„Dlaczego mój pies ma zatwardzenie?” i inne pytania dotyczące problemów żołądkowo-jelitowych

Published by Mindy Cohan
min Czas czytania

„Skąd się bierze zatwardzenie?” i „Dlaczego mój pies ma zatwardzenie?” – to pytania często zadawane przez zatroskanych właścicieli. Po drugiej stronie kontinuum problemów żołądkowo-jelitowych znajduje się biegunka, równie kłopotliwy problem, który może mieć wiele przyczyn. Oba te problemy mogą wywoływać u psów senność, wzdęcia i skrajny dyskomfort. Choć zapewnienie psu karmy zbilansowanej pod względem składników odżywczych i unikanie błędów dietetycznych (jak grzebanie w śmietniku, połykanie zabawek i zjadanie resztek ze stołu) może zminimalizować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, każdy opiekun powinien umieć rozpoznać zatwardzenie i biegunkę oraz ocenić, kiedy należy udać się do lekarza. 

Long-haried Chihuahua dog frowns in the bright sun while on a leash.

Czym jest zatwardzenie?

Większość psów wypróżnia się w określonych porach dnia, a Ty jako właściciel zbierający odchody pupila na spacerach świetnie o tym wiesz. Znajomość zwyczajów pupila pomaga zauważyć, kiedy dzieje się coś złego.

Zanim zapytasz „Dlaczego mój pies ma zatwardzenie?”, naucz się rozpoznawać oznaki. O zatwardzeniu mówimy w przypadku utrudnionych lub nieczęstych wypróżnień. Wydalany stolec jest często twardy i suchy, może również zawierać krew. Jeśli pies czasami załatwia się nieco rzadziej niż zwykle, to nie powód do paniki, ale brak wypróżnień trwający ponad jeden dzień w połączeniu z trudnościami w oddawaniu stolca lub słabym apetytem powinien skłonić Cię do konsultacji z lekarzem weterynarii.

Dlaczego mój pies ma zatwardzenie?

Na to pytanie odpowiedzi może być wiele. Badanie przeprowadzone przez lekarza weterynarii oraz testy, takie jak RTG, pomogą wykryć lub wykluczyć następujące problemy:

  • Połknięcie ciał obcych (odzieży, zabawek, kości, kamieni, trawy, futra, ludzkich włosów)
  • Spowolnienie perystaltyki jelit
  • Odwodnienie
  • Sierść blokująca odbyt
  • Powiększenie gruczołu krokowego u psów płci męskiej
  • Przepukliny (gdy uraz lub wysiłek przepycha mały fragment narządu wewnętrznego przez otaczający go mięsień)
  • Guz lub masa w jelitach
  • Zainfekowane lub zatkane zatoki okołoodbytowe
  • Skutki uboczne leków
  • Schorzenia ortopedyczne i neurologiczne, takie jak zapalenie stawów, które ograniczają zdolność psa do kucania

Jak poradzić sobie z zatwardzeniem u psa?

Postępowanie w przypadku zaparć zależy od ich przyczyny. Jeśli Twój pies nie może się załatwić z powodu sierści blokującej odbyt, ulgę przyniesie mu maszynka do strzyżenia. Jeśli pies ma problemy z oddaniem stolca zawierającego sierść, trawę lub fragmenty kości, pomocna dłoń lekarza w rękawiczce, który ręcznie usunie zablokowany stolec, może okazać się niezbędna. Psy mające trudności z wypróżnianiem z powodu powiększonej prostaty, masy w przewodzie pokarmowym lub przepukliny wymagają interwencji chirurgicznej.

Jeśli Twój pies cierpi na schorzenia ortopedyczne lub neurologiczne, możesz pomóc mu podczas wypróżniania, podtrzymując jego ciało w uprzęży. W przypadku psów cierpiących na schorzenia takie jak cukrzyca i choroby nerek, które mogą zwiększyć ryzyko odwodnienia i zaparć, konieczne może być dodawanie dodatkowej wody do karmy, jak również podskórne lub dożylne podawanie płynów. Jeśli na zdjęciach rentgenowskich widać dużą ilość stolca w okrężnicy zwierzęcia, lekarz weterynarii może wykonać lewatywę, aby przynieść mu wyraźną i natychmiastową ulgę

Jeśli chcesz uniknąć frustrujących i stresujących zmagań z zatwardzeniem u psa, poproś lekarza weterynarii o wskazówki dotyczące zapobiegania temu problemowi i radzenia sobie z nim. Lekarz może zalecić podawanie pupilowi miękkiej karmy o dużej zawartości wody, preparatów zmiękczających stolec, karmy weterynaryjnej o wysokiej zawartości błonnika lub dietę ubogoresztkową. Zwiększona zawartość błonnika w niektórych karmach leczniczych dla psów umożliwia lepsze wchłanianie wody, która zmiękcza stolec i wspiera perystaltykę jelit (zdolność organizmu do przesuwania żywności przez układ pokarmowy). Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii przed podaniem psu jakiegokolwiek leku dostępnego bez recepty, gdyż jego niewłaściwe podanie może być dla psa niebezpieczne lub nawet śmiertelne.

Shiba Inu snoozing on orange and gray tile floor

Czym jest biegunka?

W przeciwieństwie do zaparć, które mogą sprawić, że będziesz się zastanawiać, kiedy pies znowu zrobi kupę, biegunka skłania nas do zastanawiania się, czy nasz pupil kiedykolwiek przestanie ją robić. Biegunka, czyli częste oddawanie luźnego stolca, to jeden z najpowszechniej występujących problemów żołądkowo-jelitowych u psów. Biegunka, podobnie jak zatwardzenie, może wynikać z różnych przyczyn:

  • Jedzenie obfitych lub niestrawnych pokarmów (resztki ze stołu, patyki, zabawki, śmieci)
  • Nagła zmiana karmy lub przysmaków, które dostaje pies
  • Alergia lub nietolerancja pokarmowa
  • Stres (adaptacja w schronisku, niepokój związany z podróżą lub separacją)
  • Pasożyty
  • Infekcja wirusowa lub bakteryjna
  • Nieswoiste zapalenie jelit
  • Nowotwór
  • Leki (często przyczyną mogą być antybiotyki)
  • Choroby niezwiązane z układem pokarmowym, takie jak schorzenia nerek, wątroby lub zapalenie trzustki

Jak poradzić sobie z biegunką u psa?

Problemy żołądkowo-jelitowe od zawsze znajdują się w pierwszej dziesiątce przyczyn, dla których odwiedzamy lekarza weterynarii. Podczas gdy wiele przyczyn biegunki jest poważnych i wymaga opieki medycznej, mniej dotkliwe epizody można opanować w domu po konsultacji z lekarzem weterynarii. Zanim porozmawiasz z lekarzem, rozważ poniższe kwestie, aby przedstawić pełniejszy opis problemów Twojego pupila:

  • Od jakiego czasu pies ma biegunkę?
  • Na jakie inne schorzenia cierpi Twój pupil?
  • Jaki kolor ma stolec psa?
  • Czy pies je i pije normalnie?
  • Czy występują wymioty?
  • Czy zwierzę jest apatyczne?

Jeśli którakolwiek z tych kwestii budzi Twój niepokój, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Welsh corgi pembroke puppy on the beach

Domowe sposoby na problemy żołądkowo-jelitowe u psów

Podczas leczenia biegunki w domu najlepiej dokładnie stosować się do wskazówek lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić, aby nie karmić psa przez 24 godziny – to pozwoli „odpocząć” układowi pokarmowemu. Zwierzę powinno jednak mieć stały dostęp do świeżej wody.  Odczekanie od dwunastu do dwudziestu czterech godzin przed podaniem psu czegokolwiek do jedzenia pozwala podrażnionym jelitom na odpoczynek i regenerację oraz ogranicza do minimum utratę wody z organizmu. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie psu świeżej wody i zachęcanie go do picia, aby zapobiec odwodnieniu.

Nawet jeśli biegunka u Twojego pupila wydaje się mieć łagodny przebieg, zawsze lepiej zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Może on przepisać lekarstwa, które pomogą szybko pozbyć się biegunki i zasugerować inną karmę leczniczą niż zalecana w przypadku zaparć; taka karma dla psów będzie bardziej strawna i pomoże zaradzić niedoborom kluczowych składników odżywczych.

Problemy żołądkowo-jelitowe u psów, zarówno zatwardzenie, jak i biegunka, wymagają szczególnej uwagi. Chociaż zazwyczaj nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia, jeśli objawy się utrzymują, a stan psa się pogarsza, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Znajomość normalnej częstotliwości oddawania i konsystencji stolca pomoże Ci zauważyć problem i zapewnić optymalną opiekę Twojemu najlepszemu przyjacielowi.

Bio Contributor

Mindy Cohan, lekarz weterynarii

Mindy Cohan jest weterynarzem z okolic Filadelfii i absolwentką Szkoły Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwanii. Opiekuje się psem po przejściach o imieniu Jem. Mindy uwielbia zabierać Jema na długie wędrówki, podczas których słucha podcastów na temat wojny secesyjnej i Abrahama Lincolna

Artykuły powiązane

Produkty powiązane