Kule zbitych włosów

Opublikowany przez
Czas czytania

Co to są bezoary (zbite kule włosów)?

Koty są bardzo czystymi stworzeniami, więc Twój nowy zwierzak będzie poświęcał około pięciu godzin dziennie na mycie się. Podczas czyszczenia sierści kociak zlizuje wszystkie leżące na niej luzem włosy. Ponieważ trudno mu je wypluć, na ogół po prostu je połyka. Zazwyczaj nie powoduje to żadnych problemów i włosy swobodnie przechodzą przez przewód pokarmowy. Jednak czasem sierść zatrzymuje się w żołądku i zbija się w kłębek (bezoar).

W jaki sposób kot pozbywa się bezoarów?

Gdy kłębek sierści osiągnie pewne rozmiary, kot zwykle zwraca go wymiotując (zwróć uwagę, czy w wymiocinach nie znajdują się kulki z włosów przypominające kiełbaski). Niektóre zwierzęta wydalają sierść z odchodami. Tak czy inaczej, na ogół nie powoduje to żadnych dolegliwości. Jednak od czasu do czasu kocięta mają problemy z pozbyciem się kłębka sierści i mogą u nich wtedy występować nawracające ataki dławienia się lub wymiotów. Jeżeli Cię to zaniepokoi, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

W bardzo rzadkich przypadkach kot nie jest w stanie wydalić bezoaru w naturalny sposób i wówczas konieczny bywa zabieg chirurgiczny. Na szczęście zdarza się to niezwykle rzadko.

Hairball Cat

Jak zapobiegać powstawaniu bezoarów?

Jedną z najlepszych metod zapobiegania powstawaniu bezoarów jest regularne czesanie  kociaka. Aby łatwiej go do tego przyzwyczaić, czesz go często już od najwcześniejszej młodości.

Niech poplątana sierść nie zepsuje wam dnia

Istotną sprawą jest rodzaj szczotki, jaką czeszesz zwierzaka, a lekarz weterynarii może doradzić Ci, która nadaje się najlepiej dla Twojego kociaka. Wielu właścicieli kotów o krótkiej sierści decyduje się na zakup gumowej szczotki. Jest ona na tyle miękka że nie powoduje u zwierzęcia dyskomfortu, a jednocześnie doskonale usuwa włosy, które wypadły. Koty o długiej sierści należy szczotkować znacznie dokładniej. Najlepiej nadaje się do tego metalowy grzebień o dużych zębach. Wiosną i latem, kiedy kot linieje intensywniej, należy zwiększyć częstotliwość zabiegów. Nie musi to być jednak przykry obowiązek. Szczotkowanie jest dobrą metodą budowania więzi między kociakiem a właścicielem. Przytulanie lub zabawa to sposoby by przyjemnie zakończyć ten zabieg. 

Czy odpowiednia dieta zapobiega powstawaniu bezoarów?

Istnieją dowody na to, że sucha karma z dużą ilością włókna, taka jak Hill's Science Plan Hairball Formula pomaga ograniczać powstawanie kłębków sierści w jelitach. Poradź się w tej kwestii lekarza weterynarii.

Pamiętaj – bezoary to nic przyjemnego i  rzadko trzeba się nimi poważnie martwić

Obserwowanie, jak Twój mały kotek zmaga się z bezoarem, może być przykre, pamiętaj jednak, że większość kotów ma tego typu problemy sporadycznie i rzadko jest to powód do poważnej troski.

Artykuły powiązane

 • Co robić, a czego nie, podczas uczenia kota prawidłowego zachowania

  Masz problem ze złym zachowaniem swojego kota? Dowiedz się, jak skutecznie zdyscyplinować kota dzięki tej pomocnej liście nakazów i zakazów.
 • Jak wybrać kotu lekarza weterynarii?

  Zaraz po Tobie i Twojej rodzinie, lekarz weterynarii jest dla kota najważniejszą osobą. W końcu odpowiada za zdrowie zwierzęcia przez całe jego życie. Jak więc wybrać weterynarza, który zapewni mu najlepszą możliwą opiekę?
 • Przeprowadzka z kotem

  Jeśli może być coś bardziej stresującego od przeprowadzki, to jest to przeprowadzka z kotem.
 • Pielęgnacja kota

  154502253 Koty są bardzo czystymi zwierzętami, ale nawet najbardziej skrupulatny osobnik skorzysta na drobnej pomocy w pielęgnacji.

Produkty powiązane