Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o psiej kupie

$authorText
min $readingTime

Psia kupa nie jest być może najwdzięczniejszym z tematów, jednak po odchodach często można stwierdzić, czy pies jest zdrowy. Zwracanie uwagi na wygląd stolca Twojego psa to dobry sposób na to, by wykryć ewentualne problemy ze zdrowiem, jakie mogą mu dolegać. Zobaczmy więc, co odróżnia zdrową psią kupę od odchodów odbiegających od normy mogących świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach.

Jak wygląda idealna psia kupa?

Psie odchody analizuje się pod kątem czterech głównych cech: koloru, zawartości, konsystencji i powłoki. Kolor zmienia się w zależności od tego, co je Twój pupil i może mieć odcienie od złotego brązu po ciemny mahoń, w zależności od składników karmy. Jeśli chodzi o zawartość odchodów, „brudną” robotę najlepiej powierzyć lekarzowi weterynarii – większość z nas nie jest w stanie dostrzec niczego w ich wnętrzu bez użycia mikroskopu. Zdrowa psia kupa powinna mieć dość zwartą konsystencję, trochę jak ciastolina. Kał kształtem powinien być zbliżony do kiełbaski, podzielony w kilku segmentach, tak że w przypadku wałkowania rozpadłby się na kawałki. Wreszcie, zdrowa kupa nie ma żadnej powłoki. Jeśli więc odchody Twojego psa mają kolor czekolady, są dość zwarte i pozbawione otoczki oraz nic z nich nie wystaje, nie ma powodów do obaw. Poniżej jednak piszemy o znakach, które mogą świadczyć o problemach zdrowotnych.

Kiedy kupa Twojego pupila powinna Cię zaniepokoićOwner cleaning up after the dog with plastic bag

Kiedy kupa Twojego pupila powinna Cię zaniepokoić Wymienione wcześniej cztery cechy psich odchodów pomogą Ci stwierdzić, kiedy Twój podopieczny może być chory. Obserwacja świeżej psiej kupy nie należy do przyjemności, ale to najprostszy sposób na stwierdzenie nieprawidłowości.

Obawy dotyczące zawartości

  • Robaki: mogą być długie i chude lub wyglądać jak małe ziarenka ryżu. Wyłącznie stwierdzenie ich obecności w świeżej kupie może być powodem do niepokoju. Jeśli odchody leżą już jakiś czas, robaki mogły po prostu pojawić się z zewnątrz.
  • Futro: duże skupiska futra w stolcu mogą być oznaką nadmiernej toalety, alergii lub chorób skóry. Zwróć uwagę na to, jak często w kupach pojawia się futro i poinformuj o tym lekarza weterynarii.
  • Materiały obce:  trawa, plastik, kamienie, tkaniny czy nawet monety – to wszystko może znaleźć się w odchodach Twojego psa – w końcu wszystkie czworonogi od czasu do czasu pochłaniają różne dziwne rzeczy. Najczęściej to, co zje zwierzak, jest przez niego później wydalane, jednak jeśli zauważysz dziwne przedmioty w kupie pupila, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który może zalecić dokładne badanie lub prześwietlenie. Bywa, że ciała obce utkną w przewodzie pokarmowym psa. Wówczas konieczna jest interwencja chirurga. Dlatego kiedy zobaczysz kawałki tkanin lub plastiku w stolcu swojego pupila, najlepiej od razu zasięgnąć porady lekarza.

Zwróć uwagę na powłokę

Podczas zbierania psiej kupy z trawnika na podłożu nie powinny pozostać po niej żadne ślady. Powłoka śluzowa często towarzyszy zapaleniu jelita grubego i zazwyczaj występuje jednocześnie z biegunką. Jeśli śluz w stolcu Twojego psa utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Kolor jako wskazówka

Poniżej znajdziesz krótki przewodnik, jak odróżnić zdrową kupę od nieprawidłowej na podstawie koloru.

  • Brązowy: odchody zdrowego psa powinny mieć kolor czekoladowo-brązowy.
  • Zielony: zielony stolec może świadczyć o tym, że Twój pies je trawę, być może po to, by ukoić podrażniony żołądek.
  • Czarny lub bordowy: może to być oznaka krwawienia w żołądku lub jelicie cienkim.
  • Czerwone pasma: kolejna oznaka krwawienia, najpewniej w dolnym odcinku przewodu pokarmowego lub okrężnicy.
  • Żółty: żółty stolec może oznaczać problemy z wątrobą, trzustką lub woreczkiem żółciowym.
  • Białe plamki: jeśli zauważysz małe białe punkty w kale psa, może to być dowodem na obecność robaków w jego układzie pokarmowym.

Konsystencja

Oceniając konsystencję kału, większość lekarzy weterynarii używa skali od jednego do pięciu, z których jeden oznacza kał bardzo rzadki lub płynny, a pięć – zwarty i o walcowatym kształcie. Optymalna konsystencja odpowiada piątemu punktowi w tej skali. Jeśli stolec Twojego psa jest nieznacznie rozluźniony, nie wpadaj w panikę. Po prostu obserwuj odchody swojego pupila, czy nie stają się coraz mniej zwarte. Przechowuj próbki w lodówce, na wypadek konieczności pokazania ich lekarzowi weterynarii.

Warto zabierać próbki zdrowego kału na wizyty kontrolne u lekarza weterynarii – dzięki temu ma on materiał porównawczy na wypadek, gdy wygląd kupy Twojego czworonoga zmieni się, sygnalizując problemy ze zdrowiem. Jeśli odchody Twojego psa wyglądają prawidłowo, ale występują inne oznaki chorobowe (brak łaknienia, wymioty, apatia itp.), na wizytę u lekarza warto mimo wszystko zabrać próbkę stolca. Bardzo często zdarza się, że obserwacja pod mikroskopem lub zlecenie dodatkowych badań pozwalają zdiagnozować problem.

Pobieranie próbek odchodów

Istnieje mnóstwo sposobów na sprzątanie psich kup z ogródka czy podczas spacerów. Od zbieraczy psich odchodów po specjalne, biodegradowalne torebki – rozwiązań dostępnych na rynku nie brakuje. Kiedy więc przygotowujesz próbkę kupy dla lekarza weterynarii – bez względu na to, czy jej stan Cię niepokoi, czy też nie – pamiętaj, aby delikatnie zebrać odchody przy użyciu czystej torebki, a następnie umieścić je w czystym, płytkim plastikowym pojemniku z pokrywką. Do momentu wizyty u lekarza próbkę należy przechowywać w lodówce. Jeśli kupa jest zbyt wodnista, aby ją zebrać, zrób kilka wyraźnych zdjęć telefonem, aby lekarz miał pojęcie o jej konsystencji. Możesz też spróbować zebrać trochę mokrej kupy do pojemnika przy użyciu czystego patyczka do lodów lub plastikowej łyżki. Nie przygotowuj próbki z odchodów, które długo leżały w wysokiej temperaturze lub trawie. Mogą one zawierać brud lub pasożyty pochodzenia zewnętrznego. Ostatnia uwaga: szybkie usuwanie psich kup jest korzystne dla Twojego czworonoga. Zbyt wiele odchodów zalegających w ogródku może sprawić, że pies zacznie je zjadać. Rodzi to również zagrożenie dla zdrowia publicznego, ponieważ psie odchody mogą przedostawać się do wód gruntowych i zanieczyszczać źródła wody. Pamiętaj, aby każdorazowo po zebraniu kupy umyć ręce, nawet jeśli używasz rękawiczek lub nakładasz torebkę na rękę – przezorny zawsze ubezpieczony!

Kilka uwag na koniec

Kupa Twojego psa mówi wiele o jego stanie zdrowia. Przestrzegaj tych wskazówek, aby lepiej zrozumieć swojego czworonoga i ocenić, czy nic mu nie dolega.

  • Zwróć uwagę na cztery cechy psich odchodów: kolor, zawartość, konsystencję i powłokę.
  • Na każdą wizytę u weterynarza zabieraj świeże próbki kału.
  • Od razu sprzątaj kupę po swoim psie, zarówno na spacerze, jak i w przydomowym ogrodzie.
  • Jeśli Twojemu pupilowi przydarzy się „wypadek” w domu, od razu wyprowadź go na dwór i spróbuj pozytywnie wzmocnić w nim właściwą procedurę załatwiania się.
  • Niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli wygląd stolca Twojego psa drastycznie się zmienił, pies zaczął zjadać własne odchody, „wypadki” polegające na załatwianiu się w domu zdarzają się za często lub Twój pupil nie zrobił kupy przez ponad dobę.

Psie kupy to niekoniecznie nasz ulubiony temat rozmów, jednak obserwacja odchodów pozwala skutecznie „wyłapać” problemy ze zdrowiem naszych czworonogów, a wczesne wykrycie znaków ostrzegawczych jest kluczem do utrzymania ich w dobrej formie.

Contributor Bio

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger mieszka ze swoimi futrzastymi dziećmi, dwójką własnych dzieci oraz mężem. Kiedy nie uczy, nie pisze i nie bloguje, uwielbia spędzać czas z rodziną. Stara się, aby pisane przez nią artykuły pomagały właścicielom zwierząt i ich pupilom żyć aktywnie i doceniać każdą chwilę.

Artykuły powiązane

  • Szczepienia profilaktyczne

    Szczepienia ochronią szczeniaka przed kilkoma poważnymi chorobami.
  • Higiena zębów u psów

    Możesz wierzyć albo nie, ale higiena zębów u Twojego psa jest tak samo ważna jak higiena Twoich własnych. Ma ona bowiem kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia psa.
  • Zdrowa skóra i zdrowa sierść

    Ogromne znaczenie dla zdrowia Twojego psa ma dbałość o stan jego skóry i sierści.
  • Sterylizacja / kastracja

    Kastracja (sterylizacja) jest zdecydowanie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego szczeniaka, ponieważ:

Produkty powiązane