Co powoduje przyrost wagi u kotów?

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Większość z nas obserwuje swoją talię i wie jak łatwo kilka nadprogramowych przekąsek może wpłynąć na naszą wagę! Jest to równie łatwe w przypadku kotów, zwłaszcza że podawanie pokarmu sprawia, że między ludźmi a zwierzętami wytwarza się więź. Jako że waga zmienia się stopniowo, nawet najbardziej zadbany kot może w łatwy sposób niepostrzeżenie nabawić się nadwagi, a nawet otyłości.

Oprócz oczywistych przyczyn, takich jak zbyt duża ilość pokarmu, za mała ilość ćwiczeń i nadmierna ilość smakołyków, może to być spowodowane również innymi czynnikami:

  • W miarę upływu lat, koty zwykle stają się mniej aktywne, a więc potrzebują mniejszej ilości kalorii, by utrzymać wagę. 
  • Zabiegi kastracji i sterylizacji zmieniają metabolizm kotów, przez co łatwiej jest im przybrać na wadze.
  • Czasem przyrost masy ciała związany jest z pewnymi schorzeniami, które wymagają leczenia.
  • Czynniki środowiskowe mogą wpływać na wagę kota. Na przykład, jeśli przeprowadzisz się do nowej okolicy, kot może obawiać się wychodzenia na zewnątrz lub stać się samotnikiem, jeśli w domu pojawi się nowe zwierzę lub dziecko, przez co będzie zużywał mniej energii.

Oznaki świadczące o tym, że Twój kot może przybierać na wadze

Istnieje wiele sposobów, żeby stwierdzić, czy kot ma nadwagę:

  • Ciaśniejsza obroża. 
  • Powolne ruchy.
  • Problemy z chodzeniem.
  • Duszność.
  • Wzmożona senność.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, udaj się do lekarza weterynarii. Co więcej, możesz nabrać przewagi i temu zapobiec dzięki regularnemu ważeniu kota. 

Gdy Twój kot był mały, lekarz weterynarii prawdopodobnie śledził jego wagę w miarę dorastania. Jednak po kastracji koty często pojawiają się u weterynarza tylko raz w roku na corocznej wizycie kontrolnej. W tym czasie wiele może się zmienić!

Świetnym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku regularnego ważenia kota. Większość lekarzy weterynarii chętnie oferuje w klinice bezpłatną kontrolę masy ciała. Jednak jeśli Twój kot nie lubi podróży do kliniki, możesz go zważyć w domu przy użyciu wagi łazienkowej. Jeśli Twój kot jest spokojny i wyluzowany, możesz umieścić go bezpośrednio na wadze. Możesz go też zważyć w jego koszu, a następnie zważyć sam kosz i odjąć jego wagę, by w ten sposób uzyskać wagę kota.

Bardzo przydatne jest wyrobienie sobie nawyku comiesięcznego ważenia kota. Pozwoli Ci to zauważyć przyrost i utratę masy ciała kota, co może być wczesnym objawem przyrostu wagi lub innych chorób. Jeśli uda Ci się wcześnie zauważyć przyrost masy ciała u kota, łatwiej będzie Ci się z nim uporać, co pozwoli na obniżenie ryzyka wystąpienia schorzeń związanych z nadwagą.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wagi swojego kota, udaj się do lekarza weterynarii. Może on zalecić mniej kaloryczną karmę lub coś bardziej dostosowanego do stylu życia i wieku kota oraz sprawdzić, czy u kota nie występują inne problemy zdrowotne, które mogłyby wymagać uwagi. Jeśli istnieje medyczna przesłanka do zmiany wagi u kota, najlepiej jest jak najszybciej rozpocząć leczenie. Twój lekarz weterynarii nigdy nie będzie Cię osądzał za zadawanie pytań i ostrożność.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS

Powiązane artykuły

Powiązane produkty