Hill's Pet Nutrition

Problemy z układem moczowym u kotów

Problemy z układem moczowym u kotów to często przewlekłe schorzenia wymagające opieki przez całe życie. Wiele z nich może być spowodowanych przez stres lub różne czynniki środowiskowe i mogą mieć przełożenie na relację między kotem, a jego opiekunem. Na szczęście, karma dla kotów wspierająca zdrowie układu moczowego może odegrać ważną rolę w leczeniu tych schorzeń, pomagając w ograniczaniu ryzyka przyszłych, nieprzyjemnych wypadków i powrocie kota do normalnego korzystania z kuwety.

Jako część wszechstronnego planu leczenia obejmującego stworzenie kojącego środowiska domowego, karma dla kotów wspierająca zdrowie układu moczowego może pomagać kotom powrócić do normalnego życia, aby mogły ponownie uczestniczyć w życiu rodzinnym.

„DLACZEGO MÓJ KOT WSZĘDZIE SIUSIA?”

ZROZUMIEĆ NIEZROZUMIAŁE SCHORZENIE

Ponieważ oddawanie moczu poza kuwetą jest nierzadko mylone z problemem dotyczącym zachowania kota, mimo że jest często skutkiem schorzenia wymagającego leczenia, ten i podobne problemy z układem moczowym należą do najbardziej niezrozumiałych kocich problemów ze zdrowiem. Niestety, te problemy mogą czasem obciążać relację między nawet najbardziej kochającymi kotami i ich opiekunami. Dlatego właśnie tak ważna jest umiejętność rozpoznawania objawów schorzeń układu moczowego, która pozwoli podejmować oparte na faktach decyzje na temat stanu zdrowia ich układu moczowego.

ZWRACAJ UWAGĘ NA OBJAWY SCHORZEŃ UKŁADU MOCZOWEGO KOTA

Mimo że problemy kota z układem moczowym mogą być dla Ciebie stresujące, często są one równie bolesne dla Twojego pupila. Ponieważ koty często cierpią w ciszy, borykając się z problemami z układem moczowym, mogą męczyć się przez jakiś czas, zanim ktokolwiek to zauważy i zdiagnozuje ich stan. Przedstawiamy kilka kluczowych objawów, na które należy zwracać uwagę, jeśli podejrzewa się, że kot może cierpieć na zaburzenia funkcjonowania układu moczowego.

Wypadek w domu Ikona
WYPADKI W DOMU

Jeśli dorosłemu kotu często zdarzają się „wypadki” lub oddaje on mocz w nietypowych miejscach, może to być objawem kilku powszechnie występujących schorzeń układu moczowego, które często można opanować z pomocą lekarza weterynarii.

Ikona bólu podczas oddawania moczu
MIAUCZENIE PODCZAS ODDAWANIA MOCZU

Jeśli kot wysila się podczas oddawania moczu lub wydaje w kuwecie odgłosy wskazujące na ból i dyskomfort, może to wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego kotów (FIC), kamicę moczową lub nawet zatkanie cewki moczowej.

Ikona krwi w moczu
KREW W MOCZU

Umów kota na wizytę u lekarza weterynarii, jeśli odkryjesz krew w kuwecie lub moczu kota. Kot oddający mocz z krwią to poważny objaw FIC, kamicy moczowej lub zatkania cewki moczowej, a wszystkie te problemy wymagają szybkiej interwencji.

Ikona częstego oddawania moczu
CZĘSTE ODDAWANIE MOCZU

Jeśli kot oddaje mocz po trochu i spędza więcej czasu w kuwecie niż zwykle, niezwłocznie porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem weterynarii. Może to wskazywać na zator cewki moczowej, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarza.

GET THE TIPS YOU NEED TO HELP YOUR CATSign up to receive ongoing information to help manage your cat’s urinary issues.

Sign Up Now

Tabela przyczyn problemów z układem moczowym u kotów

PROBLEMY Z UKŁADEM MOCZOWYM CZĘSTO WYSTĘPUJĄCE U KOTÓW

Mimo że wiele osób zakłada, że za problemy z układem moczowym u kota odpowiadają infekcje dróg moczowych, istnieją częściej występujące schorzenia, na które może cierpieć kot - co obejmuje wszystko, od kamieni moczowych, przez zatory, po FIC - odpowiadające za 85% objawów ze strony dolnych dróg moczowych u kotów. Metoda leczenia kota różni się w zależności od postawionej diagnozy. Karma dla kotów wspierająca zdrowie układu moczowego stanowi kluczową część długoterminowej kuracji oraz ogranicza ryzyko wystąpienia problemów w przyszłości. 

LECZENIE PROBLEMÓW Z UKŁADEM MOCZOWYM U KOTA

Jeśli chodzi o schorzenia układu moczowego, nie istnieje jedno idealne rozwiązanie. Dlatego tak ważna jest bliska współpraca z lekarzem weterynarii w celu określenia najlepszego sposobu postępowania z uwzględnieniem unikalnych potrzeb Twojego kota.

Najlepsze efekty leczenia kotów ze zdiagnozowanym schorzeniem układu moczowego uzyskuje się poprzez całościowe i szerokie podejście do problemu, tj. leki weterynaryjne, odpowiednia karma wspierająca zdrowie układu moczowego, jak i w razie potrzeby zabiegi chirurgiczne. Ale pamiętaj, że nawet przy zastosowaniu najlepszej terapii, u niektórych kotów objawy mogą nawracać lub mogą okresowo pojawiać się epizody choroby.

Ikona odżywiania
ŻYWIENIE

W przypadku większości schorzeń układu moczowego kotów, żywienie stanowi standardowy element leczenia, ponieważ może pomagać w ograniczaniu ryzyka przyszłych epizodów. Karma wspomagająca zdrowy stan układu moczowego powoduje ograniczenie spożycia niektórych minerałów, jak wapń, fosfor i magnez, które mogą powodować powstawanie kryształów w moczu. Niektóre karmy mają nawet specjalny skład pomagający zwierzętom wrażliwym na stres, co pozwala unikać problemów z układem moczowym.

Ikona środowiska
WZBOGACENIE ŚRODOWISKA

Epizody problemów z układem moczowym są nierzadko powodowane przez czynniki stresogenne w otoczeniu kota. Możesz pomóc ukoić nerwy zestresowanego kociego towarzysza, tworząc ciche środowisko domowe, zapewniając kotu drapak i miejsce do wspinania, lub po prostu okazując mu więcej czułości i uwagi.

Ikona leków
LEKI

W zależności od konkretnych potrzeb kota, lekarz weterynarii może przepisać leki, aby pomóc kotu przejść przez ostry okres choroby. Zwykle leki mają na celu pomoc kotu w radzeniu sobie z bólem związanym z jego schorzeniem, a opiekun pomaga kotu powrócić do zdrowia, stosując odpowiednie żywienie i tworząc odpowiednie otoczenie.

ZASOBY I PORADY

Leczenie schorzeń układu moczowego kotów jest często skomplikowane i nadal trwają badania dotyczące tych złożonych problemów zdrowotnych. Aby uzyskać więcej informacji na temat stanu swojego kota, a także by pomóc zapewnić mu najlepszą opiekę na przyszłość, zapoznaj się z tymi pomocnymi materiałami przygotowanymi przez nasz zespół lekarzy weterynarii

1Lekcharoensuk C, Osborne CA, Lulich JP. Epidemiologic study of risk factors for lower urinary tract diseases in cats. J Am Vet Med Assoc. 2001;218(9):1429-1435.

Zapytaj lekarza weterynarii o żywienie wspomagające zdrowie układu moczowego, zapewniające krok naprzód w stronę najlepszego życia.