Poradnik jak obcinać kotu pazury
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Jako opiekun pamiętasz o regularnej pielęgnacji swojego pupila, np. wyczesywaniu futra czy szczotkowaniu zębów, ale czy obcinanie pazurków jest na Twojej liście? Jeśli nie, warto zadbać także o to.
Skracanie pazurów nie tylko chroni meble, ale także sprawia, że masz dużo mniejsze szanse na okrzyki bólu, gdy Twój kot postanowi Cię pougniatać łapkami. „Obcięcie końcówek pazurów sprawi, że ten objaw miłości zamiast cierpienia będzie przyjemnością”, zapewnia portal Vetstreet. „Jeśli chodzi o korzyści dla kota, zabieg ten oszczędzi mu bolesnych złamań pazurów, gdy ich ostre końcówki zaczepią się o dywan”. Oznaką prawidłowo obciętych paznokci jest również ograniczenie stukotu słyszalnego, gdy Twój futrzak biegnie po twardym podłożu.
Pazury najlepiej zacząć obcinać, gdy pupil jest jeszcze małym kociakiem. Największą zaletą wczesnego wprowadzenia tego zabiegu jest oczywiście to, że kot zaznajomiony z obcinaczem do pazurów nie wpada na jego widok w panikę.
Bez obaw, mani-pedi możesz zacząć wykonywać także wtedy, gdy masz starszego kota. Na początku może być trochę nerwowo, ale warto spróbować.
Potrzebne narzędzia
Obcinacz do kocich pazurów kupisz w sklepie zoologicznym lub w gabinecie weterynaryjnym. Możesz także użyć obcinacza do paznokci dla niemowląt. Najlepiej wybrać taki z szeroką rączką zapewniającą pewny chwyt.
Na początku oswój kota z obcinaczem do pazurów. Portal Petcha proponuje, aby umieścić obcinacz w pobliżu kota, aby Twój milusiński mógł go obwąchać. Jeśli kot zareaguje spokojnie, nagrodź go. Następnie, „kiedy już oswoi się z obcinaczem, dotknij nim łap i palców kota, aby się przyzwyczaił”. Jeśli kot poczuje się komfortowo, masz mniejsze szanse na to, że na widok obcinacza Twój pupil będzie uciekał i chował się w mysiej dziurze.
Przycinanie kocich pazurów na odpowiednią długość
- Wybierz małe, bezpieczne pomieszczenie z drzwiami i dobrym oświetleniem, np. łazienkę lub sypialnię.
- Przed zabiegiem przygotuj potrzebne rzeczy, czyli obcinacz i przysmaki, aby po wszystkim nagrodzić swojego pupila za dobre sprawowanie.
- Usiądź na podłodze i przytrzymaj kota na kolanach – brzuch futrzaka powinien być skierowany do góry. Zachęć go głaskaniem brzuszka i uspokajającymi słowami. Jeśli Twój kot lubi przysmaki, poczęstuj go jednym, aby pomóc mu się odprężyć.
- Za pomocą kciuka i palca wskazującego delikatnie ściśnij jego łapę, aby pazury się wysunęły.
- Obetnij ostrą końcówkę pazura jednym szybkim ruchem.
Nie wykonuj cięcia zbyt blisko różowej części pazura, ponieważ tam właśnie znajdują się naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Naruszenie tej struktury może skutkować krwawieniem i bólem. Jeśli przetniesz naczynie krwionośne, Szpital Weterynaryjny w Princeton zaleca wtarcie niewielkiej ilości skrobi kukurydzianej lub mąki w pazur i dociśnięcie go, aby mógł wytworzyć się skrzep zatrzymujący krwawienie. W takiej sytuacji najlepiej zrezygnować z dalszego obcinania i pozwolić pupilowi dojść do siebie.
Obcinanie pazurów – co robić, a czego się wystrzegać
Nie zawijaj kota w ręcznik, ponieważ wywoła to jeszcze większe zdenerwowanie Twojego pupila.
Nie próbuj obcinać pazurów we wszystkich czterech łapach za jednym zamachem. Dopóki futrzak nie oswoi się z tym zabiegiem, wystarczy jedna łapa dziennie, ba, nic się nie stanie, jeśli uda Ci się obciąć tylko jeden pazur. Jak przypomina sieć VCA Hospitals, „chodzi o to, aby pielęgnacja łap i obcinanie pazurów kojarzyły się Twojemu pupilowi z przyjemnymi rezultatami”. Nagradzanie kota za dobre zachowanie wzbudza w nim poczucie dumy, a w Tobie – poczucie sukcesu.
Kiedy dać sobie spokój
Jeśli procedura ma naprawdę nieprzyjemny przebieg, lepiej zarezerwuj wizytę u lekarza weterynarii lub polecanego specjalisty od kociej pielęgnacji. Być może Twoja kariera w branży obcinania kocich pazurów nie należała do udanych, ale koniec końców wybierasz rozwiązanie najlepsze dla Ciebie i Twojego futrzastego przyjaciela.
Contributor Bio
Christine O'Brien
Christine O’Brien jest pisarką, mamą i dumną właścicielką dwóch kotów rosyjskich niebieskich, które rządzą w jej domu. Jej artykuły ukazują się także w serwisach Care.com, What to Expect oraz Fit Pregnancy, gdzie pisze o zwierzakach, ciąży i życiu rodzinnym. Poczynania autorki możesz obserwować na Instagramie i Twitterze – @brovelliobrien.