Jak dbać o zęby i sierść kota?

Published by
Czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jak odpowiednio pielęgnować kociaka 

Kociaki mają wręcz obsesję na punkcie czyszczenia sierści. Tego, jak być czystymi i schludnymi uczą się od matki. Od czasu do czasu zwierzak może jednak potrzebować od Ciebie niewielkiej pomocy, a dbanie o czystość futra daje możliwość, by okazać mu zainteresowanie. Będzie się cieszył każdą minutą tych zabiegów. Jeśli na przykład Twój kociak ma długą sierść, trzeba codziennie czesać go grzebieniem. Następnie, by zapobiec plątaniu się włosów, należy go delikatnie wyszczotkować. Lekarz weterynarii doradzi Ci szczotkę i grzebień odpowiednie do rodzaju sierści Twojego kociaka.

Również kocięta o krótkiej sierści potrzebują od czasu do czasu szczotkowania. Aby usunąć wypadnięte włosy, używaj miękkiej szczotki, przesuwając ją powoli wzdłuż jego ciała, od głowy do ogona.

Koty wykazują skłonność do linienia na wiosnę oraz w mniejszym stopniu także latem i zimą. Jeśli od samego poczatku przyzwyczaisz kociaka do regularnego szczotkowania, zapobiegniesz powstawaniu w jego żołądku bezoarów które bywają prawdziwym utrapieniem.

Ponieważ koty z natury bardzo skrupulatnie dbają o swoją czystość, Twój pupil raczej nie będzie potrzebował kąpieli. Jednak w przypadku gdyby bardzo się ubrudził, możesz go wykąpać używając do tego specjalnego, łagodnego szamponu dla kotów. 

Warto często brać rosnącego kociaka na ręce, by przekonał się, że nie ma w tym nic strasznego. Szczotkowanie zwierzaka jest również okazją, by dokładnie mu się przyjrzeć. Zwracaj przy tym szczególną uwagę na jego zęby i łapy. Poza tym regularnie sprawdzaj jego oczy i uszy, szukając nietypowych złogów woskowiny lub ropy. Dzięki temu kociak będzie mniej histeryzował podczas badania przez lekarza weterynarii.

Dbanie o zdrowie jamy ustnej kociaka

Kiedy Twój kociak osiągnie wiek czterech miesięcy, zaczną mu wyrastać stałe zęby, a większość z nich pojawi się nim skończy osiem miesięcy. Skuteczna higiena jamy ustnej jest dla kotów równie ważna jak dla ludzi. Dlatego, aby zapobiec późniejszym problemom warto od wczesnej młodości przywyczajać zwierzaka do czyszczenia zębów. Dzięki szczotkowaniu przynajmniej trzy razy w tygodniu, zęby i dziąsła Twojego kociaka będą zdrowe. W lecznicach kupić można zarówno pasty, jak i szczoteczki do zębów opracowane specjalnie z myślą o kotach. Lekarz weterynarii pokaże Ci, jak najlepiej ich używać.

Czy wierzysz w to czy nie, szczotkowanie zębów może stać się zabawą. Przyzwyczaj do niego kociaka, zaczynając od codziennego, delikatnego pocierania jego zębów palcem. Jeśli się opiera, traktuj go delikatnie, ale stanowczo. Pochwal go gdy się uspokoi. Później zacznij nakładać na palec pastę, by następnie wprowadzić specjalną kocią szczoteczkę do zębów.

Możesz również kupić smakołyki opracowane specjalnie, by dbać o czystość zębów kociaka. Dostępne są także karmy czyszczące zęby dorosłych kotów, takie jak Hill’s™ Science Plan Oral Care.  

Artykuły powiązane

Produkty powiązane