Dlaczego mój kot oddaje mocz z krwią?

Opublikowany przez DR. LACI SCHAIBLE
medical badge Recenzja i korekta: DR. Emma Milne .
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Widok kota sikającego krwią może być bardzo niepokojący. Choć nie jest to coś, czego chciałoby się być świadkiem, krew w kocim moczu jest dość powszechna. Hematuria, czyli naukowa nazwa krwi w moczu, może być spowodowana problemami z drogami moczowymi lub procesami chorobowymi w innych częściach ciała, które mogą wpływać na drogi moczowe lub nerki.

Krew w moczu kota: Objawy, na które należy zwrócić uwagę

Krwiomocz może być tak oczywisty jak krew lub skrzepy krwi w moczu, ale nie zawsze jest tak samo widoczna. Większość przypadków krwiomoczu rozpoznaje się na poziomie mikroskopowym w moczu, który wydaje się mieć normalny kolor. W tych przypadkach występuje tylko niewielka ilość krwi. Hematuria może spowodować, że mocz zmieni kolor na różowy lub czerwony.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii, niektóre z innych oznak, które możesz zaobserwować wraz ze zmianą koloru moczu, to:

  • Zwiększone pragnienie
  • Zwiększone oddawanie moczu
  • Trudności w oddawaniu moczu
  • Wokalizacja podczas przebywania w kuwecie
  • Wielokrotne wchodzenie i wychodzenie z kuwety
  • Wypadki z oddawaniem moczu poza kuwetą
  • Niemożność całkowitego oddania moczu (nagły przypadek medyczny)
  • Siniaki na skórze w postaci widocznych siniaków lub małych kropek
  • Krwawienie z miejsc takich jak nos, dziąsła, oczy, uszy lub odbyt, a także krwawe wymioty lub kał

Kot korzystający z toalety, kot w kuwecie, do robienia kupy lub oddawania moczu, robienie kupy w czystej piaskowej toalecie. Kot patrzący na własną kupę w niebieskiej kuwecie. Kot w domu.

Przyczyny obecności krwi w moczu

Problemy z drogami moczowymi mogą dotyczyć górnej części — nerek i moczowodów — lub dolnej części — pęcherza i cewki moczowej, lub oczywiście obu. Wszystkie te czynniki mogą powodować obecność krwi w moczu. Większość przypadków, które widzimy, dotyczy dolnej części układu moczowego i dlatego zgrupowaliśmy te choroby razem, nazywając je chorobą dolnych dróg moczowych kotów lub FLUTD.

Niektóre przyczyny obecności krwi w moczu są znacznie częstsze niż inne. Najczęstszą z nich jest tzw. idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego u kotów (Feline Idiopathic Cystitis, FIC). Wielu lekarzy weterynarii nazywa to po prostu „stresowym zapaleniem pęcherza moczowego”, ponieważ występuje ono zazwyczaj u kotów, które nie są w pełni zrelaksowane w swoim środowisku domowym. Więcej o tym powiemy później. Inną częstą przyczyną są kryształy lub kamienie w pęcherzu moczowym lub nerkach. Najczęściej są one związane z FIC, a czasem wynikają z innych problemów w organizmie, takich jak choroby nerek lub, co zdarza się rzadko u kotów, infekcje układu moczowego.

Aby jak najskuteczniej leczyć kota, lekarz weterynarii będzie musiał ustalić dokładną przyczynę pojawienia się krwi w moczu lub innych objawów u kota. Zazwyczaj oznacza to pobranie próbki moczu w celu sprawdzenia pH, stężenia moczu oraz obecności kryształów lub jakiejkolwiek infekcji. Może być również konieczne pobranie próbki krwi, aby upewnić się, że nie występują żadne poważne problemy, takie jak choroby nerek. Konieczne będzie też dokładne poznanie trybu życia Twojego kota, ponieważ koty trzymane w domu i koty żyjące z innymi kotami są znacznie bardziej narażone na stresowe zapalenie pęcherza niż koty samotne, które mają dostęp do środowiska zewnętrznego. Ważne są też informacje, co Twój kot zwykle je, ponieważ jedzenie jest ważnym elementem leczenia tych problemów.

Leczenie FLUTD i krwi w moczu.

Jak w przypadku wszystkich chorób, właściwe leczenie zależy od dokładnej przyczyny. Konieczne będzie zajęcie się chorobami podstawowymi, ale w większości przypadków choroby układu moczowego korzystna jest zmiana diety i zwrócenie szczególnej uwagi na przyjmowanie wody. Niektóre pokarmy są stosowane do rozpuszczania pewnych rodzajów kryształów i kamieni, co zapobiega ich nawrotom. Niektóre rodzaje kamieni będą musiały być usunięte za pomocą operacji, ponieważ nie można ich rozpuścić. W takich przypadkach zwykle przechodzi się na formułę żywieniową, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się kamieni. Pokarmy przeznaczone dla osób z problemami układu moczowego mają nieco zmieniony poziom minerałów. Dodano do nich oleje omega, które pomagają w leczeniu stanów zapalnych, a niektóre zawierają także naturalne dodatki o działaniu uspokajającym.

Przyjmowanie wody jest bardzo ważne dla wszystkich kotów z problemami układu moczowego. Koty pochodzą od krewnych żyjących na pustyni i mają naturalnie bardzo skoncentrowany mocz. To zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kryształów i kamieni. Upewnienie się, że koty piją dużo, pomaga przepłukać system i zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Wiele kotów je tylko suchą karmę i to jest w porządku, ale mokra karma to łatwy sposób na zwiększenie ilości pobieranej wody. Niezależnie od tego, czy podajesz karmę mokrą czy suchą, ważne jest, aby w wielu miejscach w domu dostępna była duża ilość świeżej wody. Oznacza to, że Twój kot lub koty nie muszą oddalać się, aby napić się wody. Niektóre koty uwielbiają pić bieżącą wodę, a fontanny dla kotów mogą im w tym pomóc.

Jeśli chodzi o FIC i stres, lekarz może poprosić Cię o wprowadzenie pewnych zmian w domu, aby wspomóc działanie karmy i sprawić, że kot poczuje się bardziej zrelaksowany. Co należy wziąć pod uwagę:

  • Upewnij się, że wszystkie koty mają dostęp do misek z jedzeniem i wodą, które nie znajdują się obok siebie. Ogólną zasadą jest posiadanie jednej miski dla każdego kota oraz przynajmniej jednej dodatkowej. Powinny one znajdować się w wielu różnych miejscach, aby nawet najbardziej płochliwy kot mógł spokojnie jeść i pić.
  • Jeśli nie masz jeszcze kuwety, zaoferuj ją kotu. Również w tym przypadku najlepiej jest mieć o jedną kuwetę więcej niż liczba kotów, które posiadasz. Powinny one znajdować się w cichych, ustronnych miejscach, z dala od jedzenia i wody.
  • W miarę możliwości zapewnij kotom dostęp do wyjścia na zewnątrz, aby mogły odkrywać i wybierać miejsca, w których chcą skorzystać z toalety.
  • Upewnij się, że wszystkie Twoje koty mają dużo wysokich kryjówek. Umieszczenie półek lub mebli w korytarzach może również dać kotom możliwość unikania innych kotów, za którymi nie przepadają!

Bardzo ważne jest, aby Twój kot jadł dobrze zbilansowaną karmę, która jest pełnoporcjowa i przeznaczona dla danego etapu życia (nie tylko dla „wszystkich” etapów życia). Niektóre pokarmy mogą zawierać duże ilości minerałów, które mogą przyczynić się do powstawania kryształów i kamieni, co z kolei może przyczynić się do choroby dolnych dróg moczowych.

Koty z FLUTD występują często, ale jeśli zauważysz, że kot oddaje mocz z krwią, nigdy nie wysuwaj przypuszczeń. Zawsze najpierw zgłoś się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć choroby, które można leczyć, i pamiętaj, że niemożność oddania moczu jest stanem zagrożenia życia.

Informacja o autorce

Dr. Laci Schaible

Dr. Laci Schaible jest lekarką weterynarii, zajmującą się małymi zwierzętami, i pisarzem weterynaryjnym. Otrzymała wiele nagród za swoje zaangażowanie w edukację właścicieli zwierząt i jest uznawana za czołowego eksperta w dziedzinie telezdrowia weterynaryjnego.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty