Choroby zębów u kotów i opieka stomatologiczna

Opublikowany przez
min : Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Dobry stan uzębienia jest ważny nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia, ale także dla zdrowia kota. Każdy, kto miał obolałe dziąsła lub ból zęba, wie, jak nieprzyjemny może być ból w jamie ustnej, a opieka stomatologiczna jest integralną częścią dobrego zdrowia zębów. Oprócz profilaktycznej opieki stomatologicznej, bardzo ważna jest wiedza o tym, jak rozpoznać oznaki i objawy choroby zębów u kota.

Czym jest choroba zębów u kotów?

Utrzymanie zębów kota w czystości może być trudne, dlatego problemy stomatologiczne u kotów są powszechne. W rzeczywistości badania pokazują, że w wieku około dwóch lat 70% kotów ma pewne oznaki choroby zębów. Problemy zwykle zaczynają się od nagromadzenia lepkiej płytki nazębnej, która twardnieje, tworząc kamień nazębny. Jeśli nie zostanie usunięty, może prowadzić do zapalenia dziąseł, bolesnego stanu polegającego na zapaleniu dziąseł, a ostatecznie do choroby przyzębia. Koty mogą tracić zęby i być podatne na infekcje. Bakterie te mogą przedostać się do krwiobiegu i powodować problemy w innych częściach ciała, takich jak serce i nerki.

Co powoduje choroby zębów u kotów?

Płytka nazębna, bezbarwna warstwa na zębach kota, jest przyczyną nieświeżego oddechu i chorób dziąseł. Płytka nazębna jest powodowana przez bakterie mieszające się ze słodkimi składnikami żywności. Jest to dokładnie ten sam proces u kotów, co u ludzi. Możemy usunąć płytkę nazębną poprzez szczotkowanie, ale ponieważ kot nie myje zębów tak jak jego opiekun, płytka ta może powodować odkładanie się kamienia nazębnego. Kamień nazębny jest wynikiem twardnienia nieusuniętej płytki nazębnej, która stopniowo staje się coraz grubsza. Tworzy twardą, żółtawą warstwę na zębach, zwłaszcza na linii dziąseł. Nagromadzenie to podrażnia dziąsła, powodując obrzęk, zaczerwienienie i stan zapalny – inaczej znany jako zapalenie dziąseł. Jeśli zapalenie dziąseł pozostanie niekontrolowane, u kota może rozwinąć się choroba przyzębia, która może zniszczyć dziąsła i tkankę podtrzymującą zęby.

Istnieją pewne czynniki, które mogą przyczyniać się do problemów ze zdrowiem zębów u kotów. Należą do nich:

Jedzenie: Karmienie kotów lepką karmą może prowadzić do szybszego odkładania się płytki nazębnej.

Rasa: Niektóre rasy kotów, takie jak syjamskie i perskie, są bardziej podatne na choroby zębów.

U większości kotów chorobom zębów można zapobiegać i można je leczyć. Utrzymanie zębów i dziąseł kota w czystości i zdrowiu może wydawać się zniechęcającym zadaniem, ale jeśli zaczniesz, gdy kot lub kociak jest młody i nabierzesz nawyku, szczotkowanie może stać się tak samo częścią rutyny Twojego kota, jak Twojej. 

Pierwszym krokiem jest poproszenie lekarza weterynarii o przebadanie zębów kota, aby sprawdzić, czy nie ma on już problemu, który wymaga profesjonalnej opieki. Gdy zęby kota będą już czyste i wrócą do dobrego stanu wyjściowego, można rozpocząć higienę jamy ustnej w domu. Lekarz weterynarii będzie mógł porozmawiać z Tobą na temat regularnego szczotkowania zębów kota (tak, w przypadku wielu kotów można to robić w domu). Przy łagodnym podejściu i odrobinie cierpliwości, wiele kotów z przyjemnością poddaje się czyszczeniu zębów. Lekarz weterynarii lub pielęgniarka weterynaryjna mogą przeprowadzić demonstrację. Jak przekonasz się czytając dalej, jeśli szczotkowanie jest naprawdę niemożliwe, istnieją specjalnie opracowane karmy, które są przeznaczone do czyszczenia zębów kota za Ciebie.

Czy mój kot ma chorobę zębów?

Jeśli Twój kot ma problemy z uzębieniem, zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą zauważysz jest nieświeży oddech. Jeśli zauważysz u swojego kota którykolwiek z poniższych objawów, skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu przeprowadzenia pełnego badania, ponieważ może to oznaczać, że Twój kot ma problem z uzębieniem:

  • Nieświeży oddech
  • Obolałe usta
  • Trudności z jedzeniem lub wyglądanie, jakby kot chciał jeść, ale odchodził
  • Luźne zęby lub utrata zębów
  • Obmacywanie lub pocieranie ust
  • Krwawienie dziąseł
  • Żółty lub brązowy kamień na zębach
  • Drybling
  • Zaniedbana sierść – koty z bólem jamy ustnej mogą zaprzestać pielęgnacji.

Typowe objawy chorób zębów

Znaczenie odżywiania

Karma spożywana przez kota odgrywa ważną rolę w jego ogólnym zdrowiu i samopoczuciu, a także zdrowiu zębów. Wysokiej jakości karmy dla kotów mogą wspierać układ odpornościowy i pomagać w powstrzymywaniu infekcji. 

Niektóre suche karmy zawierają specjalne włókna w większych rozmiarach. Oznacza to, że kot musi żuć karmę, a specjalnie ułożone włókna czyszczą zęby. Pokarmy te mogą mieć ogromny wpływ na długoterminowe zdrowie zębów.

Pamiętaj, że nigdy nie należy zmieniać karmy kota bez konsultacji z lekarzem weterynarii i zawsze zmieniaj karmę stopniowo przez 5-7 dni, aby uniknąć rozstroju żołądka lub odrzucenia pokarmu. Ważne jest również, aby nie używać tych karm do pielęgnacji zębów, jeśli kot ma coś więcej niż tylko łagodny osad nazębny. Jeśli u kota występuje kamień nazębny lub zapalenie dziąseł, należy najpierw odpowiednio wyczyścić zęby i jeść tylko miękką karmę, dopóki ból i stan zapalny nie ustąpią.

Podsumowanie

Jak we wszystkim, co dotyczy zdrowia, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli masz kociaka, od samego początku rozpocznij rutynowe czyszczenie zębów. Im wcześniej zaczniesz, tym łatwiej przyjdzie to Tobie i Twojemu kotu. Nigdy nie używaj ludzkiej pasty do zębów – ma smak, którego wiele zwierząt nie lubi i jest przeznaczona do spieniania i wypluwania. Zawsze używaj pasty do zębów przeznaczonej dla kotów.

Jeśli kot jest starszy, nigdy nie jest za późno. Zleć lekarzowi weterynarii sprawdzenie zębów i wyczyszczenie ich w razie potrzeby. Należy pamiętać, że regularne szczotkowanie jest najbardziej sprawdzonym sposobem zapobiegania chorobom zębów zarówno u kotów, jak i u ludzi. Nie rozpaczaj jednak, jeśli na przeszkodzie stanie Twoje intensywne życie lub temperament kota. Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii na temat specjalnej żywności, która może ułatwić Wam życie!

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS.