„Dlaczego mój pies ma zaparcia?” i inne pytania dotyczące układu pokarmowego

Opublikowany przez Mindy Cohan, VMD
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Spektrum psich kup: od biegunki do zaparcia.

Niezależnie od tego, czy nazywasz to psimi fekaliami, odchodami czy po prostu kupą, jako opiekunowie wszyscy mamy obsesję na punkcie koloru, konsystencji i częstotliwości stolca naszego psa. I bardzo dobrze, ponieważ musimy wiedzieć, co jest normalne, a co nie. Wspomniane w tytule spektrum może być również prawdziwą tęczą: od żółtej, przez zieloną, aż po czerwoną kupę, zawierającą ślady krwi. Jeśli chodzi o konsystencję i częstotliwość, zaparcia i biegunka są przeciwieństwami.

„Co to są zaparcia?” i „Dlaczego mój pies ma zaparcia?” to pytania często zadawane przez opiekunów zwierząt. Na przeciwległym końcu spektrum żołądkowo-jelitowego (GI) znajduje się biegunka, a obie dolegliwości mogą być kłopotliwe i mieć wiele przyczyn. Oba te problemy żołądkowo-jelitowe u psów mogą powodować senność, wzdęcia i skrajny dyskomfort. Chociaż dostarczanie psu zbilansowanej pod względem odżywczym karmy i unikanie błędów dietetycznych (takich jak zbieranie śmieci, połykanie zabawek i skubanie resztek ze stołu) może zminimalizować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcia i biegunka są częstymi dolegliwościami, o których opiekunowie zwierząt powinni wiedzieć i umieć rozpoznać, kiedy nadszedł czas na wizytę u lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii może pomóc zidentyfikować przyczynę zaparć lub biegunki u Twojego psa oraz podpowiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Długowłosy pies chihuahua marszczy brwi w jasnym słońcu, gdy jest na smyczy.

Co to są zaparcia?

Większość psów ma typowy dzienny schemat wypróżnień. Prawdopodobnie znasz to już dobrze po liczbie woreczków, które zabierasz ze sobą na spacer. Śledzenie normalnych nawyków psa pomoże Ci zidentyfikować, kiedy coś jest nie tak.

Zanim zapytasz „Dlaczego mój pies ma zaparcia?”, warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy. Zaparcie odnosi się do rzadkiego lub utrudnionego oddawania stolca. Oddawany stolec jest często twardy, suchy i może zawierać krew. Pies, który czasami robi kupę rzadziej niż zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli jednak Twój pies nie oddaje stolca od ponad doby i wykazuje oznaki wysiłku lub słabego apetytu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego mój pies ma zaparcia?

Pytanie o przyczynę zaparć u psa może mieć wiele odpowiedzi. Badanie fizykalne przeprowadzone przez lekarza weterynarii i testy, takie jak zdjęcia rentgenowskie, pomogą wykryć lub wykluczyć następujące problemy:

  • Połknięcie obcego materiału (odzież, zabawki, kości, kamienie, trawa, futro, ludzkie włosy)
  • Spowolniony ruch jelit
  • Odwodnienie
  • Zmatowiona sierść blokująca odbyt
  • Powiększony gruczoł krokowy u samców
  • Przepukliny (gdy uraz lub nadwyrężenie powoduje wypchnięcie niewielkiej części narządu wewnętrznego przez otaczający mięsień)
  • Guz lub masa w obrębie przewodu pokarmowego
  • Zainfekowane lub zaatakowane worki odbytu
  • Skutki uboczne leków
  • Schorzenia ortopedyczne i neurologiczne, takie jak zapalenie stawów, które utrudniają psu kucanie

Jak radzić sobie z zaparciami u psa?

Leczenie zaparć zależy od ich przyczyny. Psy, które mają trudności z oddawaniem stolca zawierającego sierść, trawę lub fragmenty kości, mogą potrzebować delikatnej pomocy lekarza weterynarii, który w rękawiczce pomoże usunąć zalegający stolec. Psy mające trudności z wypróżnianiem z powodu powiększonych gruczołów prostaty, masy w przewodzie pokarmowym lub przepukliny będą wymagały interwencji chirurgicznej lub medycznej.

Możesz pomóc swojemu psu z upośledzeniem ortopedycznym lub neurologicznym zachować regularność, wspierając go szelkami podczas wypróżniania. Psy z chorobami, takimi jak cukrzyca i choroby nerek, które mogą zwiększać ryzyko odwodnienia i zaparć, mogą wymagać uzupełniania wody dodawanej do karmy lub podawania płynów podskórnie lub dożylnie. Jeśli zdjęcia rentgenowskie wykażą dużą ilość stolca w okrężnicy Twojego psa, lekarz weterynarii może wykonać lewatywę, aby zapewnić mu natychmiastową ulgę.

Aby zapobiec frustrującemu scenariuszowi radzenia sobie z zaparciami u psa, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii o sposobach radzenia sobie z zaparciami i zapobiegania im. Lekarz weterynarii może zalecić podawanie psu miękkiej karmy o wysokiej wilgotności, środków zmiękczających stolec, karmy leczniczej o wysokiej zawartości błonnika lub lekkostrawnej karmy leczniczej. Zwiększona zawartość błonnika w niektórych leczniczych karmach dla psów pozwala na większe wchłanianie wody, co zmiękcza stolec i wspomaga motorykę jelit (zdolność organizmu do przemieszczania pokarmu przez układ trawienny). Przed podaniem psu jakiegokolwiek leku dostępnego bez recepty skonsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ wiele z nich może być niebezpiecznych lub śmiertelnych dla psów, jeśli nie są prawidłowo podawane.

Shiba Inu drzemiący na pomarańczowo-szarej podłodze z płytek

Co to jest biegunka?

W przeciwieństwie do zaparć, które mogą sprawić, że będziesz się zastanawiać, kiedy Twój pies znów zrobi kupę, biegunka może sprawić, że zaczniesz się niecierpliwić, kiedy Twój pies przestanie robić kupy. Biegunka, czyli oddawanie luźnych i częstych stolców, jest jedną z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego u psów. Podobnie jak zaparcia, biegunka może wynikać z różnych przyczyn:

  • Jedzenie obfitego lub niestrawnego pokarmu (resztki ze stołu, patyki, zabawki, śmieci)
  • Nagła zmiana karmy lub smakołyków
  • Alergia pokarmowa lub nietolerancja
  • Stres (pobyt w klatce, podróż lub lęk separacyjny)
  • Pasożyty
  • Infekcja wirusowa lub bakteryjna
  • Choroba zapalna jelit
  • Nowotwór
  • Leki (antybiotyki często mogą być przyczyną)
  • Choroby niezwiązane z przewodem pokarmowym, takie jak zaburzenia czynności nerek, wątroby lub zapalenie trzustki

Jak radzić sobie z biegunką u psa?

Problemy żołądkowo-jelitowe u psów konsekwentnie znajdują się w pierwszej dziesiątce listy problemów medycznych uzasadniających wizytę u lekarza weterynarii. Podczas gdy wiele przyczyn biegunki jest poważnych i wymaga pomocy medycznej, mniej lżejsze epizody mogą być leczone w domu po konsultacji z lekarzem weterynarii. Przed rozmową z lekarzem weterynarii weź pod uwagę następujące kwestie, aby móc przedstawić pełniejszy opis problemu swojego zwierzaka:

  • Jak długo trwa biegunka?
  • Jakie inne problemy zdrowotne ma Twój pies?
  • Jakiego koloru jest stolec Twojego psa?
  • Czy Twój pies normalnie je i pije?
  • Czy Twój pies wymiotował?
  • Czy Twój pies jest ospały?

Co najważniejsze, jeśli niepokoi Cię którakolwiek z wymienionych kwestii, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Walijski szczeniak corgi pembroke na plaży

Jakie porady dotyczące opieki domowej pomogą mojemu psu na dolegliwości żołądkowo-jelitowe?

Jeśli chodzi o leczenie biegunki w domu, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Bardzo ważne jest, aby zapewnić psu świeżą wodę i zachęcać go do picia – pomoże to zapobiec odwodnieniu. Jeśli lekarz weterynarii tego nie zasugeruje, nie przerywaj podawania karmy w czasie biegunki Twojego psa. Jedzenie jest ważne, aby odżywić komórki jelit i przyspieszyć proces regeneracji. Zapytaj lekarza weterynarii, czy normalna karma Twojego psa jest w porządku, czy lepsza byłaby jakaś lżejsza.

Nawet jeśli biegunka u Twojego psa wydaje się łagodna, zawsze lepiej jest zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii może przepisać leki, które pomogą szybko zakończyć biegunkę i zasugerować inną karmę terapeutyczną niż zalecana w przypadku zaparć. Ta karma dla psów będzie bardziej lekkostrawna i pomoże uzupełnić wypłukane kluczowe składniki odżywcze.

Problemy u psów, czy to zaparcia, czy biegunka, wymagają szczególnej uwagi. Chociaż zwykle nie są groźne, jeśli objawy utrzymują się, a stan psa pogarsza się, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Znajomość normalnej częstotliwości wypróżnień i konsystencji kupy Twojego psa pomoże Ci rozpoznać problem i zapewnić optymalną opiekę Twojemu najlepszemu przyjacielowi.

Informacja o autorce

Mindy Cohan, lekarz weterynarii

Mindy Cohan jest lekarką weterynarii w Filadelfii i absolwentką Szkoły Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwanii. Ma psa ze schroniska o imieniu Jem. Mindy lubi wędrować z Jemem, słuchając podcastów o amerykańskiej wojnie secesyjnej i Abrahamie Lincolnie.

Powiązane artykuły

  • Zapalenie żołądka i jelit u psów: Co należy wiedzieć

    564777592 Poznaj rodzaje zapalenia żołądka i jelit u psów, różne sposoby objawiania się objawów, opcje leczenia oraz dowiedz się, kiedy choroba jest na tyle poważna, że konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.
  • Jak radzić sobie ze wzdęciami i gazami u psa

    Poznaj przyczyny nadmiernego puszczania bąków przez psa, dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne i jak sobie z nimi radzić.
  • Ocena stanu zdrowia kota domowego

    Ocena kondycji ciała (BCS) to pomiar mający na celu sprawdzić, czy Twój kot ma prawidłową masę ciała, czy jest ona zbyt wysoka. Dowiedz się więcej!
  • Kontroluj wagę swojego szczenięcia

    Czy wiesz, że otyłość u zwierząt definiuje się jako przekroczenie ich idealnej wagi o 15% lub więcej? Przekłada się to na zaledwie 330 gramów u małego psa, takiego jak chihuahua, ale już ponad 7,5 kilograma u rottweilera.

Powiązane produkty