Zaburzenia żołądkowo-jelitowe u psów

 

 

Czym są zaburzenia trawienia u psów?

 

Zaburzenia trawienne to dolegliwości, które uniemożliwiają właściwe trawienie lub zmieniają tempo, w jakim pożywienie przechodzi przez przewód pokarmowy psa. Problemy psów z trawieniem są jednymi z najbardziej powszechnych powodów szukania porady u lekarza weterynarii.

 

 

 

 

Poznaj objawy zaburzeń

 

 

Niektóre objawy zaburzeń trawienia Twojego psa bardzo łatwo zauważyć. Niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem weterynarii, jeśli Twój pies ma jakiekolwiek z poniższych objawów:

 • Wymioty
 • Biegunka lub luźny stolec
 • Zmiana apetytu
 • Oddawanie wiatrów
 • Bulgotanie w żołądku
 • Zatwardzenie
 • Nagły brak aktywności lub depresja

Pamiętaj, że czasami u zwierząt występują inne objawy, jak swędzenie skóry lub uszu.

Co powoduje problemy z trawieniem u psów?

 

Problemy z trawieniem mogą być spowodowane wieloma rzeczami, a każda z nich może spowodować, że pies poczuje się niedobrze. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej występujących przyczyn zaburzeń trawienia i problemów żołądkowych u psów.

 

NADWRAŻLIWOŚĆ POKARMOWA

 

Nadwrażliwość pokarmowa to reakcja na te składniki odżywcze w karmie, których układ pokarmowy Twojego psa nie toleruje. Nazywa się to również niepożądaną reakcją na pokarm, w skrócie AFR . Jest to powszechny problem, którego podłożem może, ale nie musi, być reakcja układu odpornościowego.

Nadwrażliwość pokarmowa to kwestia indywidualna, ale, choć każdy pies jest inny, większość przypadków wiąże się z często występującymi składnikami, z którymi pies miał już wcześniej styczność, jak wołowina, kurczak, produkty mleczne lub pszenica. Jeżeli Twój pies ma regularnie biegunkę lub wymiotuje, szczególnie zaraz po jedzeniu, może to oznaczać nadwrażliwość pokarmową.

 

Stres u psów

 

Tak jak u ludzi, pewne psy są bardziej wrażliwe na zmiany, niż inni. Psy stresuje wiele różnych rzeczy. Stres przewlekły lub częste okresy stresu krótkotrwałego mogą powodować wiele negatywnych reakcji, w tym rozstrój żołądkowy. Do powszechnych czynników wyzwalających stres u psów zalicza się:

 • Zmiany w planie dnia (kontakt z nowymi ludźmi, miejscami lub rzeczami, nowe dziecko, goście w domu, zmiany harmonogramu gospodarstwa domowego)
 • Głośne dźwięki (jak sztuczne ognie lub burze z piorunami)
 • Zmiana otoczenia (przeprowadzka lub wyjazd na wakacje)
 • Naruszenie przestrzeni osobistej (zakłócenie odpoczynku lub nadmiar przytulania i całowania)
 • Separacja od członków rodziny (powodująca niepokój separacyjny)

 

 

 

Inne przyczyny

Zapalenie i podrażnienie żołądka psa (zapalenie żołądka)
Zapalenie jelita cienkiego lub grubego psa (zapalenie jelit, zapalenie okrężnicy)
Nadmierne namnożenie się bakterii w jelitach psa
Zapalenie trzustki psa lub niedobór enzymów trawiennych

 

 

W jaki sposób możesz pomóc?

 

Po pierwsze, jeśli podejrzewasz, że pies cierpi na zaburzenie trawienia, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o żywieniu, które może być pomocne. lekarz weterynarii może również być w stanie polecić inne sposoby leczenia.

 

Można dodatkowo pomóc psu, pomagając zredukować ilość czynników stresogennych w jego otoczeniu, stosując część z poniższych zaleceń.

Przestrzegaj rutyny

 

Psy kochają przewidywalność. Możliwość przewidywania czasu Twojego powrotu do domu, czasów posiłków lub spacerów bardzo pomoże psu odnaleźć spokój i porządek dnia.

Towarzystwo, towarzystwo, towarzystwo!

 

Kiedy psy mają odpowiednio dużo zabaw w towarzystwie, nie tylko mają kontakt z różnymi ludźmi, zwierzętami, widokami, dźwiękami i sytuacjami, ale mają z tym wszystkim pozytywne skojarzenia. Aby pomóc psu zachować spokój, dopilnuj by wasze spacery były przyjemne.

Skorzystaj z akcesoriów

 

Dostępne są przeróżne produkty mające na celu ograniczenie stresu u psów - od strojów do akupresury lub „kamizelek antystresowych” po rozpylacze feromonów - jest wiele sposobów, by pomóc psu w uspokojeniu się w sytuacjach powodujących niepokój. Te produkty nie docierają do sedna problemu, ale mogą pomóc poradzić sobie z bieżącym stresem lub reakcją psa na ten stres.

 

Walcz ze stresem - oddziałuj na organizm Twojego psa!

 

Kiedy stres atakuje, może siać spustoszenie w ciele Twojego psa. Mózg wytwarza sygnały ogłaszające „Stres!” reszcie ciała, w tym w układzie trawiennym. Jednakże, żywienie trafiające do wnętrza psa może wiele zmienić. Kojące składniki, jak białko mleka, mogą pomóc ukoić zestresowanego psa. Karmy wyprodukowane z lekkostrawnych składników mogą mieć delikatny wpływ na niespokojny żołądek. A zapewnienie ulgi może być takie proste, bo może polegać na prostej zmianie karmy psa - porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

anchor

Pielęgnacja Twojego psa

ARTYKUŁY I NARZĘDZIA

Centrum pielęgnacji zwierząt

 • Opieka zdrowotna psa | Hill's Pet

  Dowiedz się, dlaczego Twój pies może mieć problem ze zdrowiem i jak żywienie może być kluczem do profilaktyki. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zachowanie i wygląd psa | Hill's Pet

  Poznaj fizjologię stojącą za dziwnymi zachowaniami psa i znaczenie wyrazów jego pyska. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej
 • Zabawki i zabawy dla psa | Hill's Pet

  Poznaj zabawne sposoby utrzymania zdrowia i aktywności psa przy użyciu zabawek, zabaw i innych rodzajów ruchu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Nowi opiekunowie zwierzęcia: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, co kupić i jak się przygotować, jeśli po raz pierwszy przynosisz nowego psa do domu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Żywienie i karmienie: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, jakie składniki karmy dla psa są istotne i jak wybrać najlepszą karmę dla swojego psa. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zasoby i narzędzia dotyczące psów | Hill's Pet

  Zapoznaj się z naszą szczegółową biblioteką artykułów i zasobów dotyczących psów, opracowaną, aby pomóc Ci w różnych wyzwaniach związanych z posiadaniem psa.