Sprawy, które należy wziąć pod uwagę, adoptując kota ze schroniska dla zwierząt

Opublikowany przez Jeanne Grunert
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kiedy adoptujesz kota ze schroniska dla zwierząt, nie tylko zyskujesz najlepszego przyjaciela, ale także ratujesz mu życie. Badania sugerują, że co najmniej 131 tys. kotów rocznie trafia do brytyjskich schronisk, a liczba ta prawdopodobnie wzrosła po zniesieniu restrykcji COVID-19. Mając do wyboru tak wiele wspaniałych kotów, przygarnięcie kota ze schroniska ma sens.

Gdzie można adoptować porzuconego kota

Masz wiele możliwości, gdy chcesz adoptować porzuconego kota. Duże organizacje charytatywne zajmujące się opieką nad zwierzętami, takie jak Cats Protection, RSPCA, Battersea Cats’ Home, czy Blue Cross, mają swoje ośrodki w całej Wielkiej Brytanii. Przed adopcją Twój nowy koci przyjaciel będzie zazwyczaj zaszczepiony, zaopatrzony w mikrochip i wykastrowany lub wysterylizowany, albo usługi te mogą być świadczone za niewielką opłatą. Możesz także przeszukać bazę danych Association of Cats and Dogs Homes (ACDH), aby znaleźć schroniska w swojej okolicy, w tym schroniska specjalistyczne, które opiekują się kotami określonych ras lub o określonych potrzebach, np. kotami starszymi, „osieroconymi” lub niepełnosprawnymi.

Każdy ośrodek ustala własne wytyczne dotyczące adopcji i opłat, więc dowiedz się w lokalnym schronisku, jak adoptować kota i co musisz zrobić, zanim zabierzesz go do domu.

Czy koty ze schroniska są problematyczne?

Absolutnie nie! Niektóre koty mogą zostać oddane w wyniku problemów behawioralnych, ale wiele z nich trafia do schronisk nie z własnej winy. W rzeczywistości najczęstszy powód stanowią ich byli rodzice. Mogą zmienić się okoliczności, w których nie mogą dłużej zajmować się kotem, np. przeprowadzić się do nowego domu, gdzie koty nie są dozwolone lub zamieszkać z kimś, kto jest na nie uczulony. Choroba lub śmierć rodzica to kolejne niefortunne powody, dla których kot może trafić do schroniska. Niezależnie od przyczyny, większość schronisk chętnie ujawnia powody, dla których dany kot trafił do adopcji i udziela porad, jak najlepiej zintegrować potencjalnego zwierzęcia z Twoim domem.

Dlaczego warto adoptować kota ze schroniska?

Koty, które potrzebują nowego domu są często doskonałym wyborem dla rodziców, którzy po raz pierwszy zajmują się zwierzętami. Większość z tych kotów mieszkała już w domu i dlatego zna zasady panujące w takim gospodarstwie domowym jak Twoje. Schroniska dla zwierząt zapewniają również szeroką gamę kotów do wyboru, co pozwala na znalezienie idealnego towarzysza dla Twojego stylu życia.

Wiedza o tym, czego można się spodziewać lub przynajmniej z czym dany kot miał do czynienia w przeszłości, to kolejna wielka zaleta adopcji dorosłego kota ze schroniska. Większość schronisk zwraca uwagę na temperament kotów przebywających w nich oraz prowadzi rejestr informacji o zwierzętach oddanych przez opiekunów. Dzięki temu będą mogli wykorzystać te informacje, aby pomóc Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Znajdź swojego kota

Kiedy szukasz uratowanego kota w lokalnym schronisku dla zwierząt, priorytetem powinien być kot, który najlepiej pasuje do Twojego domu, rodziny i stylu życia. Renomowane schroniska adoptują tylko zdrowe zwierzęta, choć niektóre z nich mogą mieć specjalne potrzeby, takie jak specyficzna dieta, codzienne przyjmowanie leków lub udogodnienia w domu. Pamiętaj, aby omówić je z pracownikami schroniska, zanim zakochasz się w kocie, którym możesz nie być w stanie optymalnie się opiekować.

Spędź trochę czasu z kotami, aby poznać ich indywidualne osobowości. Słuchaj rad pracowników schroniska i wolontariuszy, którzy spędzili z kotami dużo czasu.

Proces adopcji

Każde schronisko ma inny proces adopcji kotów, więc przed wyjazdem sprawdź na stronie internetowej organizacji (lub zadzwoń do niej), czy są jakieś szczegóły. Poniższe kroki są dość powszechnymi elementami procesu:

 1. Niektóre schroniska wymagają formularzy, które zawierają nazwisko lekarza weterynarii, numer telefonu i referencje. Jeszcze przed skontaktowaniem się ze schroniskiem poszukaj lokalnego lekarza weterynarii, aby mieć te informacje pod ręką.
 2. Często dostępne koty są prezentowane na stronie internetowej schroniska. Jeśli zobaczysz kota, który Ci się podoba, zadzwoń, aby upewnić się, że nadal tam jest.
 3. Umów się na wizytę w schronisku i spotkanie z kotem.
 4. Zabierz ze sobą prawo jazdy lub inny dowód potwierdzający adres i miejsce zamieszkania. Będziesz też potrzebować środków na pokrycie opłaty adopcyjnej.
 5. Niektóre schroniska oferują zwykłe kartonowe transportery, dzięki którym możesz zabrać kota do domu, ale jeśli masz własny transporter, zabierz go ze sobą. Koty powinny być zawsze przewożone w solidnym transporterze, aby zapewnić im bezpieczeństwo.
 6. Niektóre schroniska wymagają 24-godzinnego okresu oczekiwania, więc możesz nie być w stanie od razu zabrać kota do domu. Pamiętaj, że daje Ci to czas na przemyślenie swojej decyzji, a schronisku czas na przeprowadzenie wywiadu, które potwierdzi, że jesteś miłym i godnym zaufania opiekunem (którym wiesz, że jesteś:-)).
 7. Możesz zostać poproszony(-a) o wypełnienie umowy adopcyjnej, która określa warunki, na jakich możesz zatrzymać kota. Konieczne może być, aby kot był wysterylizowany lub wykastrowany i miał aktualne szczepienia. Możesz również zostać poproszony(-a) o przywiezienie kota do schroniska, jeśli z jakiegoś powodu będzie trzeba szukać dla niego drugiego domu.
 8. W końcu zabierz swojego kota do domu. W jednym pomieszczeniu ustaw kuwetę, miskę z jedzeniem i wodą. Przez kilka pierwszych dni warto ograniczyć kota do jednej części domu, aby przyzwyczaił się do otoczenia. Zapewnij mu zabawki i wiele miejsc do ukrycia się, takich jak kartonowe pudełko lub miękki pojemnik do spania.

Zapoznaj się wcześniej z kosztami

Przyjęcie kota to duże zobowiązanie. Jako rodzic i opiekun będziesz ponosić odpowiedzialność za dobre samopoczucie swojego kota do końca jego życia. Znajomość kosztów i zobowiązań czasowych związanych z posiadaniem kota jest ważną częścią procesu adopcyjnego.

Opłaty adopcyjne to podstawowa inwestycja, która wynosi od 35 do 60 GBP. Zwykle jest ona przeznaczana na pokrycie kosztów kastracji, sterylizacji, mikrochipowania i/lub szczepienia kota, chociaż niektóre schroniska mogą wymagać, abyś zapłacić za te usługi osobno lub zorganizować je na własną rękę. Poniżej podajemy przybliżone kwoty, których możesz się spodziewać, ale warto skontaktować się z miejscowymi lekarzem weterynarii, aby uzyskać dokładniejszy obraz sytuacji:

 • Kastracja/neutralizacja – 40-100 GBP.
 • Szczepienia – 50-120 GBP.
 • Mikrochipowanie – około 25 GBP.

Battersea Cats Home zaleca przeznaczenie około 120 GBP rocznie na rutynową opiekę zdrowotną, która obejmuje zwalczanie pcheł, odrobaczanie, coroczne szczepienia i coroczną wizytę u lekarza weterynarii. Szacuje również, że miesięcznie należy przeznaczyć około 24 GBP na ubezpieczenie zwierząt domowych na wypadek niespodziewanych wypadków, obrażeń lub chorób.

Codzienna pielęgnacja

Dobrej jakości karma dla kotów dostarcza wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje Twój kot, aby zachować zdrowie. W zależności od wielkości, rasy, wieku i potrzeb zdrowotnych kota, Battersea Cats Home podaje, że szacowane wydatki na karmę wynoszą 20-55 GBP miesięcznie. Możesz także zakupić miski na jedzenie i wodę, których jednorazowy koszt wynosi 10-20 GBP.

Inne niezbędne rzeczy to żwirek, zabawki i legowisko. Battersea Cats Home podaje następujące dane szacunkowe:

 • Żwirek – 20-20 GBP miesięcznie.
 • Kuweta – 20-20 GBP.
 • Legowisko – 20 GBP.
 • Transporter – 25 GBP.
 • Zabawki/puzzle – 40 GBP.
 • Drapak – 30-50 GBP.

Pielęgnacja

Koty zazwyczaj same się pielęgnują, ale regularne szczotkowanie sierści kota pomaga zmniejszyć ilość połykanych przez niego włosów, co może prowadzić do powstawania kul włosowych. Dobrej jakości szczotkę do pielęgnacji możesz kupić za około 10 GBP. Jeśli jest to kot długowłosy, może potrzebować regularnych wizyt u specjalisty, aby jego sierść była miękka i nie plątała się.

Ceny zaczynają się od około 25 GBP, w zależności od wielkości i rasy kota oraz lokalizacji.

Musisz też regularnie przycinać pazury kota, aby nie drapał Ciebie ani podłogi (wiesz, jak bardzo lubi grzebać w dywanie!).

A co z zobowiązaniem czasowym? Nie musisz wyprowadzać kota na spacer, ale warto upewnić się, że każdego dnia spędzisz trochę czasu ze swoim uroczym przyjacielem. Pielęgnacja, zabawa, karmienie i cieszenie się czasem spędzonym razem jest niezbędne do stworzenia szczególnej więzi z nowym członkiem rodziny.

Koty zapewniają towarzystwo, przywiązanie i radość, a w zamian wymagają tak niewiele. A więc adoptuj porzuconego kota. Jak mówią, to może być początek pięknej przyjaźni.

Informacja o autorce

Zdj. bio Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert jest freelancerką, blogerką i autorką książek. Jest opiekunką sześciu adoptowanych kotów i jednego adoptowanego psa. Pisze dużo o opiece nad zwierzętami, ogrodnictwie i innych tematach związanych ze stylem życia. Dowiedz się więcej o Jeanne i jej pisaniu na jej stronie internetowej.


Recenzji dokonała dr Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Powiązane artykuły

 • Nauka kota korzystania z kuwety

  Koty są z natury bardzo czystymi zwierzętami. Czasami pupil nauczy się korzystania z kuwety od swojej mamy. Przeczytaj, jak nauczyć kota robić do kuwety.
 • Adopcja dorosłego kota

  Planujesz przygarnąć dorosłego kota? Dowiedz się co musisz wiedzieć przed adopcją zwierzaka i na co powinieneś się przygotować, gdy nowy kot będzie w Twoim domu.
 • Świadomy wybór młodego kota z miotu

  Jeśli wybierasz kociaka z miotu, kilka prostych wskazówek pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Czym jest socjalizacja kota? Czy wybrać najmniejszego kota z miotu?
 • Pchły, robaki i pasożyty w sierści kota

  Pchły, robaki i pasożyty mogą się przytrafić tak naprawę każdemu kotu, nawet Twojemu. Poznaj objawy świadczące o nieproszonych gościach na ciele Twojego kota.

Powiązane produkty