Czy kastrować kota? Jakie są zalety zabiegu?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Kastracja i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne uniemożliwiające kotu rozmnażanie się. Kastracja to właściwe określenie zabiegu usunięcia gonad, czyli jajników w przypadku samicy i jąder w przypadku samca. Terminu sterylizacja używa się w potocznym języku na określenie kastracji samic i oznacza on usunięcie jajników lub jajników wraz z macicą. Nie jest to jednak prawidłowe określenie.

Jeżeli masz wychodzącego kota albo kilka niewychodzących osobników, musisz poważnie rozważyć wykastrowanie ich. Na świecie jest bardzo dużo bezdomnych kotów. Większość z nich, jeżeli nikt ich nie przygarnie, kończy w schroniskach albo na ulicy, są usypiane albo umierają na skutek urazów, głodu lub z powodu złej pogody.

Najbardziej odpowiedzialnym postępowaniem jest wykastrowanie kota czy kotki, chyba że planujesz rozmnażać zwierzęta i masz pewność, że znajdziesz dom dla wszystkich kociąt (jedna kotka potrafi "wyprodukować" 15-20 kociąt rocznie).

Zalety kastracji

Nawet jeżeli Twój kot nie wychodzi z domu i nie ma partnera, z którym mógłby się rozmnażać, wykastrowanie go jest nadal dobrym pomysłem. W przypadku kotek, zabieg wyklucza możliwość rozwoju nowotworów jajnika i poważnie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu trzonu macicy.

Wyeliminuje też różne niepożądane zachowania. Niewykastrowana kotka będzie miała rujkę trzy lub cztery razy w roku. W tym czasie może bez przerwy miauczeć, albo próbować wydostać się z domu.

U samicy, która kilkakrotnie wchodzi w ruję bez możliwości dopuszczenia, mogą wystąpić problemy takie jak posmutnienie, brak apetytu, biegunka czy wymioty. Kastracja eliminuje takie objawy.

Samce

Kocury również odczuwają wyraźne korzyści z kastracji. Eliminuje ona ryzyko wystąpienia nowotworu jąder i zapobiega różnym zachowaniom, które potrafią uczynić posiadanie kocura trudnym.

Wykastrowane kocury przejawiają dużo mniej zachowań terytorialnych, rzadziej znakują teren, a ich mocz nie ma tak intensywnego zapachu. Jeżeli posiadasz dwa kocury, wykastrowanie ich zdecydowanie ograniczy ilość walk. W rzeczywistości kastrowane koty są bardziej potulne i łatwiejsze w utrzymaniu.

Zabieg

Przygotowanie do operacji wygląda tak samo u obu płci. Nie należy karmić kota przez 12 godzin przed zabiegiem.

Kot jest poddawany znieczuleniu ogólnemu i podłączany do sprzętu monitorującego funkcje życiowe, aby wykluczyć komplikacje. Następnie lekarz wykonuje nacięcie i usuwa jądra lub jajniki, a czasem również macicę. Następnie rana jest zamykana szwami, które mogą być ukryte w skórze. W przypadku kocurów nie szyje się skóry (przyp. tłum.).

Ponieważ u kotek wykonuje się większe nacięcie, czasem musza one zostać w szpitalu przez jeden lub dwa dni, podczas gdy kocura można zabrać do domu tego samego dnia.

Opieka pooperacyjna

Lekarz weterynarii może założyć kotu kołnierz zapobiegający wygryzieniu szwów. Musisz pilnować kota i zwracać uwagę, czy rana nie puchnie, nie rozchodzi się, nie krwawi ani nic z niej nie cieknie.

Jeżeli zauważysz któryś z wymienionych objawów, natychmiast poinformuj swojego weterynarza. Zwykle kot całkowicie wraca do zdrowia po zabiegu, a lekarz usuwa szwy po tygodniu lub dwóch.

Podczas rekonwalescencji zapewnij kotu duże ilości wody, czyste posłanie oraz szansę na odpoczynek w spokojnym otoczeniu.

Istnieją podzielone zdania na temat najlepszego momentu do wykonania zabiegu. Większość lekarzy zaleca wykonanie go w wieku sześciu do ośmiu miesięcy, zanim kot osiągnie dojrzałość płciową. Zapytaj swojego weterynarza, kiedy najlepiej wykastrować Twojego kota.

Efekty uboczne

Po kastracji zmienia się równowaga hormonalna w organizmie kota, co powoduje zwolnienie metabolizmu i większą skłonność do tycia. Hill's™ Science Plan™ NeuteredCat™ zawiera odpowiednią ilość kalorii dla kotów po kastracji. Dodatkowo, kastrowane koty odkładają w organizmie więcej tkanki tłuszczowej i mają mniej masy mięśniowej w stosunku do niekastrowanych osobników. Dlatego karmę Hill's™ Science Plan™ NeuteredCat™ opracowano przy użyciu specjalnej formuły WMF (Weight Management Formula) z dodatkiem lizyny i L-karnityny, pomagającej w spalaniu tłuszczu i budowaniu masy mięśniowej.

Problemy z drogami moczowymi są powszechne u kotów, ale częściej występują po kastracji. Karma Hill's™ Science Plan™ NeuteredCat™ zawiera dokładnie określone ilości składników mineralnych i powoduje utrzymanie właściwego poziomu pH dróg moczowych, zmniejszając ryzyko powstawania kryształów i pomagając zachować zdrowy układ moczowy.

Karmę Hill's™ Science Plan™ NeuteredCat™ możesz nabyć u swojego lekarza weterynarii.

Artykuły powiązane

Produkty powiązane