Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Czy koty mogą mieć astmę? Podobnie jak my, ludzie, nasi koci przyjaciele mogą mieć astmę. Jeśli więc Twój kot ma skłonność do świszczącego oddechu, może to nie być spowodowane kulami włosowymi. Według Journal of Feline Medicine and Surgery astma dotyka około 1% kotów. Czytaj dalej, aby poznać objawy astmy u kotów i dowiedzieć się, jak możesz pomów pupilowi.
Co to jest astma u kota?
Obecnie wiadomo, że astma u kotów stanowi część szerszego problemu zdrowotnego zwanego syndromem atopowym kotów (FAS). Mówimy o nim, gdy koty są uczulone na różne alergeny środowiskowe, takie jak pyłki, roztocza, drzewa i trawy. Alergeny te mogą powodować objawy skórne, takie jak świąd i nadmierna pielęgnacja, a także problemy z jelitami, np. biegunkę. Wdychanie niektórych alergenów może wywołać u kota astmę.
Te czynniki drażniące wywołują odpowiedź immunologiczną, która powoduje zwężenie poszczególnych oskrzeli (przewodów) w płucach i obrzęk otaczających tkanek, co prowadzi do niewydolności oddechowej u kota.
Mimo że czasem koty samoistnie wracają do zdrowia po ataku astmy, sytuacja ta może stanowić zagrożenie dla ich życia, dlatego kota doświadczającego ataków astmy należy jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii.
Przyczyny astmy u kotów
Koty zaczynają chorować na astmę, gdy układ odpornościowy wytwarza przeciwciała przeciwko konkretnemu alergenowi wziewnemu. Następnie, gdy kot ponownie wdycha ten alergen, przeciwciała zaczynają działać na najwyższych obrotach, wywołując w płucach stan zapalny, który prowadzi do obrzęku, podrażnienia i zwężenia dróg oddechowych. W konsekwencji w płucach gromadzi się gęsty śluz, co dodatkowo utrudnia kotu oddychanie. Mimo że wysiłek fizyczny i stres mogą wywołać u kota atak astmy, najczęściej odpowiedzialne za ataki astmy są następujące czynniki drażniące:
- Dym papierosowy
- Dym z kominka
- Kurz i pyłki
- Pleśń
- Chemia gospodarcza i środki czyszczące
- Spraye w aerozolu
- Pył ze żwirku dla kotów
Jak rozpoznać atak astmy u kota
Atak astmy u kota może być trudny do wykrycia, ponieważ jego objawy można łatwo pomylić z wystąpieniem kuli włosowej, szczególnie we wczesnych stadiach choroby. Jak podaje Blue Cross, jednym ze sposobów na rozróżnienie obu dolegliwości jest obserwowanie postawy ciała kota. Podczas ataku astmy kot pochyla się nad ziemią niżej niż podczas odkasływania kuli włosowej, a jego głowa i szyja są całkowicie wyciągnięte, by mógł zaczerpnąć większą ilość powietrza. Zwracaj uwagę na świszczący oddech, kaszel i kichanie.
Inna trudność wynika z faktu, że do ataków astmy może nie dochodzić za często, przynajmniej na początku, przez co łatwiej jest uznać, że nie stanowią one powodu do niepokoju. Inne objawy astmy, na które należy zwrócić uwagę, to świszczący oddech lub trudności w oddychaniu po wysiłku fizycznym, czy też nietolerancja wysiłku fizycznego, objawiająca się tym, że kot szybko i nadmiernie męczy się podczas energicznej aktywności. Ten objaw sam w sobie stanowi dobry powód, żeby udać się z kotem na kontrolę do lekarza weterynarii.
Diagnozowanie astmy u kotów
Jako że nie istnieje specjalny test diagnostyczny pozwalający zdiagnozować astmę u kotów, lekarz weterynarii prawdopodobnie przeprowadzi serię testów wykluczających inne przyczyny. Może on również zebrać informacje na temat historii chorób kota i zapytać Cię o Twoje obserwacje.
Oprócz badań krwi i testów alergicznych oraz badania cytologicznego (które pozwala zbadać śluz wydzielany z dróg oddechowych kota), lekarz weterynarii może wykonać zdjęcie rentgenowskie i tomografię komputerową, aby sprawdzić stan płuc. W razie potrzeby można wykonać bronchoskopię (badanie dróg oddechowych), co wymaga podania kotu znieczulenia ogólnego.
Leczenie astmy u kotów
Jeśli u kota występuje uporczywa astma, prawdopodobnie zostanie on poddany stałemu leczeniu kortykosteroidami, aby zmniejszyć stan zapalny w płucach. Można również przepisać lek rozszerzający oskrzela, podobny do ludzkiego inhalatora, który należy podawać w razie potrzeby. Inhalatory te mogą być wyposażone w komory inhalacyjne stworzone specjalnie, by ułatwić kotom oddychanie.
Poza stosowaniem leków należy zrobić wszystko, aby wyeliminować z domu alergeny wyzwalające astmę. Oznacza to, że jeśli jesteś palaczem, dla dobra swojego kota powinieneś palić poza domem i dokładnie prać odzież przy użyciu detergentów bezpiecznych dla zwierząt. Możesz również rozważyć rzucenie palenia dla waszego wspólnego dobra! Kot powinien przebywać również z dala od pieców lub kominków opalanych drewnem. Należy też dokładnie sprzątać dom, aby wyeliminować pleśń i kurz oraz regularnie odkurzać.
Dobrym pomysłem jest również stosowanie środków czyszczących bezpiecznych dla zwierząt ze składnikami takimi jak zwykły ocet i soda oczyszczona. Należy także unikać palenia świec i kadzidełek, używania zapachowych wtyczek, czy też odświeżaczy powietrza. Jeśli używasz żwirku dla kota na bazie gliny, rozważ zmianę żwirku na bezpyłową formułę lub alternatywny żwirek, który wykorzystuje elementy bezpyłowe, takie jak granulki sosnowe, gazety z recyklingu lub kryształki silikonowe.
Niestety, astma u kotów nie jest chorobą uleczalną. Da się nad nią jednak zapanować, a przy odpowiedniej opiece i należytym staraniom z Twojej strony, kot cierpiący na astmę może wieść długie i szczęśliwe życie.
Informacja o autorce
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus to posiadająca zwierzęta domowe, pisząca o nich blogerka i pisarka, mieszkająca w Tulsie w Oklahomie, gdzie pracuje pod czujnym okiem futrzastej gromadki.
Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.