Przewodnik poświęcony kastracji: Sterylizacja i kastracja kotów i kociąt

Opublikowany przez
min: Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Zabieg kastracji może przynieść korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu ukochanemu czworonogowi. Wielu lekarzy weterynarii zaleca kastrację kotów na wczesnym etapie ich życia, aby zapobiec pojawieniu się niechcianych kociąt, zmniejszyć ilość zmartwień opiekunów i zapewnić kotu korzyści zdrowotne.

Terminologia dotycząca kastracji może być niejasna, dlatego poniżej wyjaśniamy pojęcia, którymi będzie operował lekarz weterynarii:

  • Sterylizacja polega podwiązaniu lub przecięciu jajowodów lub nasieniowodów. 

  • Kastracja jest oficjalnie definiowana jako usunięcie wszelkich narządów płciowych, ale terminu tego najczęściej używa się w odniesieniu do usunięcia jąder u kocurów. 

  • Słowo „ubezpłodnienie” odnosi się do obu płci i oznacza, że są one wysterylizowane i niezdolne do płodzenia kociąt.

Korzyści płynące z ubezpłodnienia (sterylizacji lub kastracji)

Zapobiega powstawaniu chorób

Wysterylizowanie kotki przed pierwszym cyklem rujowym (rozpoczęciem w „okresu rui” lub „rui”, lub fazy płodności) znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów sutka w późniejszym okresie życia. Dzieje się tak, ponieważ poziom hormonów, takich jak estrogen, które sprzyjają rozwojowi niektórych nowotworów, jest obniżony. Ponadto znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia nowotworów jajników i infekcji macicy.

Istnieją również inne choroby powiązane z naturalnymi zachowaniami kotów związanymi z kopulacją. Według organizacji Blue Cross, białaczka kotów (FeLV) i kocie AIDS (FIV) to dwie choroby przenoszone przez zakażone koty gryzące inne koty (choroby te różnią się od ludzkiego AIDS i białaczki i nie mogą być przenoszone z kotów na ludzi). Zmniejszając chęć kota do walki o partnerkę i terytorium, zmniejszasz również ryzyko zarażenia się przez niego tymi nieuleczalnymi chorobami od innych kotów.

Zmniejsza częstotliwość bójek

Niewykastrowane kocury pod wpływem hormonów poszukują partnerek i bronią swojego terytorium przed intruzami. Dlatego też posiadanie dwóch lub większej liczby kocurów w tym samym gospodarstwie domowym, a nawet w tym samym sąsiedztwie, może prowadzić do walk, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się kotka w rui. Kastracja kotów pozwala na ograniczenie agresywnych instynktów i zmniejszenie ryzyka wybuchu bójek. Kastracja kota zmniejszy nie tylko ryzyko zakażenia się przez niego wcześniej wspomnianymi FIV i FeLV, ale również wystąpienia urazów i bolesnych ropni.dwa koty, w tym jeden zły (odłosy w trybie pełnoekranowym)

Zmniejsza częstotliwość wędrówek

Kiedy u kotki rozpoczyna się okres płodny, zarówno jej hormony, jak i instynkt nakłaniają ją do znalezienia partnera. Pamiętaj, że samce również kierują się hormonami i instynktem godowym. Kastracja pomaga zapobiegać zbyt dalekim wędrówkom kotów w poszukiwaniu „miłości” i zmniejsza ryzyko wypadków, takich jak wypadki samochodowe czy urazy podczas wspinaczki...

Pomaga zachować czystość w domu

Samce kotów obsikują pionowe powierzchnie, aby oznaczyć swoje terytorium. Ostry zapach moczu niewykastrowanego kota ostrzega inne samce, że w pobliżu znajduje się inny „pan domu”, który zaznaczył ten obszar jako swoje terytorium i informuje samice o tym, że jest gotowy do kopulacji. Niewykastrowany kocur w domu może być brudny i śmierdzący. Kastracja kota zmniejsza lub eliminuje potrzebę zaznaczania terytorium, a jeśli do tego dojdzie zapach moczu powinien być znacznie łagodniejszy.

Samice kotów również wydalają płyny ustrojowe, gdy zaczyna się ich okres płodny. Płyny te również mają swoją woń, która informuje samce o tym, że w pobliżu znajduje się płodna samica. Sterylizacja kotki pozwoli wyeliminować ten problem.

Kiedy należy wykastrować lub wysterylizować kota lub kocię?

Lekarz weterynarii zaleci optymalny wiek, w którym należy przeprowadzić zabieg. Większość lekarzy weterynarii zaleca zwykle kastrację kotów między czwartym a szóstym miesiącem życia, przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.

Jak wygląda proces kastracji?

Zabieg kastracji chirurgicznej wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym. Lekarz weterynarii wszystko Ci wyjaśni i przedstawi szczegółowe instrukcje dotyczące opieki przed- i pooperacyjnej. Na określoną liczbę godzin przed operacją może być konieczne wstrzymanie jedzenia. Pozostawienie kota w domu na noc przed operacją pomoże uniknąć ryzyka, że zje coś poza domem, a także zagwarantuje, że kot nie będzie się nigdzie włóczył, gdy nadejdzie czas operacji!

Podczas zabiegu kot otrzyma znieczulenie, dzięki czemu nie będzie niczego czuł, ani nie będzie świadomy tego, co się dzieje. W przypadku kocurów wykonuje się niewielkie nacięcie i usuwa jądra. Nacięcie zamyka się za pomocą rozpuszczalnych szwów lub kleju chirurgicznego. U samic kotów wykonuje się większe nacięcie w celu usunięcia jajników i/lub macicy. Niektórzy lekarze weterynarii wykonują obecnie zabieg kastracji laparoskopowo, co jest mniej inwazyjne. Zwykle koty mogą wrócić do domu tego samego dnia, chyba że wystąpią komplikacje lub pojawią się jakieś szczególne obawy.

Niektórzy lekarze weterynarii zakładają kotu po zabiegu specjalne ubranko pooperacyjne lub kołnierz/obrożę. Dzięki temu Twój pupil nie będzie się drapać, gryźć ani lizać rany po zabiegu podczas procesu gojenia. Większość kotów nie potrzebuje leków ani specjalnej opieki po zabiegu. Jeśli lekarz weterynarii chce ponownie zobaczyć kota po operacji, należy przyprowadzić go na wizytę w ustalonym terminie.

Czy mój kot się zmieni po kastracji?

Po kastracji kot bardzo szybko wróci do dawnej formy i będzie skory do zabawy. Możesz mieć pewność, że nadal będzie to ten sam kot, którego znasz i kochasz od zawsze, a dodatkową zaletą jest to, że będzie chętniej zostawał w domu i miał mniejszą skłonność do zaznaczania swojego terytorium.

Karmienie kotów po kastracji

Nierzadko zdarza się, że po kastracji koty szybciej przybierają na wadze, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że kot jest aktywny i spożywa odpowiednią ilość pokarmu, by utrzymać właściwą wagę. Zapytaj lekarza weterynarii, czy powinieneś zmienić kotu karmę i pamiętaj o regularnym sprawdzaniu jego wagi w okresie wzrostu. Pomoże Ci to zadbać szczupłą i zdrową sylwetkę kota oraz wykryć niepożądany przyrost masy ciała, zanim będzie za późno. Korzyści płynące z kastracji kota znacznie przewyższają wszelkie minusy. Owszem, zabranie ukochanego pupila na operację może być przerażające, ale warto to zrobić, zwłaszcza mając na uwadze wyższe ryzyko wystąpienia poważnych chorób, niechcianych kociąt, błąkania się i wpadania w kłopoty. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o kastracji kota.

Informacja o autorce

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert

Jeanne Grunert jest autorką książek, blogerką i niezależną pisarką pochodzącą z Wirginii. Na swojej farmie w Wirginii opiekuje się ona sześcioma kotami i psem o imieniu Shadow, pochodzącymi ze schroniska.

  

Recenzji dokonali dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA i dr Emma Milne BVSc FRCVS