Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii z kotem

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź lekarza na jakiego Twój kociak zasługuje

Chcesz wszystkiego co najlepsze dla Twojego nowego kotka, a jedną z rzeczy, którą możesz w tym celu zrobić jest znalezienie dobrej praktyki weterynaryjnej. W końcu będziesz na na niej polegał przez najbliższe lata.  Dobrym sposobem może być szukanie rekomendacji u rodziny i przyjaciół, jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, powinieneś po prostu zaufać swojej intuicji. Zwróć uwagę na to czy personel jest przyjazny, pomocny i kompetentny, a także na godziny przyjęć pacjentów oraz opłatę jaką będziesz musiał ponieść, kiedy Twój kotek będzie potrzebował pomocy poza godzinami przyjęć. Obecnie wielu lekarzy weterynarii ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko opiekę medyczną i chirurgiczną. Przykładem może być sprzedaż wszystkiego co niezbędne dla Twojego pupila, od karmy po kuwetę. Może okazać się to bardzo przydatne i wygodne.

Nie tylko chore zwierzęta potrzebują lekarza weterynarii

Już dawno minęły czasy, kiedy do lekarza weterynarii przyprowadzano tylko chore zwierzęta. Regularna kontrola stanu zdrowia Twojego kotka w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia jest bardzo ważna,  w ten sposób wszelkie problemy zdrowotne będą wykryte zanim zdążą zamienić się w coś poważnego. Większość klinik oferuje także różnego rodzaju porady, od odpowiedniej obroży po szkolenie Twojego pupila. Kolejną korzyścią, która wynika z zabrania do lekarza weterynarii kotka zdrowego i w dobrej formie, jest jego przyzwyczajenie się do takich wizyt. Koty są bardzo mądre i wkrótce przekonasz się, że wizyty u lekarza weterynarii mogą stać się przerażające, jeżeli będą kojarzyć się jedynie z nieprzyjemnymi momentami, takimi jak robienie zastrzyków. 

Odpowiednie przygotowanie

Zrozumiałe jest, że przed pierwszą wizytą u lekarza weterynarii możesz być zdenerwowany, ale nie przejmuj się, Twój kotek na pewno znajdzie się w dobrych rękach. Niewielkie przygotowanie sprawi, że spotkanie to będzie pozytywnym doświadczeniem.

Przed pierwszym spotkaniem powinieneś poprosić personel kliniki o udzielenie wskazówek dotyczących odpowiedniego przygotowania się do wizyty, ponieważ zależy to od Twojego lekarza weterynarii. Na pewno dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą całej dokumentacji medycznej Twojego kotka. Jeżeli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne lub dokumenty identyfikacyjne Twojego zwierzaka, także powinieneś je wziąć ze sobą.

Przygotuj przytulny transporter dla Twojego kotka; możesz go nabyć w sklepach zoologicznych lub w niektórych gabinetach weterynaryjnych. Włóż do środka wygodny kocyk, możesz rozpylić też specjalne feromony, pomoże to Twojemu kociakowi poczuć się spokojnym i odprężonym.

Przygotuj się na udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące życia Twojego kotka od momentu jugo urodzenia. Jaki rodzaj karmy mu podajesz? Czy Twój kociak jest  śpiący i powolny, czy raczej aktywny i skory do zabawy? Czy przechodził już jakieś szczepienia lub kontrolę na obecność pcheł i robaków, a może leczenie z poprzednim właścicielem? Pamiętaj, że pierwsza wizyta jest dla Ciebie także okazją do zadawania pytań. Czy jest cokolwiek co chciałbyś wyjaśnić, coś czego nie jesteś pewien? Twój lekarz weterynarii chętnie doda Ci otuchy i udzieli porad.

Czego się spodziewać

Postaraj się przybyć odrobinę przed czasem wizyty, ponieważ może okazać się, że najpierw musisz wypełnić pewne dokumenty. Następnie pracownik kliniki zabierze Ciebie i Twojego kotka do gabinetu, w którym najprawdopodobniej najpierw nastąpi pomiar temperatury i ważenie.

Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badania. Większość lekarz weterynarii przed przystąpieniem do badania, poprzez głaskanie oraz spokojne i ciche mówienie, spróbuje zaprzyjaźnić się z Twoim kotkiem i sprawić, żeby poczuł się odprężony. Następnie lekarz zbada dokładnie Twojego kotka w poszukiwaniu wszelkich oznak chorób i nieprawidłowości. Na tym etapie zada Ci także kilka rutynowych pytań, także Ty możesz teraz o coś zapytać. Porozmawiaj o nawykach i potrzebach żywieniowych Twojego kotka, ponieważ jak pokazują badania, odpowiednia karma jest niezbędna dla zdrowego rozwoju Twojego pupila. Taka rozmowa pomoże lekarzowi poznać Twojego zwierzaka  oraz stworzyć pozytywne wzajemne relacje, które będą trwać przez całe życie Twojego kotka. Nie zapomnij, aby przed wyjściem zabrać nowe wyniki badań oraz karmę lub lekarstwa, które przepisał lekarz weterynarii. W ten sposób przyjdzie moment, aby zabrać kociaka do domu. Zachęcamy do obdarowania go smakołykiem i przytulenia, zanim zapadnie w zasłużoną kocią drzemkę - to był pełen wrażeń dzień.

Ubezpieczenie zwierzaka

W momencie, gdy Twój kociak zachoruje, będziesz czuł się zmartwiony i ostatnia rzecz jakiej będziesz w tym momencie potrzebował to zamartwianie się o koszty opieki medycznej. Właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla swojego zwierzęcia.

Warto porównać ze sobą ceny oraz warunki jakie zapewniają różni ubezpieczyciele. Doskonałym narzędziem do tego celu jest internet.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie nie pokryje kosztów rutynowej opieki zdrowotnej i zawsze czytaj to, co jest napisane "małym druczkiem" zanim cokolwiek podpiszesz.

Artykuły powiązane

  • Jak rozpoznać chorobę skóry u kota

    An orange cat stands looking up at a bowl of wet food that is held by its owner Dowiedz się, jak rozpoznać objawy choroby skóry u kota i jakie kroki należy podjąć, by zapewnić mu dobre samopoczucie. By uzyskać kompleksowe porady dotyczące opieki nad zwierzętami, odwiedź Hill's Pet Polska.
  • Zespół jelita drażliwego (IBS) u kotów: Objawy, przyczyny i leczenie

    A grey cat lays in an unusual position atop the arm of a sofa. It has sharp blue eyes and a small slip of tongue protruding from its mouth Zespół jelita drażliwego (IBS) u kotów może być nieprzyjemnym doświadczeniem związanym z układem pokarmowym, a jego przyczyna jest często niejasna. Dowiedz się więcej na Hill's Pet Polska.
  • Dlaczego mój kot kicha?

    A tabby kitten is held by its young pet parent by a window. The kitten looks alert through the window at something or someone outside Poznaj przyczyny kichania kociąt i dowiedz się, kiedy może wymagać to interwencji lekarza weterynarii. Więcej informacji na temat zdrowia kotów można znaleźć na stronie Hill's Pet.
  • Dlaczego mój kot odczuwa silny świąd i często się liże?

    An orange cat sits in its owners lap, looking alertly at something out of view Dowiedz się, dlaczego Twój kot może odczuwać silny świąd i nadmiernie się wylizywać. Uzyskaj porady ekspertów na temat opieki zdrowotnej nad kotami na Hill's Pet Polska.

Produkty powiązane