Nadmierny świąd u psów: potencjalne przyczyny

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Szczęśliwy Golden Retriver uchwycony w pół kroku, gdy biegnie przez ogród z piłką w pysku. Jego opiekun biegnie za nim, by go dogonić

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Ciągły świąd i drapanie się psa są bardzo niepokojące. Uczucie świądu to coś, czego wszyscy doświadczyliśmy i wiemy, że może ono doprowadzić do szaleństwa. Ciągłe drapanie się psa także może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli dzieli on z nami w nocy sypialnię. Pies może odczuwać świąd z wielu powodów, więc przyjrzyjmy się najczęstszym z nich i temu, jak możesz pomóc swojemu pupilowi.

  1. Pasożyty

    Wiele osób uważa, że to, że pies ma pchły, źle o nich świadczy, ale jest to nieunikniona część psiego życia. Pchły spędzają większość czasu poza psem, więc możesz ich nie zauważyć, chyba że pies ma ich dużo. Na każdą pchłę, którą zauważysz na swoim psie, przypada co najmniej sto innych w domu! Pchły zwykle przebywają na szyi, głowie i podstawie ogona. Jeśli zauważysz, że Twój pies się w tych miejscach gryzie, żuje lub drapie, w pierwszej kolejności należy wykluczyć obecność pcheł.

    Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy źródłem problemu są pchły, jest szukanie śladów pozostawionego przez nie brudu. Przetrzyj sierść psa białą chusteczką. Jeśli zauważysz na niej ciemne plamki, zwilż ją. Jeśli to tylko brud, kolor się nie zmieni, ale jeśli jest to brud pozostawiony przez pchły (czyli ich wypełnione krwią odchody), kolor stanie się czerwony.

    Niektóre psy są bardzo wrażliwe na ugryzienia pcheł, ponieważ są uczulone na ich ślinę, więc mogą odczuwać świąd nawet po jednym ugryzieniu. Zapytaj lekarza weterynarii o skuteczne środki profilaktyczne. Może też być konieczne będzie też posprzątanie lub dezynsekcja domu.

    Inne pasożyty, takie jak roztocza, mogą powodować bardzo intensywny świąd. Większość roztoczy nie jest widoczna gołym okiem, więc lekarz weterynarii może pobrać zeskrobiny ze skóry, by postawić diagnozę.

  2. Atopowe zapalenie skóry

    Jest to częsta przyczyna świądu u psów, zwana również atopią. Atopowe zapalenie skóry to alergia na czynniki środowiskowe, takie jak pyłki, kurz, roztocza, trawy i wiele innych. Wiele psów dotkniętych atopią jest uczulonych na kilka różnych rzeczy. Jeśli Twój pies jest uczulony na pyłki i rośliny, może silniej odczuwać świąd latem, podczas gdy inne alergeny mogą powodować świąd przez cały rok.

    Niektóre rasy psów są bardziej podatne na atopię niż inne. Należą do nich między innymi labradory, golden retrievery, west highland white teriery, boksery, buldogi, jack russell teriery i pudle.

    Atopia może być trudna do zdiagnozowania, a lekarz weterynarii będzie musiał najpierw wykluczyć wiele innych potencjalnych przyczyn. Może on zasugerować leczenie lub wykonać test na określone alergeny i odczulić psa.

  3. Infekcja

    Bakteryjne infekcje skóry mogą wywoływać świąd u psa. Może to przypominać dylemat z kurą i jajkiem, ponieważ częste drapanie prowadzi do uszkodzenia skóry psa, co z kolei może doprowadzić do wystąpienia infekcji wtórnej do pierwotnej przyczyny. W niektórych przypadkach jest to jednak zwykła infekcja, którą można wyleczyć za pomocą odpowiednich antybiotyków i zahamować świąd.

  4. Alergia pokarmowa

    Niepożądane reakcje na pokarm mogą powodować choroby skóry oraz problemy jelitowe. Najczęstsze alergie pokarmowe u psów to alergia na wołowinę, kurczaka, nabiał i pszenicę. Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa, że przyczyną świądu jest alergia pokarmowa, może zasugerować wypróbowanie specjalnej diety przez 8-12 tygodni.

Przemyślana dieta

Karma może wiele zmienić w przypadku każdego psa z problemami skórnymi. Niektóre karmy są opracowane specjalnie, by pomagać w utrzymaniu zdrowej skóry, co ma ogromne znaczenie w przypadku psów z chorobami takimi jak atopia, u których bariera skórna jest uszkodzona.

Dokładny sposób leczenia świądu u psa zależy od jego pierwotnej przyczyny, ale zapytaj lekarza weterynarii, czy zmiana karmy dla psa może pomóc. Jeśli zdecydujesz się na zmianę, pamiętaj, by nową karmę wprowadzać stopniowo przez 5-7 dni, by uniknąć rozstroju żołądka.

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA