Niedrożność układu moczowego u kocurów: Przyczyny, objawy i leczenie

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zatkanie dróg moczowych jest bolesnym i zagrażającym życiu stanem, który zazwyczaj dotyka kocurów. Jeśli Twój kot cierpi na niedrożność układu moczowego, oznacza to, że jego cewka moczowa —przewód odprowadzający mocz z pęcherza do penisa i na zewnątrz ciała— jest zablokowana przez korek złożony z minerałów i komórek. Kiedy cewka moczowa jest zablokowana i mocz nie może wydostać się z ciała, pęcherz staje się przepełniony lub „rozciągnięty”. Jeśli niedrożność trwa zbyt długo, nerki mogą zacząć puchnąć i ulec uszkodzeniu, a w końcu może dojść do pęknięcia pęcherza, co spowoduje wyciek moczu do jamy brzusznej kota.

Niedrożność moczu u kotów jest dość powszechna, zwłaszcza wśród wykastrowanych kocurów; dlatego kluczowe jest, aby opiekunowie zwierząt zwracali uwagę na wszelkie oznaki tego stanu. Im szybciej kot otrzyma odpowiednie leczenie, tym większe prawdopodobieństwo, że wyzdrowieje.

Przyczyny niedrożności dróg moczowych u kota

Wysterylizowane kocury są szczególnie podatne na niedrożność dróg moczowych, ponieważ mogą mieć wąskie cewki moczowe – tak wąskie, że mimowolne skurcze mięśni cewki moczowej mogą zablokować przepływ moczu. Cewka moczowa kota może również zostać zablokowana przez małe kamienie moczowe lub przez korki moczowe: mieszaninę komórek wyściełających pęcherz moczowy, śluzu i kryształów utworzonych z minerałów zawartych w moczu. Dodatkową przyczyną niedrożności dróg moczowych jest podawanie pokarmu o wysokiej zawartości magnezu lub obecność choroby zwanej idiopatycznym zapaleniem pęcherza u kotów (FIC).

Objawy i diagnoza niedrożności dróg moczowych u kota

Najczęstszym objawem tego, co nazywane jest „zablokowanym kotem”, jest pójście do kuwety w celu oddania moczu, ustawienie się w pozycji i brak wypróżnienia się. Twój kot może też wyglądać nieswojo lub piszczeć, kiedy próbuje oddać mocz. Jeśli niedrożność będzie się utrzymywać, u kota rozwinie się coś, co lekarze weterynarii nazywają „mocznicą”, która jest spowodowana gromadzeniem się w organizmie wszystkich toksyn, które normalnie wydalane są z moczem. W takiej sytuacji, koty mogą też ukrywać się lub unikać kontaktu z człowiekiem.

Lekarz weterynarii postawi diagnozę na podstawie historii choroby, badania fizycznego, badań krwi i moczu oraz ewentualnie badania rentgenowskiego lub ultrasonograficznego jamy brzusznej. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot ma infekcję pęcherza (co w rzeczywistości jest dość rzadkie u kotów), lekarz może pobrać próbkę moczu na posiew.

Leczenie niedrożności dróg moczowych

Jeżeli Twój kot ma niedrożny układ moczowy, powinien być natychmiast hospitalizowany w celu podjęcia leczenia ratunkowego. Personel weterynaryjny może założyć cewnik dożylny, aby dostarczyć kotu płyny i leki. Następnie kot zostanie poddany sedacji i zostanie mu założony cewnik moczowy w celu usunięcia niedrożności i opróżnienia pęcherza. Następnie cewnik pozostawia się na miejscu przez kilka dni, aby cewka moczowa mogła się zagoić, a kot mógł dojść do siebie. Większość „zablokowanych kotów” jest hospitalizowana przez kilka dni.

Kiedy Twój kot będzie normalnie oddawał mocz, będzie można zabrać go do domu. Lekarz weterynarii prawdopodobnie przepisze mu antybiotyki, leki przeciwbólowe i/lub rozluźniające cewkę moczową, a także zaleci karmę leczniczą opracowaną z myślą o zdrowiu układu moczowego, ze względu na wcześniejsze cewnikowanie, oraz aby zapobiec nawrotom FIC i kamieni moczowych.

Widok z góry na szarego kota wystawiającego głowę z kuwety.

Zapobieganie niedrożności dróg moczowych u kocurów

Niestety, gdy u kocura dojdzie do niedrożności dróg moczowych, istnieje większe ryzyko, że to się powtórzy. Przy pierwszych oznakach problemów z układem moczowym należy porozmawiać z lekarzem weterynarii na temat doboru odpowiedniego żywienia, aby lepiej wspierać zdrowie układu moczowego kota i zmniejszyć ryzyko nawracających problemów. W często nawracających przypadkach lekarz może również zasugerować wykonanie uretrostomii u kota – zabiegu polegającego na utworzeniu otworu w cewce moczowej powyżej miejsca pojawienia się niedrożności, aby umożliwić normalne odprowadzanie moczu.

Spożywanie wody jest ważnym elementem wypłukiwania zanieczyszczeń z organizmu kota i zapobiegania niedrożności; spróbuj podać mu wodę z poidełka zamiast z miski, aromatyzując drugą miskę sokiem z tuńczyka i przestawiając go na karmę z puszki, jeśli obecnie je suchą.

Odżywianie może również odgrywać ważną rolę w zapobieganiu powstawaniu niedrożności. Jeśli Twój kot ma już problemy ze zdrowiem układu moczowego, lecznicza karma dla kotów może pomóc mu rozpuścić kryształy lub zmniejszyć prawdopodobieństwo tworzenia się nowych oraz utrzymać zdrowe pH moczu, co przyczynia się do ogólnego zdrowia układu moczowego. Karma ta jest dostępna u lekarza weterynarii i powinna być podawana pod nadzorem lekarza weterynarii; zapytaj lekarza, czy karma dla kotów Prescription Diet może być odpowiednia dla Twojego kota.

Rola stresu

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na choroby dolnych dróg moczowych kotów (FLUTD) jest stres, dlatego przy ocenie problemów z układem moczowym należy wziąć pod uwagę poziom stresu kota. Koty są podatne na zaburzenia dolnego odcinka układu moczowego związane ze stresem, znane również jako idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego u kotów (FIC), które może doprowadzić do jego niedrożności. Zmniejszenie stresu u kota może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dolnych dróg moczowych, w tym niedrożność cewki moczowej.

Twój kot może być zestresowany, jeśli:

  • Jest znudzony
  • W domu jest zbyt wiele kotów i muszą one konkurować o zasoby (np. samotny czas przy kuwecie lub rywalizacja o jedzenie i wodę)
  • Inne koty znęcają się nad nimi
  • Jego kuweta jest brudna

Wizyty gości, przenoszenie mebli lub remont również mogą zestresować kota. Jeśli Twój kot ma problemy z niedrożnością układu moczowego, zastanów się, czy jest coś, co może powodować u niego stres, a następnie spróbuj wyeliminować te czynniki. Oto kilka wskazówek, jak wyeliminować stres u kota:

  • Zapewnij kotu mnóstwo zabawek, które go zaangażują.
  • Upewnij się, że w domu jest o co najmniej jedną kuwetę więcej niż liczba kotów, aby miały one trochę prywatności do załatwiania swoich spraw. Upewnij się, że te kuwety są oddzielone w całym domu. Należy również pamiętać o codziennym czyszczeniu kuwet.
  • Zadbaj też o to, by na każdego kota przypadała jedna miska. Zastanów się, czy Ty chciałbyś dzielić się swoim talerzem z kimś innym?
  • Zapewnij swojemu kotu grzędę lub legowisko. Koty uwielbiają przebywać wysoko, gdzie mogą wszystko widzieć i gdzie mają zapewnioną prywatność.
  • Na koniec, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o niektórych karmach leczniczych, które zostały opracowane w celu opanowania reakcji stresowej u kotów.

Chociaż zatkanie cewki moczowej jest powszechne wśród wykastrowanych kocurów, nie musi być ono problemem dla Twojego kotka. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby ustalić najlepszą metodę leczenia dla Twojego kota.

Informacja o autorce

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten

Dr Sarah Wooten ukończyła Szkołę Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis w 2002 r. Dr Wooten, członkini Amerykańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Weterynaryjnych, dzieli swój czas zawodowy między prowadzeniem gabinetu weterynaryjnego dla małych zwierząt w Greeley, w stanie Kolorado, wystąpienia publiczne na tematy związane z powiązanymi zagadnieniami, doradztwo i komunikację z klientem oraz pisanie. W wolnym czasie lubi biwakować z rodziną, jeździć na nartach, nurkować i brać udział w triathlonach.


Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Powiązane artykuły

Powiązane produkty