwiej będzie Ci zadbać utrzymanie lśniących zębów pupila.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.