Dlaczego kot nie korzysta z kuwety

Jeżeli kot zmienia swoje "toaletowe" nawyki i przestaje korzystać z kuwety, zwykle ma ku temu wyraźne powody. Nawet jeżeli zaczął załatwiać swoje sprawy w innym miejscu w domu.

Long-haired white and gray cat in red collar sitting.

Najczęstsze przyczyny i rozwiązania niektórych problemów:

Brudna kuweta:

Koty nie lubią korzystać z mocno zabrudzonej kuwety. Rozwiązanie – kuwety powinny być dokładnie myte co kilka dni, a za każdym razem gdy usunie się odchody, należy dosypać świeżego żwirku.

Zniechęcający zapach żwirku:

Rozwiązanie – Stosowanie zapachowego żwirku, odświeżaczy powietrza czy środków dezynfekcyjnych może zniechęcić wrażliwego na zapachy kota do korzystania z kuwety. Używaj łagodnego detergentu i ciepłej wody albo specjalnego środka do czyszczenia kuwety. Koty uczące się korzystania z kuwety muszą na początku powiązać ją z właściwym miejscem załatwiania potrzeb, a zbyt częste mycie może osłabić takie skojarzenia.

Niewłaściwy rodzaj żwirku:

Rozwiązanie – Zmiana konsystencji lub typu żwirku może zniechęcić kota do korzystania z kuwety. Duże kawałki drewna sprawdzają się w przypadku kociąt, ale gdy zwierzę stanie się cięższe, chodzenie po nich może mu sprawiać dyskomfort. Koty preferują drobnoziarnisty żwirek o konsystencji piasku bez zapachu odświeżacza. Jeżeli planujesz zmianę rodzaju żwirku, mieszaj stopniowo stary z nowym przez tydzień i obserwuj reakcję kota.

Umiejscowienie kuwety:

Rozwiązanie – Jeżeli kuweta stoi w miejscu, w którym kotu mogą przeszkadzać pies, dziecko lub inne koty, korzystając z niej nie będzie czuł się komfortowo. Może sobie w zamian poszukać przytulniejszego miejsca za telewizorem. Koty nie lubią korzystać z kuwety znajdującej się obok hałasującej pralki czy suszarki. Postaw kuwetę w cichym zakątku, z którego kot może patrzeć tylko w jednym albo dwóch kierunkach na raz, a nie na otwartej przestrzeni czy w przejściu. Miska z jedzeniem znajdująca się obok kuwety zniechęci kota do korzystania z niej, dlatego postaw ją gdzieś indziej.

Rodzaj kuwety:

Rozwiązanie – Niektóre koty wolą bezpieczną zadaszoną kuwetę, podczas gdy inne preferują otwartą, z której łatwiej uciec. Jeżeli używasz odkrytej kuwety, może warto kupić taką z przykrywką i na odwrót. Postawione do góry nogami pudełko z wyciętą jedną ścianą albo odpowiednie ustawienie roślin doniczkowych pozwoli zapewnić kotu konieczną prywatność. Niektóre zadaszone kuwety mają przy wejściu klapki, które dla bardziej stresujących się kotów mogą stanowić o jedną przeszkodę za dużo.

Złe skojarzenia:

Rozwiązanie – Czasem kot nie chce korzystać z kuwety, bo miał związane z nią złe doświadczenia. Podawanie leków albo dotykanie kota podczas używania kuwety wystarczy, aby zaczął źle ją sobie kojarzyć. Czasem pomaga przestawienie kuwety w spokojne miejsce.

Wczesne szkolenie:

Kocięta często brudzą w domu gdy są młode i zbyt szybko zapewni im się dostęp do dużych przestrzeni.

Rozwiązanie – Gdy kocięta przybywają do nowego domu, mają za sobą jedynie kilka tygodni nauki korzystania z kuwety udzielanej przez matkę. Nie kontrolują swojego pęcherza i jelit tak dobrze jak dorosłe koty, dlatego ważne, aby mały kociak miał łatwy dostęp do kuwety przez cały czas. Na początku zaleca się zamknięcie kociaka w jednym pokoju, a następnie stopniowe pozwalanie mu na odkrywanie innych pomieszczeń w domu po kilku tygodniach. Każdy moment korzystania z kuwety staje się umocnionym i zakorzenionym zachowaniem, które utrzyma się przez całe jego życie.

Jeżeli potrzebujesz więcej porad lub pomocy w sprawie swojego kota, skontaktuj się z miejscowym lekarzem lub technikiem weterynarii, którzy udzielą Ci więcej informacji.

Powiązane artykuły na temat pielęgnacji zwierząt

 • Jak radzić sobie z kulami włosowymi | Hill's Pet

  Prawie każdy właściciel kota widział kiedyś kulę włosową albo słyszał odgłosy wydawane przez kota próbującego ją wykasłać. Pilobezoary są łatwe do rozpoznania, ponieważ formują się w charakterystyczny cylindryczny zlepek włosów.
 • Zalety kastracji | Hill's Pet

  Kastracja i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne uniemożliwiające kotu rozmnażanie się. Kastracja to właściwe określenie zabiegu usunięcia gonad, czyli jajników w przypadku samicy i jąder w przypadku samca.
 • Czy suchy nos świadczy o chorobie? | Hill's Pet

  Zaniepokojeni właściciele często pytają, czy suchy nos kota świadczy o chorobie. Odpowiedź brzmi: nie. Twój pupil może mieć suchy nos z wielu powodów, niemających nic wspólnego z jego zdrowiem.
 • Czy koty widzą w ciemności? | Hill's Pet

  Od kiedy masz nowego kociaka, wszystkie rzeczy zasłyszane przez lata na temat kotów, nabierają raptem nowego znaczenia.
 • Ciąża u kotów | Hill's Pet

  Jeżeli nie planujesz rozmnażania kota, najlepiej będzie go wykastrować. Ciąża u kotów jest szczególnym wydarzeniem i jeżeli zdecydujesz się pozwolić kotce na posiadanie kociąt, czeka Cię trochę przygód.
 • Czy twój kot ma na wadze? | Hill's Pet

  Wielu właścicieli martwi się, gdy zauważy że ich kot zaczyna przybierać na wadze. Kastrowane koty potrzebują o jedną trzecią mniej jedzenia niż przed zabiegiem i jeżeli się ich nie pilnuje szybko tyją, co stanowi ryzyko dla ich zdrowia.