Czy ananas jest bezpieczny dla psów?

Opublikowany przez Jean Marie Bauhaus
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jest smacznym dodatkiem do tropikalnych drinków i pysznym dodatkiem do sałatki owocowej, ale czy ananas jest bezpieczny dla psów? Jeśli sceptycznie podchodzisz do podawania psu kęsów tego pysznego owocu, nie masz się czego obawiać. Świeży ananas może być pożywnym przysmakiem dla psa, o ile jest podawany z umiarem.

Czy psy mogą jeść ananasy?

Pies Jack Russell terrier płynący w kierunku ananasa pływającego w basenie.Tak, według PDSA, ananas jest bezpieczny dla psów. Świeży ananas jest bogaty w witaminy z grupy B oraz witaminę C. Zawiera również duże ilości minerałów i elektrolitów, takich jak potas, magnez, żelazo i cynk. Wiele składników odżywczych zawartych w ananasie wspomaga układ odpornościowy psa i jest korzystnych dla zdrowia układu pokarmowego.

Surowy ananas może być zdrowym przysmakiem dla Twojego psa, jeśli jest podawany w małych ilościach. Jednak ananas w puszce lub suszony zawiera czasami dodatkowe cukry i dostarcza kalorii, których pies nie potrzebuje.

Czy ananas jest bezpieczny dla psów?

Ananas jest bardzo odżywczy dla psów, jednak ma też pewne wady. Wysoka zawartość błonnika może być korzystna w małych ilościach, ale zbyt duża ilość może powodować problemy trawienne, w tym biegunki i zaparcia. U psów o wrażliwych żołądkach nawet niewielka ilość ananasa może powodować problemy żołądkowe.

Ananas zawiera również dużo naturalnego cukru, który może stanowić zagrożenie dla psów z cukrzycą lub zagrożonych jej rozwojem.

Nie należy karmić psa zarówno kolczastą skórą zewnętrzną, jak i twardym środkowym rdzeniem ananasa – ostrzega Battersea Dogs Home. Mogą one powodować zatory jelitowe, więc jeśli Twój pies dopadnie kosz na śmieci i pożre którąś z tych części ananasa, zadzwoń do lekarza weterynarii. Doradzi Ci on, czy należy zgłosić się z psem na badanie, czy też poczekać na rozwój sytuacji.

Jak przygotować ananasa dla psa

Jak bezpiecznie podać ananasa swojemu pupilowi? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby bezpiecznie podawać ananasa swojemu psu:

 • Zaleca się, aby przed karmieniem skonsultować się z lekarzem weterynarii w przypadku, gdy istnieją jakiekolwiek schorzenia, przy których nie zaleca się spożywać ananasów, w tym cukrzyca.
 • Obierz i wydrąż ananasa, wyrzucając skórkę i rdzeń w miejscu niedostępnym dla psa.
 • Pokrój ananasa na kawałki wielkości kęsa dla dużych psów lub na małe kawałki dla małych psów.
 • Jeśli podajesz psu ananasa po raz pierwszy, daj mu jeden kęs i odczekaj godzinę, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych oznak problemów z trawieniem. Przestań podawać swojemu psu ananasy, jeśli nie przypadły mu do gustu. Pamiętaj, że nie więcej niż 10% kalorii Twojego psa powinno pochodzić z innych źródeł niż zwykła karma dla psów.
 • Podawaj psu nie więcej niż dwa lub trzy małe kęsy ananasa dziennie.

Odrobina ananasa w umiarkowanej ilości może być smaczną przekąską, którą Twój pies może pokochać. Uważaj, aby nie przesadzić i nie pozwól, aby entuzjazm psa dla tego słodkiego przysmaku wziął górę nad tym, co jest najlepsze dla jego ogólnego zdrowia.

Informacja o autorce

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus jest miłośniczką zwierząt, niezależną pisarką i autorką powieści. Obecnie mieszka w Górach Ozark w USA z mężem i gromadką czworonożnych podopiecznych, gdzie, popijając poranną kawę, lubi obserwować różne dzikie zwierzęta na swoim podwórku.

 

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

 • Białka w diecie zwierząt

  Dogs running Białka to podstawowy składnik zdrowej diety psów i kotów. Przeczytaj, jaką rolę odgrywają białka w żywieniu Twojego pupila i jakie proporcje zachować.
 • Składniki mineralne potrzebne dla zwierząt

  Dogs running Makroelementy potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania zwierząt. Przeczytaj w jakie składniki powinna być bogata karma dla Twojego pupila.
 • Witaminy w życiu zwierząt

  Dogs running Przeczytaj, na jakie witaminy organizmy zwierząt mają zapotrzebowanie i jaką rolę odgrywają poszczególne witaminy w życiu Waszych pupili.
 • Żywienie szczeniaka. Jaka karma - sucha czy mokra?

  Jak karmić szczeniaka? Podawać mu karmę mokrą czy suchą? Przez pierwszych kilka dni karm szczeniaka jedzeniem, które podawał mu hodowca. Dowiedz się więcej.

Powiązane produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z wołowiną

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Wyśmienita Wołowina opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3<b><br></b>
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z indykiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Mokra karma dla psów z kurczakiem

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Pikantny Kurczak została opracowana, aby wspomagać masę mięśniową oraz zdrowie narządów wewnętrznych. Z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami, wysokiej jakości białkiem i kwasami tłuszczowymi omega-3
  Buy Now »
 • Prescription Diet&trade; j/d&trade; Canine Reduced Calorie z kurczakiem

  <p><p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> j/d™ Canine Reduced Calorie to klinicznie sprawdzona karma, która poprawia sprawność ruchową psów w ciągu zaledwie 21 dni dzięki optymalnie zbilansowanym składnikom pokarmowym, EPA (specjalny kwas tłuszczowy omega-3) oraz całkowitej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. </p><p><b> 
  Buy Now »