Zalety kastracji

Published by
Czas czytania

Kastracja i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne uniemożliwiające kotu rozmnażanie się. Kastracja to właściwe określenie zabiegu usunięcia gonad, czyli jajników w przypadku samicy i jąder w przypadku samca. Terminu sterylizacja używa się w potocznym języku na określenie kastracji samic i oznacza on usunięcie jajników lub jajników wraz z macicą. Nie jest to jednak prawidłowe określenie.

Jeżeli masz wychodzącego kota albo kilka niewychodzących osobników, musisz poważnie rozważyć wykastrowanie ich. Na świecie jest bardzo dużo bezdomnych kotów. Większość z nich, jeżeli nikt ich nie przygarnie, kończy w schroniskach albo na ulicy, są usypiane albo umierają na skutek urazów, głodu lub z powodu złej pogody.

Najbardziej odpowiedzialnym postępowaniem jest wykastrowanie kota czy kotki, chyba że planujesz rozmnażać zwierzęta i masz pewność, że znajdziesz dom dla wszystkich kociąt (jedna kotka potrafi "wyprodukować" 15-20 kociąt rocznie).

Zalety kastracji

Nawet jeżeli Twój kot nie wychodzi z domu i nie ma partnera, z którym mógłby się rozmnażać, wykastrowanie go jest nadal dobrym pomysłem. W przypadku kotek, zabieg wyklucza możliwość rozwoju nowotworów jajnika i poważnie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu trzonu macicy.

Wyeliminuje też różne niepożądane zachowania. Niewykastrowana kotka będzie miała rujkę trzy lub cztery razy w roku. W tym czasie może bez przerwy miauczeć, albo próbować wydostać się z domu.

U samicy, która kilkakrotnie wchodzi w ruję bez możliwości dopuszczenia, mogą wystąpić problemy takie jak posmutnienie, brak apetytu, biegunka czy wymioty. Kastracja eliminuje takie objawy.

Samce

Kocury również odczuwają wyraźne korzyści z kastracji. Eliminuje ona ryzyko wystąpienia nowotworu jąder i zapobiega różnym zachowaniom, które potrafią uczynić posiadanie kocura trudnym.

Wykastrowane kocury przejawiają dużo mniej zachowań terytorialnych, rzadziej znakują teren, a ich mocz nie ma tak intensywnego zapachu. Jeżeli posiadasz dwa kocury, wykastrowanie ich zdecydowanie ograniczy ilość walk. W rzeczywistości kastrowane koty są bardziej potulne i łatwiejsze w utrzymaniu.

Zabieg

Przygotowanie do operacji wygląda tak samo u obu płci. Nie należy karmić kota przez 12 godzin przed zabiegiem.

Kot jest poddawany znieczuleniu ogólnemu i podłączany do sprzętu monitorującego funkcje życiowe, aby wykluczyć komplikacje. Następnie lekarz wykonuje nacięcie i usuwa jądra lub jajniki, a czasem również macicę. Następnie rana jest zamykana szwami, które mogą być ukryte w skórze. W przypadku kocurów nie szyje się skóry (przyp. tłum.).

Ponieważ u kotek wykonuje się większe nacięcie, czasem musza one zostać w szpitalu przez jeden lub dwa dni, podczas gdy kocura można zabrać do domu tego samego dnia.

Opieka pooperacyjna

Lekarz weterynarii może założyć kotu kołnierz zapobiegający wygryzieniu szwów. Musisz pilnować kota i zwracać uwagę, czy rana nie puchnie, nie rozchodzi się, nie krwawi ani nic z niej nie cieknie.

Jeżeli zauważysz któryś z wymienionych objawów, natychmiast poinformuj swojego weterynarza. Zwykle kot całkowicie wraca do zdrowia po zabiegu, a lekarz usuwa szwy po tygodniu lub dwóch.

Podczas rekonwalescencji zapewnij kotu duże ilości wody, czyste posłanie oraz szansę na odpoczynek w spokojnym otoczeniu.

Istnieją podzielone zdania na temat najlepszego momentu do wykonania zabiegu. Większość lekarzy zaleca wykonanie go w wieku sześciu do ośmiu miesięcy, zanim kot osiągnie dojrzałość płciową. Zapytaj swojego weterynarza, kiedy najlepiej wykastrować Twojego kota.

Efekty uboczne

Po kastracji zmienia się równowaga hormonalna w organizmie kota, co powoduje zwolnienie metabolizmu i większą skłonność do tycia. Hill's™ Science Plan™ NeuteredCat™ zawiera odpowiednią ilość kalorii dla kotów po kastracji. Dodatkowo, kastrowane koty odkładają w organizmie więcej tkanki tłuszczowej i mają mniej masy mięśniowej w stosunku do niekastrowanych osobników. Dlatego karmę Hill's™ Science Plan™ NeuteredCat™ opracowano przy użyciu specjalnej formuły WMF (Weight Management Formula) z dodatkiem lizyny i L-karnityny, pomagającej w spalaniu tłuszczu i budowaniu masy mięśniowej.

Problemy z drogami moczowymi są powszechne u kotów, ale częściej występują po kastracji. Karma Hill's™ Science Plan™ NeuteredCat™ zawiera dokładnie określone ilości składników mineralnych i powoduje utrzymanie właściwego poziomu pH dróg moczowych, zmniejszając ryzyko powstawania kryształów i pomagając zachować zdrowy układ moczowy.

Karmę Hill's™ Science Plan™ NeuteredCat™ możesz nabyć u swojego lekarza weterynarii.

Artykuły powiązane

 • Radzenie sobie z wyczerpaniem cieplnym u kotów

  Czy mieszkasz ze swoim pupilem w regionie, w którym lata są gorące? Jeśli nie masz klimatyzacji, możesz obawiać się wystąpienia wyczerpania cieplnego u Twojego kota.
 • Jak radzić sobie z kulami włosowymi

  Prawie każdy właściciel kota widział kiedyś kulę włosową albo słyszał odgłosy wydawane przez kota próbującego ją wykasłać. Pilobezoary są łatwe do rozpoznania, ponieważ formują się w charakterystyczny cylindryczny zlepek włosów.
 • Czy suchy nos świadczy o chorobie?

  Zaniepokojeni właściciele często pytają, czy suchy nos kota świadczy o chorobie. Odpowiedź brzmi: nie. Twój pupil może mieć suchy nos z wielu powodów, niemających nic wspólnego z jego zdrowiem.
 • Zaburzenia czynności wątroby u kota: Przyczyny, oznaki i objawy

  Wiele kotów prowadzi szczęśliwe życie wiele lat po zdiagnozowaniu. Odpowiednie żywienie oraz ciągły kontakt z lekarzem weterynarii są kluczowymi elementami odpowiedniego prowadzenia kota z zaburzeniami czynności wątroby.

Produkty powiązane

 • Science Plan™ Feline Adult Mięsiste kawałki w sosie z wołowiną

  Twój kot będzie szczęśliwy otrzymując saszetki Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Mięsiste Kawałki w Sosie z Wołowiną. Każda saszetka to pełnoporcjowa karma zawierająca odpowiednie połączanie witamin i skłądników mineralnych, aby Twój kot otrzymywał to, co najlepsze dla jego zdrowia. 
 • Science Plan™ Feline Mature Adult 7+ Sterilised Cat Kurczak

  U sterylizowanych kotów ponad trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Mature Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Sterilised Cat Young Adult Kurczak

  U sterylizowanych kotów trzykrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi i zaburzeń układu moczowego. <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Sterilised Cat Young Adult Kurczak została opracowana, aby spełniać potrzeby żywieniowe kotów sterylizowanych. Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz unikatową formułą utrzymania masy ciała. 
 • Science Plan™ Feline Adult Light with Tuna

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Feline Adult Light z Tuńczykiem pomaga utrzymać idealną masę ciała.  Opracowana z klinicznie sprawdzonymi przeciwutleniaczami oraz wysoką zawartością L-karnityny, która pomaga przekształcić tłuszczu w energię. Odpowiednia do codziennego żywienia.