Lista kontrolna dla opiekunów kociąt: jak zapewnić kociakowi najlepszy możliwy start

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Rudy kociak siedzi na swoim opiekunie, patrząc na niego czujnie

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Gratulacje! Niedługo w Twojej rodzinie pojawi się kocię i, miejmy nadzieję, rozpocznie się wasza długa i piękna przyjaźń. Ważne jest, by dobrze się do tego przygotować, ale lista kontrolna dla opiekunów kociąt to nie tylko lista rzeczy, które należy kupić przed przyjęciem kociaka. To zaczyna się dużo wcześniej…

Chodzi o odpowiednie dopasowanie

W dzisiejszych czasach koty często dożywają późnych nastoletnich lat, więc przyjęcie kociaka należy traktować poważnie jako długoterminowe zobowiązanie! Koty często postrzegane są jako niezależne zwierzęta, które wymagają mniejszych pokładów energii niż psy, ale mimo to trzeba im poświęcać dużo czasu i uwagi, a dodatkowo ich utrzymanie jest droższe niż można się spodziewać. PDSA szacuje, że na utrzymanie przeciętnego kota wydaje się min. 11 100 £ w ciągu jego życia, co jest znaczącym wydatkiem. Zanim przyjmiesz do siebie kocię, upewnij się, że masz czas, miejsce, energię i pieniądze.

Pamiętaj, że koty mają wiele potrzeb behawioralnych, takich jak drapanie, wspinanie się i polowanie, które dla niektórych opiekunów są trudne do zaakceptowania. Upewnij się, że kot jest odpowiednim zwierzęciem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Zapewnij pupilowi świetny start

Większość z nas decyduje się na kocię, ponieważ chcemy mieć dodatkowego, kochającego i zabawnego członka rodziny. Kocięta muszą dorastać w opiekuńczym środowisku i być odpowiednio socjalizowane i oswajane przez hodowcę od bardzo młodego wieku. Oznacza to zapewnienie im pozytywnych doświadczeń z dorosłymi i dziećmi, bycie obracanym i dotykanym, a także oswojenie odgłosami i zapachami domu rodzinnego. Zawsze sprawdzaj hodowców i zadawaj im wiele pytań. Nie kupuj kocięcia, jeśli nie zobaczysz jego matki. Jeśli przygarniasz kocię z ośrodka adopcyjnego o dobrej renomie, pracownicy udzielą Ci wielu informacji, ale też zadadzą Ci wiele pytań.

Rzeczy, których będziesz potrzebował, by przyjąć do domu kocię

Opuszczenie mamy i przeprowadzka do nowego domu to stresujący czas dla każdego kociaka. Jeśli dasz hodowcy koc kilka tygodni przed zabraniem kocięcia, będzie ono już zaznajomione z zapachami nowego domu i gdy się w nim pojawi, będzie czuło się lepiej od samego początku. Możesz również zapytać lekarza weterynarii o dyfuzory feromonów, które można zainstalować przed pojawieniem się kociaka. Mogą ono pomóc kotom i kociętom odprężyć się w nowym środowisku. 

Do rzeczy, które musisz kupić należą:

  • Transporter. Nigdy nie przewoź kota ani kociaka „luzem”, bez żadnego zabezpieczenia. Używaj wytrzymałego transportera, najlepiej z otwieraną górą.

  • Koce i legowiska.

  • Karma dla kociąt. Zabierz od hodowcy lub z centrum adopcyjnego ilość karmy wystarczającą na tydzień, by uniknąć nagłej zmiany i rozstroju żołądka. Zapytaj lekarza weterynarii o najlepszą karmę dla kociąt i o to, w jaki sposób stopniowo zmieniać karmę na inną. 

     

  • Miski na karmę i wodę. Aby urozmaicić czas posiłków, warto zainwestować w podajnik w formie puzzli.

  • Kuweta i żwirek. Staraj się unikać pylącego żwirku. Najlepiej jest mieć o jedną kuwetę więcej niż ma się kotów, więc będziesz potrzebował przynajmniej dwóch kuwet. Należy je umieścić w cichych, ustronnych miejscach, z dala od pożywienia i wody.

  • Delikatny, dostosowany do pielęgnacji kociąt grzebień lub szczotka.

  • Stojące i poziome drapaki. Koty mają wrodzoną potrzebę drapania. Drapaki pozwalają kotom utrzymywać pazury w dobrym stanie, wzmacniać mięśnie i oznaczać swoje terytorium. Jeśli nie zapewnisz im drapaków, będą drapać meble. Wybór należy do Ciebie!

     

  • Obroża. Wielu lekarzy weterynarii jest raczej przeciwnych zakładaniu kotom obroży, ponieważ może ona powodować obrażenia, ale może to być wymóg prawny w Twoim kraju. Mikroczipowanie, które w niektórych krajach jest obowiązkowe, jest znacznie lepszym sposobem na trwałą identyfikację kota. Lekarz weterynarii będzie mógł Ci doradzić w kwestii tego, kiedy i jak to zrobić.

  • Zabawki. Zabawa jest ważna, by pomóc kociakowi nabrać siły i zwinności, ale to także świetny sposób na nawiązanie z nim więzi. Kup kilka zabawek i korzystaj z nich zamiennie, by utrzymać zainteresowanie pupila. 

  • Drzwiczki dla kota. Twój kociak jeszcze przez jakiś czas nie będzie wychodził na zewnątrz, ale zakup drzwiczek dla kota lub przynajmniej organizacja ich montażu sprawi, że będziesz przygotowany na moment, w którym będzie on gotowy na odkrywanie świata zewnętrznego. Podejście do kotów wolno żyjących i wychodzących z domu bardzo się różni w zależności od kraju i jest uzależnione od ryzyka dla kota i lokalnej przyrody, więc to, czy i kiedy możesz wypuścić kota, może zależeć od Twojego miejsca zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że życie w domu może być również silnym źródłem stresu u wielu kotów. Jeśli masz wątpliwości odnośnie zalet i wad, porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Ciepłe powitanie

Ty i Twoja rodzina możecie być bardzo podekscytowani przybyciem kocięcia, ale pamiętaj, że dla niego będzie to bardzo przytłaczające. Na początku umieść je w jednym pomieszczeniu z dostępem do karmy, wody i kuwety (z dala od karmy i wody) i staraj się go nie męczyć. Naturalnie będzie się ono na początku chowało. Pozwól mu odkrywać nowe środowisko w swoim rytmie. Usiądź cicho w pokoju i poczytaj książkę lub zajmij się czymś innym, by odwrócić swoją uwagę, i pozwól mu do siebie przyjść. Może to potrwać kilka dni.

Pamiętaj, że jeśli masz już kota, może być on bardzo przyzwyczajony do tego, że ma Ciebie i dom na wyłączność. Dla wielu kotów, szczególnie dorosłych, pojawienie się w domu nowego kota lub kocięcia jest bardzo stresujące. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii lub licencjonowanym behawiorystą zwierzęcym o tym, w jaki sposób najlepiej przedstawić sobie koty i czego się spodziewać.

Niezależnie od okoliczności, gdy kocię pojawi się w domu, bądź cierpliwy, spokojny i delikatny, by zapewnić mu najlepszy możliwy start. Bawcie się dobrze!

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA