Kiedy zacząć podawać kociętom pokarm stały

Opublikowany przez Dr. Emma Milne BVSc FRCVS
min: Czas czytania

Profil boczny pręgowanego kociaka wpatrującego się uważnie w obiektyw, z głową i uszami zwróconymi w stronę aparatu

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

By mieć jak najlepszy start w życiu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, kocięta powinny zostać z matką przynajmniej do dziewiątego tygodnia życia. Zwykle, zanim zabierzesz kocię do domu, proces odsadzania powinien być w pełni zakończony, a kocię powinno jeść stały pokarm, niezależnie od tego, czy jest to karma mokra, sucha, czy też ich połączenie, co jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak matka i miot należą do Ciebie lub kocięta zostały osierocone, konieczne może być samodzielne odsadzanie kociąt. Możesz zacząć to robić, gdy będą miały 3-4 tygodnie.

Praca z matką i Matką Naturą

Jeśli mama kociąt jest na miejscu, proces odsadzania zwykle rozpoczyna się dość naturalnie, gdy kocięta zaczynają się więcej ruszać i odkrywać otoczenie. Dosłownie natkną się one wówczas na karmę matki i zaczną odkrywać jej smak i konsystencję. Najlepiej by było, gdyby matka spożywała wtedy karmę dla kociąt, ponieważ jest to najlepszy sposób na zapewnienie jej kalorii i składników odżywczych potrzebnych przy laktacji. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na jak na wcześniejszym etapie ciąży, by uzyskać informacje na temat odrobaczania, żywienia oraz tego kiedy i w jaki sposób powinno się zacząć podawać matce karmę dla kociąt.

Mama może nie być zbyt zadowolona z tego, że kocięta podkradają jej karmę i może nawet próbować je od niej odstraszyć. Gdy kocięta będą miały 3-4 tygodnie lub po rozpoczęciu tego procesu (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej), możesz zacząć proponować kociętom trochę karmy dla kociąt. Możesz umieścić karmę w kojcu na płytkich talerzach lub spodkach, by był do niej łatwy dostęp, lub wygospodarować osobne miejsce, by mama mogła w tym czasie odpocząć.

Bardzo ważne jest podawanie pełnowartościowej i zbilansowanej karmy dla kociąt (najlepiej tej, którą spożywa matka). Można podawać karmę mokrą, suchą lub obydwa rodzaje, ale na początku każdą karmę należy przed podaniem zwilżyć odrobiną ciepłej wody, by ją rozmiękczyć i przystosować do małych pyszczków kociąt.

Proces odsadzania musi być stopniowy, by uniknąć przeciążenia układu pokarmowego kociąt, więc zacznij od podawania im niewielkiej ilości karmy kilka razy dziennie. Możesz podać ją na spodku lub na opuszku palca. Młode kocięta zawsze na początku bawią się jedzeniem, bo nie do końca wiedzą, co to jest. To dosyć normalne zachowanie, które pomaga im się uczyć, więc bądź cierpliwy i często myj talerze (i kocięta, jeśli to konieczne)!

W miarę upływu dni możesz zacząć powoli zwiększać ilość podawanego pokarmu stałego i stopniowo zmniejszać ilość wody dodawanej do karmy, aż będzie ona podawana w suchej postaci. Gdy kocięta przyzwyczają się do karmy, powinny zacząć wybierać ją w pierwszej kolejności i wykorzystywać mamę raczej tylko do uzupełniania pokarmu i dla komfortu ssania. Gdy karma uzyska aprobatę, a u kociąt nie będą występowały żadne problemy żołądkowe, będziesz mógł podawać im karmę bez ograniczeń, jeśli chcesz. Oznacza to, że będą one mogły jeść tyle, ile będą chciały i wtedy, kiedy będą chciały. Jeśli to niemożliwe, powinny one spożywać przynajmniej cztery posiłki dziennie, ale najlepiej by było, gdyby było ich więcej.

Podobnie jak w przypadku ludzi, mama zacznie komunikować kociętom, że ma już dosyć karmienia, a jej mleko zacznie wysychać. Większość kociąt powinna być całkowicie odsadzona i spożywać pokarm stały między szóstym a ósmym tygodniem życia, i być gotowa do oddania do nowego domu od dziewiątego tygodnia.

Jak sprawdzić, czy wszystko jest w porządku?

Na początku kocięta powinny być ważone co kilka dni. Lekarz weterynarii może dać Ci wykres wzrostu, na którym będziesz mógł sprawdzać, czy ich wzrost jest prawidłowy. Dobrze odżywione i zadowolone kocięta dużo śpią i mają pełne, okrągłe brzuszki. Jeśli dużo płaczą, nie śpią lub wyglądają na wychudzone, oznacza to, że coś jest nie tak i konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Jeśli kocięta zostały osierocone lub w przypadku problemu z podawaniem mleka, należy poprosić lekarza weterynarii o odpowiednie mleko zastępcze i poradę dotyczącą tego, jak je podawać. Nie podawaj kociętom mleka krowiego. Nie jest ono odpowiednie dla kociąt pod względem odżywczym i nie będą w stanie go przetrawić.

Jeśli karmisz kocięta ręcznie, przestrzegaj tych samych zaleceń dotyczących odsadzania i stopniowo zmniejszaj ilość podawanego mleka dla kociąt między czwartym a ósmym tygodniem życia, równocześnie zwiększając ilość pokarmu stałego.

I w końcu...

Kocięta powinny spożywać karmę dla kociąt do momentu osiągnięcia dorosłości, zwykle między dziewiątym a dwunastym miesiącem życia. Karma dla kociąt jest bogata w kalorie i składniki odżywcze, by wspierać ich szybki wzrost. Po kastracji niektóre młode koty mogą zacząć nadmiernie przybierać na wadze i warto podawać im karmę specjalnie dostosowaną do ich potrzeb. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, kiedy i jak zmienić im karmę. Jednak, co najważniejsze, nie zapomnij cieszyć się obserwowaniem tego, jak te małe łobuziaki stają się jeszcze bardziej niesfornymi, zabawnymi nastolatkami!

Recenzji dokonał dr Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA