Jak pomóc psu z zaparciami
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Zaparcia to trudności z oddawaniem kału, wynikające zwykle z tego, że z jakiegoś powodu stolec stał się bardzo suchy i twardy. Jeśli kiedykolwiek cierpiałeś na zaparcia, wiesz, że w najlepszym przypadku powodują one nieprzyjemne uczucie, a w najgorszym mogą powodować wzdęcia, złe samopoczucie i przygnębienie. Tak samo wygląda to u psów. Przewody pokarmowe psów i ludzi są bardzo podobne, a jako że oba gatunki są ssakami, wiele naszych doświadczeń związanych z żołądkiem objawia się u psów w ten sam sposób. Dobrze jest czasem okazać empatię!
W tym artykule przyjrzymy się przyczynom zaparć u psów, temu, jak je rozpoznać i - co najważniejsze - co można zrobić, by im zaradzić.
Co powoduje zaparcia u psów?
Najczęstsze przyczyny zaparć u psów to:
Odwodnienie.
Jedzenie niestrawnych rzeczy, takich jak trawa, kości lub ciała obce.
Ból stawów pleców i bioder, który sprawia, że psy niechętnie kucają.
Powiększona prostata (samce psów).
Przepuklina kroczowa (samce psów). U niektórych psów, zwłaszcza starszych i niewykastrowanych, mięśnie podtrzymujące odbytnicę i utrzymujące ją na miejscu słabną. Umożliwia to przemieszczanie się odbytnicy, która zaczyna przedzierać się przez osłabione mięśnie. Oznacza to, że kał może zostać łatwo uwięziony i trudno go wydalić. Przepuklina kroczowa często może być zaobserwowana w formie wybrzuszenia pod skórą po jednej lub obu stronach odbytu.
Choroby jelit, problemy neurologiczne lub guzy.
Brak ruchu.
Brak błonnika w diecie.
Problemy behawioralne, takie jak strach lub lęk.
Jakie są objawy zaparcia u psów?
Okrężnica jest ostatnią częścią jelita przed odbytnicą. Jej głównym zadaniem jest wchłanianie wody z kału, więc gdy pies ma zaparcia, stolce dłużej pozostają w okrężnicy i stają się bardziej suche i twarde. Jest to takie błędne koło.
Jak można się spodziewać, najbardziej oczywistymi objawami zaparcia są niemożność oddania stolca lub trudności z jego oddawaniem. Psy z zaparciami często kręcą się w kółko lub napinają, często patrzą na swoją pupę lub przesuwają nią po ziemi. W niektórych przypadkach można zaobserwować krew wydalaną z powodu wysiłku, a pies może płakać z bólu. Należy pamiętać, że wszystkie te objawy mogą być również oznaką zapalenia jelita grubego, które jest stanem zapalnym okrężnicy.
Jeśli zaparcia utrzymują się przez dłuższy czas, pies może przestać jeść, stracić na wadze i wydawać się przygnębiony.
Co możesz zrobić, jeśli podejrzewasz, że pies ma zaparcia?
Jeśli wydaje Ci się, że pies źle się czuje lub zauważyłeś ślady krwi lub objawy bólu, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. To samo dotyczy sytuacji, w której pies nie może oddać stolca przez więcej niż kilka dni.
We wczesnych stadiach najlepiej jest zachęcić psa do picia dużej ilości wody i chodzenia na przyjemne spacery. Aktywność fizyczna i ćwiczenia są świetnymi stymulatorami jelit, a jeśli zaparcia u psa są łagodne, mogą wystarczyć, by przywrócić prawidłową pracę jelit. Jeśli sytuacja się powtórzy, warto rozważyć zmianę diety na karmę o wyższej zawartości błonnika, ale należy to skonsultować z lekarzem weterynarii. Jeśli Twój pies ma niedowagę lub jest bardzo aktywny, karma o wysokiej zawartości błonnika może nie być właściwym wyborem.
Jeśli zaparcia u psa nie ustępują po ćwiczeniach i spożyciu wody, najlepiej udać się do lekarza weterynarii, by sprawdzić, co jest przyczyną zaparć. Lekarz weterynarii przeprowadzi badanie fizykalne obejmujące badanie odbytnicy, by upewnić się, że nie ma fizycznej blokady. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie prześwietlenia w celu wykrycia ciał obcych, takich jak kości lub narośla. W większości przypadków lewatywa, leki lub zmiana diety rozwiążą problem, ale w zależności od przyczyny konieczna może być również operacja lub długotrwałe leczenie.
Zapobieganie zaparciom
Jak zawsze w przypadku zwierząt, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Utrzymanie szczupłej sylwetki psa i wspomaganie jego aktywności przez całe życie są kluczowe dla zdrowia, w tym zdrowia układu pokarmowego. Podawanie psu kompletnej i zbilansowanej karmy dobrej jakości jest również bardzo ważne, gdyż pomaga ona zapobiegać zaburzeniom trawienia, w tym zaparciom. Upewnij się, że pies ma zawsze dostęp do dużej ilości świeżej wody. Jeśli martwisz się, że nie pije wystarczająco dużo, możesz namoczyć jego karmę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości lub zmartwień skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Zawsze cieszymy się, że możemy pomóc i uważamy, że zawsze lepiej jest dmuchać na zimne.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA