Czy Twój pies cierpi na sztywność stawów?

„Sztywność stawów” to ogólny termin opisujący zmiany w stawach powodowane przez fizjologiczne i patologiczne zużycie lub ścieranie. Ponieważ ból stawów psa bezpośrednio wpływa na jego mobilność i możliwości poruszania się, może mieć poważny wpływ na jakość jego życia.

U psów cierpiących z powodu sztywności stawów, chrząstka stawowa (tkanka stanowiąca „poduszkę” pomiędzy kośćmi w stawie) ulega zniszczeniu szybciej niż może być zastąpiona przez nową. Na przykład, gdy dochodzi do zużycia chrząstki w biodrze psa, spada jego mobilność i dochodzi do stopniowego narastania bólu oraz niesprawności. Mimo że sztywności stawów nie można uleczyć, można poprawić zdrowie stawów u psa za pomocą żywienia i ćwiczeń.

 

Czym jest spowodowana sztywność stawów?

 

Istnieje wiele powodów, dla których Twój pies może odczuwać ból stawów związany z ich sztywnością.

 

Wiek

Wraz z wiekiem chrząstka stawowa psa sukcesywnie się ściera. Mimo, że jest to dużo częstsze zjawisko u starszych psów, młode osobniki mogą również cierpieć z powodu sztywności stawów.

Rasa

Niektóre rasy są bardziej narażone na wystąpienie sztywności stawów. Do ras „zagrożonych” należą: labrador retriever, golden retriever, owczarek niemiecki i rottweiler.

Nadwaga

Nadwaga oznacza większe obciążenie stawów i chrząstki stawowej psa, co zwiększa ryzyko wystąpienia sztywności stawów.

Zaburzenia wrodzone i dziedziczne

Niektóre rasy cierpią na wrodzone lub dziedziczne zaburzenia, które czynią je bardziej podatnymi na wystąpienie sztywności stawów w późniejszym życiu.

Wypadki lub urazy

Uraz chrząstki może spowodować pojawienie się sztywności stawów w późniejszym okresie życia, co negatywnie wpływa na poruszanie się zwierzęcia.

 

Jakie są objawy sztywności stawów?

 

 

Jeśli zauważysz jakiś z poniższych sygnałów ostrzegawczych wskazujących na ból stawów u psa, pies może cierpieć na sztywność stawów i powinieneś rozważyć umówienie się na konsultację u lekarza weterynarii.

 • Sztywność, szczególnie po spoczynku
 • Niechęć do wchodzenia i schodzenia po schodach
 • Pozostawanie z tyłu podczas spacerów lub szybkie męczenie się
 • Preferowanie leżenia zamiast siedzenia lub stania
 • Skomlenie, warczenie lub kłapanie pyskiem przy próbie dotknięcia jego stawów

Stawy i aktywność fizyczna

Delikatna aktywność fizyczna jest bardzo dobra dla Twojego psa. Nie tylko pomoże mu zachować możliwość swobodnego ruchu stawów, ale pomoże mu zachować zdrową wagę i chronić stawy przed nadmiernym obciążeniem, co ma ważny wpływ na ogólny stan jego zdrowia.

Kluczowe znaczenie ma kontrolowanie natężenia aktywności fizycznej, aby pies nie przeciążał stawów. Jeśli pies znajdzie się na wolnej przestrzeni, zwykle chętnie biega do wyczerpania, gdy zabraknie mu energii lub zaczną boleć stawy, a ceną za ten wysiłek może być ból i utykanie. Ale, pozwalając na odrobinę swobodnego biegania, a potem biorąc psa z powrotem na smycz i spacerując z nim powoli, możesz kontrolować jego aktywność, dostarczyć psu odpowiedniej dawki ćwiczeń do spalenia kalorii, a jednocześnie pozwolić na zachowanie ruchomości stawów bez ich uszkadzania.

Pamiętaj – jeżeli obawiasz się, że nadmiar ruchu może zaszkodzić Twojemu psu, lekarz weterynarii chętnie doradzi rozsądny program ćwiczeń pozwalający na utrzymanie psa w formie.

 

Zmiana żywienia może pomóc

 

To, co pies je, również może wpływać na zdrowie jego stawów i mobilność. Zbilansowane żywienie to kluczowy element aktywnego i zdrowego stylu życia psa. Jeśli niepokoisz się stanem stawów swojego psa, skonsultuj się z lekarza weterynarii i porozmawiaj o najlepszej karmie.

 

anchor

Pielęgnacja Twojego psa

ARTYKUŁY I NARZĘDZIA

Centrum pielęgnacji zwierząt

 • Opieka zdrowotna psa | Hill's Pet

  Dowiedz się, dlaczego Twój pies może mieć problem ze zdrowiem i jak żywienie może być kluczem do profilaktyki. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zachowanie i wygląd psa | Hill's Pet

  Poznaj fizjologię stojącą za dziwnymi zachowaniami psa i znaczenie wyrazów jego pyska. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej
 • Zabawki i zabawy dla psa | Hill's Pet

  Poznaj zabawne sposoby utrzymania zdrowia i aktywności psa przy użyciu zabawek, zabaw i innych rodzajów ruchu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Nowi opiekunowie zwierzęcia: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, co kupić i jak się przygotować, jeśli po raz pierwszy przynosisz nowego psa do domu. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Żywienie i karmienie: Psy | Hill's Pet

  Dowiedz się, jakie składniki karmy dla psa są istotne i jak wybrać najlepszą karmę dla swojego psa. Zapoznaj się z naszą biblioteką artykułów, aby dowiedzieć się więcej.
 • Zasoby i narzędzia dotyczące psów | Hill's Pet

  Zapoznaj się z naszą szczegółową biblioteką artykułów i zasobów dotyczących psów, opracowaną, aby pomóc Ci w różnych wyzwaniach związanych z posiadaniem psa.