Pomóż kotu schudnąć: Porady dotyczące jedzenia i ćwiczeń

Opublikowany przez
: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli lekarz weterynarii powiedział Ci, że Twój kot jest cięższy niż powinien, nie jesteś odosobnionym przypadkiem. International Cat Care podaje, że od 39 do 52 procent kotów w Wielkiej Brytanii ma nadwagę. I nie jest to tylko problem kotów brytyjskich: około 60 procent kotów w USA zostało sklasyfikowanych jako mające nadwagę w 2018 r., według Stowarzyszenia ds. zapobiegania otyłości zwierząt.

Ale jak pomóc kotu schudnąć? Kluczem jest połączenie właściwego odżywiania i ćwiczeń. Wykonaj poniższe kroki podczas podróży, aby pomóc kotu schudnąć.

Czy mój kot ma nadwagę?

Długowłosy kot z nadwagą, pomarańczowo-czarny, wpatrujący się w okno.

Jeśli nie wiesz, czy Twój kot ma nadwagę, istnieje prosty sposób, aby ocenić jego wielkość w domu – nie potrzeba do tego wagi! Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt zaleca stosowanie systemu oceny stanu sylwetki , aby pomóc w ocenie kota. Istnieją trzy proste kroki, aby dowiedzieć się, gdzie Twój kot mieści się w skali od 1 do 9 (5 to idealny wynik!).

  • Przesuń obiema rękami w dół, wzdłuż obu stron klatki piersiowej kota i w dół do jego bioder.
  • Spójrz na swojego kotka z boku, aby dobrze zobaczyć jego profil.
  • Spójrz na swojego kotka z góry, aby zobaczyć jego talię.

Jeśli nie czujesz żeber swojego kota lub nie widzisz jego talii, to prawdopodobnie ma on nadwagę. Aby potwierdzić, czy Twój kot ma nadwagę i poznać jego idealną wagę, zabierz go do lekarza weterynarii na ogólne badanie i wykluczenie wszelkich przyczyn przybierania na wadze.

Jak pomóc kotu schudnąć

Kiedy już wiesz, że Twój kot ma nadwagę, musisz wspólnie z lekarzem weterynarii opracować plan żywienia i ćwiczeń dla swojego pupila. Dobrą mantrą, którą należy kierować się przy planowaniu odchudzania kota, jest: " Jedz dobrze, baw się więcej."

Wybór właściwej żywności dla utraty wagi

Pręgowany szary kot śpiący.

Odżywianie odgrywa ważną rolę w utracie wagi, ale przed zmianą planu posiłków kota—a zwłaszcza przed zmniejszeniem ilości podawanej mu karmy—należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych. Organizacja Cats Protection ostrzega, że nigdy nie należy głodzić kota ani stosować wobec niego „diety awaryjnej”. Te nie są dobre dla nikogo, ale mogą powodować poważne problemy z wątrobą u kotów. Chociaż jest to najgorszy scenariusz, każda zmiana w planie żywieniowym kota będzie miała wpływ na jego zdrowie, więc pamiętaj o ścisłej współpracy z lekarzem weterynarii, jeśli chcesz dostosować jego pożywienie.

W lokalnym sklepie zoologicznym można znaleźć karmy typu „light” lub „zarządzanie wagą”, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby sprawdzić, czy takie karmy są odpowiednie dla Twojego kota. Jeśli Twój kot ma dużo do zrzucenia, lekarz weterynarii może zalecić dietetyczną karmę, która jest specjalnie opracowana, aby pomóc w doprowadzeniu kota do zdrowej wagi. Karmy te mają zwykle dużo błonnika i mniej kalorii na kubek niż inne karmy. Są również opracowane tak, aby dostarczały wystarczającą ilość białka, witamin i minerałów, dzięki czemu Twój kot może bezpiecznie schudnąć, nawet jeśli spożywa mniej kalorii każdego dnia.

Wreszcie, jeśli lubisz rozpieszczać swojego kota smakołykami lub resztkami ze stołu, najlepszym sposobem na poprawę jego zdrowia jest ograniczenie lub zrezygnowanie z podawania mu tych zbędnych kalorii. Choć może Ci się wydawać, że Twój kot Cię znienawidzi, będzie równie zadowolony z dodatkowych pieszczot i zabawy z Tobą.

Jak ćwiczenia fitness mogą pomóc

Pożywne jedzenie to tylko jeden z elementów odchudzania. Koty są zazwyczaj stworzeniami siedzącymi, ale w godzinach, w których Twój pupil nie śpi, zapewnij mu ruch! Pomyśl o sobie jak o osobistym trenerze swojego kota. Podrzuć małą zabawkę, którą mogą gonić, lub zbuduj drapak dla kota DIY. Nawet kłębek zwiniętego papieru zapewni rozrywkę Twojemu małemu łowcy. Zmieniaj zajęcia, aby utrzymać ich zainteresowanie.

Chcesz połączyć ćwiczenia z karmieniem kota? Rozważ zakup pudełka do karmienia w formie puzzli. Te specjalne naczynia wymagają od kota wysiłku, aby wydobyć jedzenie, co pomaga mu spalić dodatkowe kalorie.

Zapobieganie, aby kot przybrał na wadze

Średnio zdrowe tempo utraty wagi przez kota to od pół do dwóch procent masy ciała na tydzień. PDSA twierdzi, że podczas gdy opakowanie karmy zawiera wskazówki dotyczące ilości jedzenia, jaką należy podać kotu, jego rzeczywiste dzienne zapotrzebowanie na kalorie może różnić się w zależności od wielkości, wieku i stanu zdrowia. W przypadku odchudzania należy karmić kota zgodnie z jego wagą docelową, a nie aktualną. Jeśli nie wiesz, ile jedzenia potrzebuje Twój kot, aby zdrowo schudnąć, najlepiej poproś o radę lekarza weterynarii. 

Ustalenie regularnego harmonogramu karmienia jest również kluczowe dla utrzymania wagi kota. Niektóre koty są zadowolone z jednego lub dwóch posiłków dziennie, podczas gdy inne wolą mniejsze, częstsze posiłki. Obserwuj ich nawyki żywieniowe, aby ustalić najlepsze posiłki dla kota, które pomogą mu osiągnąć optymalną wagę. Na początku Twój kot może nie być zadowolony z tych zmian, ale na dłuższą metę je doceni. W końcu utrzymanie zdrowej wagi pozwala im więcej się ruszać i bawić oraz cieszyć się lepszą jakością życia.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty