Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować problemy skórne u kotów, od pcheł po alergie pokarmowe, a wiele schorzeń ma podobne objawy. Z tego powodu choroby skóry mogą być bardzo trudne do zdiagnozowania. Jednym z takich stanów jest alergiczne zapalenie skóry. Poniżej wyjaśniamy najczęstsze przyczyny, oznaki i objawy, aby ułatwić dokładną diagnozę i najlepsze leczenie kota.
Przyczyny alergicznego zapalenia skóry u kotów
Alergiczne zapalenie skóry u kota oznacza chorobę skóry wywołaną przez alergen. Cztery najczęstsze przyczyny to:
1. Alergia na pchły
Pchle alergiczne zapalenie skóry (Flea Allergic Dermatitis – FAD) jest bardzo powszechne u kotów. Koty reagują alergicznie na ślinę pcheł, która jest wprowadzana do skóry, gdy pchły się żywią. U wrażliwych kotów już jedno lub dwa ukąszenia mogą wywołać poważne podrażnienia. To z kolei może prowadzić do wtórnej infekcji, ponieważ bakterie ze skóry są w stanie dostać się do organizmu kota poprzez rozdrapywane rany. Pchły najchętniej przebywają w okolicy nasady ogona oraz głowy i szyi, więc jeśli problemem jest alergia na pchły, często można zauważyć, że objawy takie jak wypadanie sierści i strupy są bardziej skoncentrowane w tych obszarach.
Do wystąpienia objawów u alergicznego kota nie jest wcale konieczna poważna inwazja pcheł, więc może się zdarzyć, że nigdy nie zobaczysz na nim nawet pojedynczego pasożyta. Pchły spędzają większość czasu w miękkich meblach i wskakują na zwierzę, by się pożywić, więc nie można wykluczyć FAD, jeśli ich nie widać. Dobrym sposobem na wykrycie obecności pcheł jest sprawdzenie, czy w sierści kota znajdują się pchle odchody – ciemne nieczystości z przetrawionej krwi. Wyczesz sierść kota na białym kawałku ręcznika kuchennego i zwilż odrobiną wody wszelkie widoczne czarne plamki. Jeśli jest to zwykły brud lub błoto, nie zmieni koloru, ale pchle odchody pozostawią czerwoną plamkę – krew wsiąknie w papier.
2. Atopia
Atopia to alergia na czynniki środowiskowe, takie jak roztocza, kurz, pyłki, trawy, drzewa itp. Z czasem koty mogą stać się uczulone na jeden lub kilka z tych alergenów środowiskowych. W przypadku alergenów sezonowych, takich jak pyłki, objawy mogą pojawiać się tylko w określonych porach roku, podczas gdy inne alergeny, takie jak kurz, mogą powodować problemy przez cały rok.
Atopowe zapalenie skóry zwykle pojawia się u młodych kotów w wieku poniżej pięciu lat, ale może również wystąpić u starszych kotów.
Atopia ma tendencję do powodowania podrażnień wokół głowy, szyi i uszu, a także brzucha, boków i kończyn. Jest również przyczyną zapalenia ucha (stan zapalny przewodów słuchowych). Oprócz objawów skórnych, wdychane alergeny środowiskowe, takie jak pyłki, mogą również powodować astmę u kotów.
3. Alergia pokarmowa lub nietolerancja
Niepożądane reakcje pokarmowe (Adverse food reactions – AFR) u zwierząt mogą być "prawdziwą" alergią z reakcją immunologiczną na określone białko lub nietolerancją, która nie jest prawdziwą alergią. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi u kotów są kurczak, nabiał, ryby i pszenica. Alergie pokarmowe będą powodować całoroczne objawy skórne, a także mogą wywoływać objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka.
4. Alergie kontaktowe
Niektóre alergie pojawiają się, gdy kot wejdzie w kontakt z jakąś substancją. Może to być pościel prana w określonym proszku do prania lub rzeczy takie jak plastikowe miski na karmę. Objawy alergii kontaktowej różnią się w zależności od miejsca kontaktu. Objawy podrażnienia i wypadania sierści wokół podbródka są powszechne w przypadku alergii na miski z jedzeniem, podczas gdy inne obszary ciała mogą być dotknięte alergią na chemikalia lub alergeny.
Oznaki i objawy alergii u kotów
Koty świetnie radzą sobie z utrzymywaniem futra i skóry w doskonałej kondycji, więc zdrowy kot powinien mieć lśniące, zadbane i błyszczące futro. Objawy wielu chorób skóry, w tym alergicznego zapalenia skóry u kotów, obejmują:
- Czerwone zmiany, plamy lub wypryski.
- Strupki, suche naleciałości lub zgrubienia skóry.
- Wypadająca sierść.
- Łuszczące się lub spierzchnięte plamy.
- Nieprzyjemny zapach skóry.
- Drapanie, lizanie lub pocieranie.
- Przesadne mycie się.
- Kulki sierści, ponieważ kot myje się częściej niż zwykle i połyka nadmiar sierści.
- Ziarniniaki eozynofilowe. Eozynofile to rodzaj białych krwinek biorący udział w reakcjach alergicznych. U kotów z poważnymi alergiami można zaobserwować jasnoczerwone zmiany lub grudki wypełnione tymi komórkami na skórze. Często wyglądają na bardzo zaognione i podrażnione.
Diagnostyka i leczenie alergicznego zapalenia skóry u kotów
Jak wspomnieliśmy na początku, wiele chorób skóry powoduje podobne objawy, więc lekarz weterynarii będzie musiał wykonać testy, aby wykluczyć pewne schorzenia. Mogą one obejmować pobieranie próbek skóry w poszukiwaniu pasożytów, wycinanie sierści w celu wykrycia infekcji grzybiczych, biopsje, badania krwi i/lub przesiewowe testy skórne.
Leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyny alergicznego zapalenia skóry u kota, ale może obejmować następujące elementy:
- Zazwyczaj rygorystyczne zwalczanie pcheł za pomocą skutecznych produktów jest stosunkowo łatwym rozwiązaniem w przypadku pchlego alergicznego zapalenia skóry. Jeśli kot ma uszkodzoną, zaognioną skórę z powodu nadmiernego drapania, może również otrzymać kurację antybiotykową i ewentualnie sterydy, które powstrzymają swędzenie. Lekarz weterynarii może również zalecić wykonanie oprysków domu, aby pozbyć się pcheł ukrywających się w miękkich meblach.
- Atopia jest zwykle diagnozowana po wykluczeniu innych czynników i wykonaniu badania krwi lub przesiewowych testów skórnych, aby określić, jakie alergeny wywołują reakcję u kota. Następnie możesz otrzymać specjalną "szczepionkę" dostosowaną do tych alergenów. Metoda ta nazywana jest immunoterapią i polega na podawaniu niewielkich dawek na początku, a następnie stopniowym zwiększaniu ich przez kilka miesięcy. Celem jest odczulenie kota na alergeny. Oczywiście wszystko, co można zrobić, aby ograniczyć kontakt zwierzęcia z alergenami, jest również przydatne, na przykład wyeliminowanie roztoczy lub pozbycie się roślin domowych, które mogą być źródłem alergenów. Immunoterapia daje dobre efekty u około 70-80% kotów.
- Jeśli podejrzewana jest alergia pokarmowa, lekarz weterynarii będzie chciał przeprowadzić próbę eliminacyjną. Twój kot otrzyma specjalną karmę leczniczą. Może to być karma hydrolizowana, co oznacza, że białka są rozbijane na tak małe kawałki, że organizm nie rozpoznaje ich jako alergenów. Alternatywnie może to być pokarm z nowym białkiem, takim jak kaczka lub dziczyzna, którego kot wcześniej nie jadł. Niezwykle ważne jest, aby kot przyjmował wyłącznie tę karmę przez cały okres badania, który może trwać nawet do 12 tygodni. Lekarz weterynarii może następnie ponownie podać kotu próbki różnych pokarmów, aby sprawdzić, co jest czynnikiem drażniącym, lub możesz zdecydować się na pozostanie przy karmie leczniczej, jeśli udało się uzyskać dobre wyniki.
Podsumowując...
Należy pamiętać, że niektóre koty mogą cierpieć na więcej niż jeden problem skórny jednocześnie. Przyczyną mogą być również wtórne infekcje i samoistne urazy. Należy uzbroić się w cierpliwość w stosunku do lekarza weterynarii, gdy będzie on pracował nad znalezieniem przyczyny choroby skóry kota. Leczenie należy zawsze przeprowadzać do końca. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, po prostu poproś lekarza weterynarii o wyjaśnienie, dlaczego zdecydował się na taki sposób postępowania.
Nawet jeśli kot nie jest uczulony na karmę, lekarz weterynarii może zalecić zmianę karmy na taką, która pomaga kotom z chorobami skóry. Pokarmy te pomagają wzmocnić funkcję bariery ochronnej skóry i utrzymać ją w dobrej kondycji. Zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe, które dbają o zdrowie skóry i zmniejszają stany zapalne, a także dodatkowe przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć uszkodzenia komórkowe.
Wiele problemów skórnych może przynieść wspaniałe rezultaty dzięki cierpliwości i dobrej pracy zespołowej. Mamy nadzieję, że Twój kot wkrótce będzie cieszyć się zdrowiem, a jego skóra i sierść odzyskają piękny wygląd.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.