Częste obawy związane z nadwagą u kota

Opublikowany przez Chrissie Klinger
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Martwisz się, że Twój kot przybrał na wadze? Ludziom łatwo jest się zorientować, że przybrali na wadze, gdy ich ubrania stają się nieco przyciasne, ale jeśli chodzi o Twojego kociego przyjaciela, to Twoją rolą jest rozpoznanie znaków ostrzegawczych. Jeśli Twój kot powinien schudnąć, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Rozpoznanie otyłości u kota

Widując kota codziennie, nie zawsze łatwo jest zauważyć, że jego waga uległa zmianie, zwłaszcza w przypadku ras o dłuższej sierści. Z tego względu, ważne jest, by monitorować wagę kota przez całe życie. Wykrycie, że kot traci lub przybiera na wadze da Ci dużą przewagę już na samym początku i pozwoli uzyskać pomoc, zanim będzie za późno.

Uwierz lub nie, ale utrata wagi u kota również powinna budzić niepokój. Zmiana wagi - niezależnie w którą stronę - może być objawem choroby. Podobnie też niewłaściwa waga może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Jeśli Twój kot przejawia objawy jakichkolwiek problemów zdrowotnych, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Określi on, czy kot powinien nieco zrzucić wagę, by poprawić swój stan zdrowia, i sprawdzi, czy nie występują u niego inne niepokojące problemy zdrowotne.

Brak aktywności

Innym objawem mogącym świadczyć o nadwadze u kota jest zmniejszona aktywność. U wysterylizowanych lub wykastrowanych kotów mogą występować objawy spowolnionego metabolizmu, co oznacza, że kot może stać się mniej aktywny i będzie miał mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne. Jeśli ilość podawanych kalorii nie zostanie odpowiednio dostosowana, kot może stale przybierać na wadze i stać się otyły.

Przy monitorowaniu poziomu aktywności kota powinno się także uwzględnić jego wiek. Zwykle koty stają z wiekiem się mniej aktywne, a więc mogą potrzebować mniejszej ilości pożywienia. Czasem opiekunowie, którzy odpowiednio dostosowali ilość podawanej karmy, zauważają wzrost poziomu aktywności u kotów.

Przekarmiasz kota?

Pierwszym krokiem, by pomóc kotu schudnąć w prawidłowy sposób, jest kontrolowanie ilości podawanej karmy. Z pomocą lekarza weterynarii wybierz kompletną i zbilansowaną karmę, która odpowiada obecnemu wiekowi kota i jego potrzebom żywieniowym. (Koty powinny też unikać ludzkiego pożywienia!).

Nie jesteś pewny, jaką ilość karmy powinieneś dawać kotu? Zacznij od zapoznania się z zaleceniami producenta na odwrocie opakowania. Kilka gramów w jedną lub w drugą stronę może stanowić dla kota dużą różnicę, więc dobrym pomysłem jest ważenie porcji za pomocą wagi kuchennej, by jak najdokładniej wymierzyć podawaną porcję. 

Jeśli to możliwe, należy rozdzielić dzienną dawkę pokarmu dla kota na 4 do 6 posiłków. Ma to korzystny wpływ na trawienie i pomaga kotu utrzymać uczucie sytości przez cały dzień. Podajniki jedzenia z wbudowanym minutnikiem mogą być naprawdę przydatne, gdy jesteś poza domem, a nawet kiedy śpisz!

Skonsultuj odpowiednią ilość i częstotliwość podawania pokarmu ze swoim lekarzem weterynarii. Chociaż ogólne informacje dotyczące dawkowania znajdują się na odwrocie opakowania, lekarz weterynarii jest najlepszą osobą, by określić rodzaj i ilość karmy, jaką kot powinien przyjmować, żeby schudnąć lub utrzymać zdrową wagę. 

Po ustaleniu odpowiedniej ilości karmy i harmonogramu karmienia, do rutyny kota należy włączyć odpowiednie (i jednocześnie zabawne) ćwiczenia.

Pomóż kotu schudnąć

Samo dostosowanie diety może pomóc kotom uniknąć otyłości, ale w większości przypadków potrzebne jest połączenie diety oraz ćwiczeń. Zabawa z kotem to świetny sposób na stymulowanie go, zapewnienie mu ruchu i wzmocnienie łączącej was więzi.

Koty są z natury drapieżnikami, dlatego też ważne jest, żeby mogły wykorzystywać ten instynkt podczas zabawy. Wprowadzenie nowych, kreatywnych zabaw, takich jak gra w chowanego czy ustawienie w domu małego toru przeszkód, może przysporzyć wiele radości zarówno kotom, jak i ich opiekunom. Jeśli nie masz w domu prostych przedmiotów, którymi kot chciałby się bawić, kilka nowych zabawek może zwiększyć jego zaangażowanie i sprawić, że będzie on bardziej aktywny. Sprawdź naszą listę pomysłów na zabawy z kotem, żeby zapewnić mu ruch.

Zacznij od zachęcenia kota do kilkuminutowej zabawy kilka razy dziennie. W ciągu następnych paru tygodni postaraj się zapewnić kotu zabawę kilka razy dziennie. Koty z natury spędzają na jednorazowej zabawie około pięć minut, więc lepiej jest cieszyć się kilkoma krótkimi zabawami, niż wymuszać zabawowy maraton.

Każdy wzrost aktywności może pomóc kotu z nadwagą schudnąć, a nawet utrzymać zdrową wagę. Dzięki odpowiedniej diecie i utrzymaniu bardziej aktywnego trybu życia, Twój kot będzie cieszył się zdecydowanie wyższą jakością życia , czyli tym, czego wszyscy opiekunowie zwierząt pragną dla swoich kochających towarzyszy.

Kroki do utrzymania zdrowej wagi

Utrzymanie prawidłowej wagi kota nie tylko poprawia jakość jego życia, ale też pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Według stowarzyszenia PFEMA, opiekunowie zwierząt wydają co roku miliony na walkę z problemami zdrowotnymi spowodowanymi otyłością. Niezależnie od tego, czy Twój kot aktualnie cierpi na otyłość, wykazuje sygnały ostrzegawcze mogące świadczyć o nadwadze, czy po prostu obawiasz się, że może mieć on tendencję do otyłości, podjęcie kroków w celu kontrolowania ilości spożywanego pokarmu i poziomu aktywności u kota będzie korzystne dla całej rodziny. 

Aby kot utrzymał zdrową wagę, należy stale monitorować jego poziom aktywności, odpowiednio ważyć jego dzienną dawkę pokarmu i regularnie prosić lekarza weterynarii o ocenę wagi i potrzeb żywieniowych kota. Warto też zapytać lekarza weterynarii o karmę przeznaczoną specjalnie dla kotów wykastrowanych lub wysterylizowanych. Karma ta jest odpowiednia dla spowolnionego metabolizmu kota, co zmniejsza ryzyko przybierania na wadze.

Informacja o autorce

Photo bio Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger jest edukatorką, matką i opiekunką zwierząt pasjonującą się zdrowym i ekologicznym stylem życia.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty