Problemy z układem moczowym u kotów: Rozpoznawanie objawów i przyczyn

Opublikowany przez
min : Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Problemy z układem moczowym u kotów są częstym powodem wizyt w klinice weterynaryjnej. Istnieje wiele możliwych przyczyn problemów z oddawaniem moczu u kotów, ale zdecydowanie najczęstszą z nich jest stres. Chociaż może się wydawać, że koty mają przyjemne życie, bardzo łatwo mogą doświadczyć stresu, zwłaszcza jeśli są trzymane wyłącznie w domu lub z innymi kotami. Oprócz problemów z układem moczowym, przewlekły stres może również powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nadmierną pielęgnację i problemy behawioralne. Ponieważ problemy z oddawaniem moczu mogą być jednym z najwcześniejszych i najbardziej oczywistych objawów stresu u kota, ważne jest, aby koci rodzice wiedzieli, jak wyglądają objawy i jak pomóc swoim futrzanym przyjaciołom.

Skąd mam wiedzieć, czy mój kot ma problem z układem moczowym?

Kiedy koty są szczęśliwe i zdrowe, korzystają z kuwety lub wychodzą na zewnątrz, aby oddać mocz i kał. Jeśli jednak kot zacznie wykazywać którekolwiek z poniższych zachowań, może to oznaczać, że ma problemy z pęcherzem lub chorobę dolnych dróg moczowych kotów (FLUTD):

  • Napinanie się podczas oddawania moczu
  • Nietrzymanie moczu/utrata kontroli nad pęcherzem moczowym
  • Oddawanie moczu poza kuwetą lub w domu, jeśli zwykle wychodzi na zewnątrz
  • Płacz z bólu podczas oddawania moczu lub próby oddania moczu
  • Lizanie okolicy narządów płciowych
  • Zmniejszony apetyt

Gdy FLUTD jest wynikiem stresu, powszechnie nazywa się go stresowym zapaleniem pęcherza moczowego.. Większość kotów wykazuje powyższe oznaki, gdy osiągną swój limit stresu lub mają problem medyczny, więc niektóre wcześniejsze oznaki stresu mogą być takie, że kot bardziej się ukrywa, jest mniej czuły, zmienił zachowanie żywieniowe lub tylko oddaje mocz lub kał w kuwecie (nie w obu). Niektóre koty mogą jednak wykazywać oznaki problemów z układem moczowym i stresowego zapalenia pęcherza moczowego bez żadnego ostrzeżenia. Gdy tylko u kota pojawią się oznaki problemów z układem moczowym, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Takie przypadki powinny być zawsze badane przez lekarza weterynarii. Jeśli cewka moczowa kota zostanie zablokowana, co jest częstsze u samców kotów, jest to nagłe zagrożenie zdrowotne, ponieważ może dojść do pęknięcia pęcherza lub niewydolności nerek, jeśli nie będzie leczone.

Wykrywanie czynników stresogennych

Jeśli kot wykazuje nietypowe zachowanie podczas oddawania moczu lub stale oddaje mocz poza kuwetą, ważne jest, aby zidentyfikować wszelkie czynniki stresogenne, których kot może doświadczać. Kiedy zadzwonisz do lekarza weterynarii, aby omówić objawy swojego kota, może on zadać kilka pytań, które pomogą Ci ustalić, co go stresuje, w tym:

  • Czy w domu są inne koty?
  • Czy Twój kot ma dostęp do zewnątrz?
  • Kiedy zaczęły się nietypowe zachowania związane z oddawaniem moczu?
  • Czy ostatnio zaszły zmiany w karmie lub ściółce?
  • Jakie inne nietypowe zachowania towarzyszą problemom z oddawaniem moczu?
  • Czy w Twoim domu zaszły jakieś duże zmiany, takie jak remont, nowe zwierzę (zwłaszcza kot), dziecko lub śmierć w rodzinie?

Inną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że koty często są dostrojone do uczuć swoich rodziców, więc zwróć uwagę również na siebie. Czy ostatnio wystąpił u Ciebie stres? Czy stres zaczął zakłócać Twoją codzienną rutynę? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli Twoja codzienna rutyna została zakłócona, tak samo stało się z Twoim kotem. Nadmierne spanie lub brak snu są częstymi objawami u ludzi, którzy są zestresowani. Gdy kot zauważy te zmiany, może odczuwać stres, a objawy mogą przejawiać się w jego zachowaniach związanych z oddawaniem moczu.

 

Stres krótkotrwały kontra stres długotrwały

Duże zmiany w życiu kota, takie jak przeprowadzka lub dodanie nowego zwierzęcia do domu, mogą powodować tymczasowy stres. Podczas gdy wiele kotów przyzwyczaja się w rozsądnym czasie, niektóre pozostają zestresowane, co może prowadzić między innymi do problemów z układem moczowym, takich jak nadmierna pielęgnacja lub problemy żołądkowo-jelitowe. Jeśli stresor zostanie szybko zidentyfikowany i można go rozwiązać, a problemy z oddawaniem moczu mogą szybko ustąpić.

Bardziej wymagającymi źródłami stresu są długotrwałe sytuacje, które mogą nie mieć szybkich rozwiązań i mogą powodować poważniejsze problemy z układem moczowym. Zdecydowanie najczęstszymi przyczynami stresu u kotów jest życie z innymi kotami i trzymanie ich wyłącznie w domu. Dla wielu kotów oba te stwierdzenia są prawdziwe!

Jak leczyć i zapobiegać problemom z układem moczowym u kotów.

Jeśli Twój kot doświadcza stresu, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. W zależności od nasilenia problemów z pęcherzem moczowym u kota, lekarz weterynarii może przepisać leki i/lub dostosować dietę za pomocą leczniczej karmy dla kotów, co może pomóc złagodzić niektóre problemy z układem moczowym i przywrócić dobre samopoczucie kota. Niektóre z tych diet terapeutycznych zawierają również naturalne składniki, które pomagają zmniejszyć stres. Oprócz leków na receptę i karmy, lekarz weterynarii może również zasugerować, jak poprawić środowisko domowe, aby uspokoić wszystkie koty w gospodarstwie domowym. Jeśli w domu mieszka kilka kotów, należy mieć o jedną miskę na karmę i wodę więcej niż liczba posiadanych kotów i rozmieścić je w domu tak, aby jeden kot nie musiał znajdować się w pobliżu drugiego, aby jeść i pić. To samo dotyczy kuwet, choć te powinny być umieszczone z dala od misek z jedzeniem i wodą.

Czasami wystarczy poświęcić kotu trochę więcej czasu i pozytywnej uwagi. Ponadto, staraj się utrzymywać kuwetę i dom w czystości i upewnij się, że kot jest dobrze nawodniony, co może złagodzić stres i zmniejszyć lub wyeliminować kocie problemy z oddawaniem moczu. Niestety, w przypadku wielu kotów złagodzenie stresowego zapalenia pęcherza moczowego może zająć tygodnie lub miesiące. Może również pojawiać się i znikać, więc czasami może się wydawać, że udało Ci się go pokonać, kiedy pojawia się ponownie. Często jest to spowodowane nieoczekiwanym źródłem stresu, takim jak prace remontowe w domu lub duża liczba gości w okresie świątecznym. Jeśli spróbujesz przewidzieć te zdarzenia, możesz współpracować z lekarzem weterynarii nad sposobami maksymalnego ograniczenia ich wpływu.

Po zidentyfikowaniu przyczyny stresu związanego z oddawaniem moczu przez kota i znalezieniu sposobów na obniżenie poziomu stresu u kota, ważne jest, aby pomóc odpowiednio radzić sobie ze stresem w przyszłości. Nie zapomnij również o zarządzaniu własnym stresem! Kolejnym ważnym czynnikiem w radzeniu sobie ze stresem kota jest zapewnienie mu spójności. Jeśli wiesz, że Twoja rutyna wkrótce się zmieni lub na horyzoncie pojawi się duża zmiana w życiu (przeprowadzka, nowa osoba lub zwierzę w domu itd.), spróbuj przygotować kota, znajdując przedmioty i zabawki, które lubi. Odrobina dodatkowego rozpieszczania pomoże kotu poczuć się bezpieczniej i może nawet odwrócić jego uwagę od nadchodzących zmian. Ponadto należy utrzymywać kuwetę w czystości i znaleźć spokojne miejsce, w którym kot może się zrelaksować. Używanie feromonów wtykowych w czasie potencjalnie stresujących wydarzeń może być również bardzo przydatne dla niektórych kotów.

Przygotowując się na stresujące sytuacje i zwracając uwagę na początkowe oznaki, że kot staje się przytłoczony, możesz pomóc mu uniknąć problemów z kocim układem moczowym i prowadzić zdrowsze i szczęśliwsze życie.

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.

Informacja o autorce

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

 

Chrissie Klinger, matka dwójki dzieci, trzech psów i kota, lubi pisać artykuły związane ze zwierzętami domowymi, które pomagają mi. Kiedy nie uczy lub nie pisze, Chrissie lubi spędzać czas z rodziną i podróżować.