Kot ciągle się drapie i liże? Może mieć pchły lub suchą skórę.

Opublikowany przez
min: czas czytania

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka

Jeśli podczas głaskania skóra twojego kota łuszczy się niczym stara farba na ścianie albo kot wciąż się drapie, możesz zacząć się zastanawiać: " Czy mój kot ma suchą skórę?" Jeśli masz pewność, że pchły nie są temu winne, musisz ustalić, co może być przyczyną drapania się Twojego kota.

Objawy suchej skóry i prawdopodobne przyczyny

Suche plamy występujące tu i ówdzie na skórze lub sporadyczne drapanie zwykle nie są powodem do zmartwienia, ale kiedy drapanie trwa przez kilka dni lub kot obsesyjnie gryzie i liże określony obszar, może nadszedł czas ustalić, czy Twój futrzany przyjaciel ma poważne schorzenie skóry lub podrażnienie. Ciągłe lub stałe swędzenie w tym samym miejscu może być oznaką, że Twój kot ma suche płaty skóry. Inne objawy suchej skóry u kotów to podobne do łupieżu płaty pojawiające się na sierści oraz łysiny.

Jednym z powodów występowania suchej skóry u kota może być jego dieta. Według poradnika weterynaryjnego Merck Veterinary Manual, koty potrzebują odżywczo zbilansowanej karmy z odpowiednią ilością niektórych kwasów tłuszczowych, bez których ich skóra może stać się sucha i łuszcząca się, a sierść matowa. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat diety Twojego kota, aby sprawdzić, czy nie należy zmienić karmy na inną lub spróbować suplementu, takiego jak olej rybny. Należy jednak pamiętać, że wszelkie zalecenia lekarza weterynarii mogą zająć do miesiąca, aby wyleczyć suchą skórę kota.

Jeśli suchość skóry u Twojego kota występuje głównie na środkowej części grzbietu, problem ten może być spowodowany nadwagą. Brytyjska organizacja charytatywna Cats Protection zauważa, że otyłe koty mogą mieć problemy z odpowiednią pielęgnacją, w wyniku czego mogą mieć suchą skórę, łupież lub zmatowienie sierści w trudno dostępnych miejscach.

Skóra i wrażliwość

Wrażliwość na środowisko i inne czynniki zewnętrzne są częstymi przyczynami chorób skóry u kotów. Ważne jest, aby być świadomym tego, co w Twoim domu może powodować podrażnienia skóry u kota. Zapytaj siebie:

  • Czy korzystam z nowych domowych środków czyszczących do podłóg, mebli lub w w aerozolu?
  • Czy prałem jakieś koce lub ubrania w innym detergencie?
  • Czy mój kot mógł zjeść jakieś lekarstwa, które leżały w domu?
  • Czy w domu pojawiły się jakieś nowe zwierzęta?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „tak” i jesteś w stanie zidentyfikować możliwe źródło, zadzwoń do lekarza weterynarii i opisz objawy oraz to, z czym Twoim zdaniem miał kontakt Twój kot. Wtedy lekarz weterynarii zdecyduje, czy należy przyjść z kotem na wizytę lub poczekać parę dni.

Możesz porozmawiać ze wszystkimi domownikami i sporządzić listę nowych środków czyszczących lub kosmetyków, które pojawiły się w domu tuż przed tym, jak kot zaczął odczuwać świąd. Kotom mogą dokuczać nawet pyłki, kurz i pleśń. Jeśli Twój kot nagle staje się ospały, wymiotuje lub ma drgawki wkrótce po tym, jak zauważyłeś, że się drapie, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii. Mogą mieć silną nadwrażliwość lub zjadły coś trującego.

Prążkowany szary kot drapie się na wiklinowym krześle w ogrodzie

Inne zwierzęta

Pamiętaj, że jeśli w domu jest nowe zwierzę, pchły mogą być przyczyną problemów ze skórą Twojego kota, nawet jeśli inne zwierzęta nie wykazują oznak podrażnienia. Przeciągnij grzebieniem na pchły po sierści kota i odgarniaj włosy, aby znaleźć pchły lub ciemne plamki (czarny materiał pozostawiony przez pchły, który w rzeczywistości jest ich odchodami). Według organizacji PDSA nawet jeśli nie znajdziesz żadnych robaków, mogą występować mniejsze pasożyty powodujące swędzenie, takie jak roztocza. Sprawdź również, czy nie ma zaczerwienienia i łuszczących się obszarów, które mogą wskazywać na chorobę grzybiczą, taką jak spowodowaną grzybami z grupy dermatofitów. Śledź wszystkie zmiany w swojej domowej menażerii i podziel się nimi z lekarzem weterynarii, aby mógł podjąć świadomą decyzję, co do sposobu złagodzenia świądu skóry kota.

Leczenie suchej skóry

Szukając rozwiązań problemu suchej skóry u swojego kota, możesz ulec pokusie zwrócenia się do Internetu w poszukiwaniu możliwych domowych lub naturalnych środków zaradczych. Organizacja charytatywna PDSA ostrzega, że niektóre składniki, które są bezpieczne dla ludzi, jak niektóre olejki eteryczne, mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla kotów. Stosuj wyłącznie produkty przeznaczone specjalnie dla kotów i skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed podjęciem jakichkolwiek prób złagodzenia podrażnień u Twojego kota.

U niektórych kotów swędząca, zaczerwieniona i podrażniona skóra może być spowodowana uczuleniem na pokarm. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, czy dietetyczna karma dla kotów mogłaby pomóc Twojemu kotu.

Pracując nad rozwiązaniem problemu świądu skóry kota, staraj się zająć kota aktywną zabawą i odwracaj jego uwagę od drapania danego obszaru skóry, zanim stanie się on podrażniony lub zainfekowany. Możesz również używać nawilżaczy powietrza do podniesienia wilgotności w domu, a także zapewnić kotu dużo wody do picia, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia.

Jeśli Twój kot ma suchą, swędzącą skórę, istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyna czai się w Twoim domu — ale prawdopodobnie można ją łatwo usunąć. Ty i Twój lekarz weterynarii możecie wspólnie dostosować dom tak, aby kot był szczęśliwy i czuł się komfortowo!

Informacja o autorze

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger to posiadaczka zwierząt, która lubi dzielić swój dom z futrzakami, dwójką własnych dzieci i mężem. Chrissie lubi spędzać czas z członkami swojej rodziny, kiedy nie uczy, pisze lub bloguje. Stara się pisać artykuły, które pomagają właścicielom zwierząt wieść bardziej kreatywne i znaczące życie ze swoimi futrzakami.

Powiązane artykuły

Powiązane produkty