Łupież u kota - przyczyny i sposoby leczenia.
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Czy zauważyłeś, że Twój kot ma suchą, łuszczącą się skórę, która wygląda jak łupież? Odrobina łupieżu jest normalną częścią procesu złuszczania się skóry, ale gdy zaczyna on być widoczny, może to oznaczać, że chodzi o coś innego.
Istnieją dwie główne przyczyny gromadzenia się łupieżu u kota. Być może ilość łupieżu u kota jest normalna, ale nie pozbywa się on go podczas mycia. Nadmierna ilość łupieżu może też być spowodowana inną przyczyną medyczną. Przyjrzyjmy się temu, dlaczego tak się dzieje i jak możesz temu zaradzić.
Brak normalnej pielęgnacji ciała
Koty są niezwykle czystymi zwierzętami i powinny spędzać wiele godzin dziennie na myciu się, by utrzymać sierść i skórę w doskonałym stanie. Istnieją dwie główne przyczyny, które mogą im to fizycznie uniemożliwiać: otyłość i ból spowodowany np. zapaleniem stawów. Jeśli kot jest otyły, co niestety w dzisiejszych czasach jest bardzo powszechne, może fizycznie nie być w stanie dotrzeć do niektórych miejsc. Najczęściej dotyczy do tylnych części ciała.
Wpływ przewlekłego bólu na normalną pielęgnację zależy od tego, która część ciała jest nim dotknięta. Z wiekiem u wielu kotów rozwija się zapalenie stawów, takich jak biodra, łokcie i barki. Ból sprawia, że kotom ciężko jest przyjmować wszystkie niesamowite pozycje, do których jesteśmy przyzwyczajeni, co prowadzi do nagromadzenia naskórka i martwej sierści.
Przyczyny gromadzenia się łupieżu
Alergiczna choroba skóry. Koty mogą być uczulone na czynniki środowiskowe (atopowe zapalenie skóry), takie jak pyłki i trawy, oraz niektóre składniki pokarmowe.
Pasożyty. Pchły i niektóre roztocza mogą powodować podrażnienia i nagromadzenie łupieżu. Niektóre roztocza są również zaraźliwe dla ludzi, więc zwracaj uwagę na ewentualne objawy u siebie i dzieci.
Zarówno bakteryjne, jak i grzybicze infekcje skóry mogą powodować łupież.
Inne problemy zdrowotne, takie jak choroby nerek lub nadczynność tarczycy, mogą powodować pogorszenie stanu skóry i sierści.
Niedożywienie. Jeśli zwierzę jest niedożywione, skóra będzie jedną z pierwszych części ciała, na których się to odbije.
Co powinieneś zrobić, jeśli kot ma łupież?
Możesz częściej pielęgnować kota i sprawdzić, czy stan jego sierści się poprawi. Powinieneś jednak skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój kot:
Źle się czuje lub jego zachowanie uległo zmianie.
Nadmiernie się myje.
Często się drapie lub odczuwa świąd.
Pije więcej niż zwykle.
Jest otyły.
Traci sierść, ma łyse plamy lub strupy.
Odczuwa świąd skóry w tym samym czasie co Ty lub inny członek rodziny, ponieważ niektóre czynniki wywołujące łupież u zwierząt mogą być zaraźliwe dla ludzi.
Lekarz weterynarii może wykonać kilka testów, by ustalić dokładną przyczynę łupieżu i zaleci leczenie w zależności od wyników. Może się okazać, że zwierzę ma łatwe do wyleczenia pasożyty lub infekcję albo też wykryta zostanie inna choroba wymagająca leczenia. Lekarz weterynarii może również zalecić zmianę karmy, aby wykluczyć alergię pokarmową lub by sprawdzić, czy kotu będzie służyła karma opracowana z myślą o optymalnym zdrowiu skóry i sierści będzie. Karmy te cechuje wysoki poziom olejów omega i przeciwutleniaczy oraz odpowiednia dla skóry równowaga mineralna, a także dobrej jakości białko.
Krótko mówiąc, niewielki łupież prawdopodobnie nie jest powodem do niepokoju, ale jeśli będzie się utrzymywał lub nasilał, dobrym pomysłem będzie wizyta u lekarza weterynarii. Zawsze lepiej jest dmuchać na zimne.
Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA