Demencja u kotów: Więcej niż tylko „starzenie się”

Opublikowany przez Dr. Patty Khuly
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Nie tylko ludzie: również koty mogą zachorować na demencję. Niestety, u kotów, które mają szczęście żyć długo, może wystąpić pewien stopień demencji, zwanej też zaburzeniami funkcji poznawczych. Koty geriatryczne, które wydają się być "zdezorientowane", mogą doświadczać czegoś więcej "niż tylko starości."

Starsze koty: Nowa dziedzina nauki

Otępienie kotów to podstępna choroba, która bywa niedostatecznie diagnozowana, niedoleczona i niezrozumiana zarówno przez lekarzy weterynarii, jak i rodziców zwierząt. Obecnie, gdy koty żyją dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, diagnozy stają się coraz bardziej powszechne.

Koty cierpiące na demencję wykazują objawy podobne do tych, jakie występują u ludzi cierpiących na demencję starczą lub chorobę Alzheimera. Specjaliści weterynarii zaczynają zastanawiać się, co można zrobić w kwestii kociej demencji.

Duży, puszysty pomarańczowy kot śpiący na podłodze

Oznaki zaburzeń funkcji poznawczych u kotów

Mózg, jak każdy inny organ, wraz z wiekiem ulega uszkodzeniu. Starzejący się koci mózg często zaczyna wykazywać oznaki zużycia w wieku od 10 do 15 lat, po czym w miarę postępu choroby oznaki te mogą nasilać się i stawać się coraz bardziej zauważalne.

Do typowych objawów demencji u kotów należą:

  • Uogólniona dezorientacja (dezorientacja co do miejsca, w którym się znajdują, bezcelowe wędrówki, brak sygnałów związanych z zaplanowanymi wydarzeniami, takimi jak pora karmienia)
  • Zmniejszona aktywność i spadek zainteresowania zabawą
  • Zmiany w cyklu sen-czuwanie (czuwanie przez całą noc i spanie przez cały dzień, bez względu na aktywność człowieka).
  • Zmniejszone zainteresowanie jedzeniem, wodą, kocimi współlokatorami i kontaktami z ludźmi.
  • Wychodzenie poza kuwetę
  • Wokalizacja (głośne miauczenie, zwłaszcza w nocy)

Medycyna weterynaryjna wciąż poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące demencji u kotów. Czy demencję u kotów można przypisać konkretnemu zaburzeniu neurologicznemu? Czy jest ona identyczna z procesem obserwowanym u ludzi? Czy można ją leczyć?

Czy to demencja kotów, czy inne schorzenie?

Istnieje wiele różnych chorób geriatrycznych, których objawy są podobne do objawów otępienia u kotów. Ponieważ choroby te występują zwykle na tym samym etapie życia, uzasadnione jest przeprowadzenie dokładnej oceny przez lekarza weterynarii, aby zapewnić kotu odpowiednie leczenie i opiekę. Zawsze lepiej jest wykryć chorobę jak najwcześniej!

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy, która produkuje zbyt dużo hormonów tarczycy, jest częstym schorzeniem diagnozowanym u starszych kotów. Nadmiar hormonów tarczycy może zaburzać funkcjonowanie narządów, a nawet uszkadzać mózg – wyjaśnia organizacja The Animal Trust. Jednym z objawów jest zwiększony apetyt, dlatego możesz zauważyć, że Twój kot nieustannie prosi o jedzenie. Może to również prowadzić do nadpobudliwości i wzmożonej wokalizacji, co może być mylone z demencją. Lekarz weterynarii może wykonać badanie krwi w celu sprawdzenia czynności tarczycy u kota.

Nadciśnienie tętnicze

Koty również mogą mieć wysokie ciśnienie krwi. Według organizacji Cats Protection, jest to zazwyczaj wynikiem innego problemu zdrowotnego, np. choroby nerek lub nadczynności tarczycy. Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do ślepoty oraz wywoływać niepokój i dezorientację. Lekarz weterynarii może wykonać pomiar ciśnienia krwi, aby to wykluczyć.

Głuchota i osłabienie zmysłów

Głuche koty nie znają głośności swojego miauczenia. Może to wpływać na zachowanie kota, podobnie jak w przypadku osób starszych, które stają się bardziej zdezorientowane, gdy sygnały słuchowe z otoczenia stają się dla nich mniej odczuwalne. W podobny sposób ślepota może przyczynić się do dezorientacji starszego kota.

Choroba zwyrodnieniowa stawów lub inne przyczyny przewlekłego bólu

Rozpoznanie bólu u kota jest bardzo trudne, ponieważ większość kotów nie wyraża bólu lub dyskomfortu w taki sam sposób, jak ludzie. Większość decyduje się na ukrywanie swojego dyskomfortu jako mechanizmu przetrwania. Jednakże starsze koty, które cierpią na bolesne schorzenia, takie jak zapalenie kości i stawów, mogą mieć większe opory przed wchodzeniem do kuwety z powodu dyskomfortu i mogą zdarzać się wypadki poza nią. Mogą też być mniej aktywne i chętne do zabawy. 

Guzy mózgu lub inne schorzenia neurologiczne

U starszych kotów, u których występują objawy demencji, możliwe jest wystąpienie guza mózgu. Guzy mogą prowadzić do napadów drgawek i zapaści, ale podejrzewa się również wszelkiego rodzaju nietypowe zachowania, takie jak brak koordynacji lub reagowanie na „niewidzialne” przedmioty. Wiele innych chorób neurologicznych może również prowadzić do objawów podobnych do tych, które można zaobserwować u kotów z demencją.

Kot calico wpatrujący się w górę, w tle drewniana podłoga.

Jak pomóc starszemu kotu

Każdy kot senior z objawami demencji powinien zostać przebadany pod kątem wszystkich chorób, które mogą ją przypominać lub jej towarzyszyć. Jeśli Twój kot cierpi na kocią demencję lub dezorientację, oto co możesz zrobić, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort:

  • Należy trzymać je w pomieszczeniach zamkniętych i zwracać uwagę na ich wędrówki.
  • Zachowaj regularny harmonogram karmienia i oświetlenia domu, aby pomóc im w utrzymaniu orientacji.
  • Unikaj dużych zmian w domu (takich jak przyjęcie nowego zwierzęcia lub przeprowadzka).
  • Podawaj im żywność zawierającą witaminę E i przeciwutleniacze, które są ważnymi składnikami odżywczymi dla zdrowia mózgu.
  • Uczyń kuwety bardziej dostępnymi dzięki pochylni lub płytkiej kuwecie.
  • Zapewnij kotom geriatrycznym proste udogodnienia, takie jak dodatkowe legowiska i dostępne ciepłe miejsca.
  • Regularnie odwiedzaj swojego lekarza weterynarii.

Bardzo ważne jest, aby każdy kot, który wykazuje jakiekolwiek objawy demencji, jak najszybciej zgłosił się do lekarza weterynarii. Ważne jest, aby rodzice zwierząt domowych wiedzieli, że ich koty nie "tylko się starzeją" – mogą one doświadczać prawdziwej choroby, która wymaga nieco więcej opieki. Ponieważ określenie, czy kot jest zdezorientowany, nie jest tak łatwe jak w przypadku ludzi, zrozumienie normalnego zachowania kota jest pierwszym istotnym krokiem w diagnozowaniu i leczeniu demencji u kota.

Informacja o autorce

Dr Patty Khuly

Dr Patty Khuly ukończyła z wyróżnieniem zarówno Wellesley College, jak i Szkołę Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Pensylwanii. Ukończyła studia MBA na Wharton School of Business w ramach prestiżowego programu VMD/MBA zakończonego podwójnym dyplomem studiów. Obecnie jest dumną właścicielką Sunset Animal Clinic w Miami na Florydzie. Ale to nie wszystko. Dr K jest zapaloną czytelniczką, fanką robótek ręcznych, fanatyczką jogi, maniaczką muzyki, borykającą się biegaczką i niestrudzoną smakoszką. Mieszka w południowym Miami z trzema psami, wieloma kotami, dwiema ocalonymi kozami i przezabawnym stadem kur.

Jej prace można śledzić na stronach DrPattyKhuly.com oraz SunsetVets.com.

 

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Becky Mullis, DVM, DACVIM (Nutrition)

Powiązane artykuły

Powiązane produkty